1. Anasayfa
  2. Öğrenme

Öğrenciler Grafik Düzenleyiciyi Nasıl Kullanabilir?

Öğrenciler Grafik Düzenleyiciyi Nasıl Kullanabilir?
0

Grafik düzenleyiciler, bir öğrencinin bilgi veya fikirlerini görsel olarak temsil etmek ve düzenlemek için kullanılan görsel grafikler ve araçlardır. Genellikle, yazmaya başlamadan önce öğrencilerin fikirleri, çizimleri, karakter ayrıntılarını ve ayarları belirlemelerine yardımcı olmak için yazma sürecinin bir parçası olarak kullanılırlar.

Grafik düzenleyiciler, fikirleri beyin fırtınası yaparken, özellikle de bir grup projesinin veya planının bir parçası olarak kullanışlıdır. Olayları sıralamak, sebep-sonuç analizi, karşılaştırmak ve karşılaştırmak ve konseptleri detaylı bir şekilde geliştirmek de dahil olmak üzere çeşitli eğitim amaçları için kullanılabilirler.

Okuma sürecinin bir parçası olarak, grafik düzenleyiciler bir öğrencinin okuduğunu anlamalarına ve diğer yazı parçalarıyla karşılaştırma yapmalarına yardımcı olabilir.

Bazı popüler ve faydalı grafik düzenleyicileri ve kısa açıklamaları aşağıda listelenmiştir. Çocuğunuzla hangi tür grafik düzenleyicinin daha yararlı olacağını düşündüklerine karar vermeye çalışın. Birden fazla çeşitle deney yapmalarına izin verin ve tavsiye veya öneriler için çocuğunuzun öğretmenine danışın.

Grafik Organizatör Türleri

Venn şemaları , iki veya üç örtüşen etiketli daireden oluşur. İki daire kullanarak, her dairenin bir başlık veya başlık olarak yazılmış bir öznesi vardır ve örtüşme alanı içinde öğrenciniz, farklı öznelerin ortak noktalarını yazar. Örneğin, bir daire “köpekleri” ve biri “kedileri” temsil ediyorsa, üst üste binme alanı içinde “kuyrukları var” veya “iyi evcil hayvanlar yapın” gibi özellikleri listeleyebilirsiniz. Ancak “yabancılardaki havlamalar” gibi tanımlayıcılar sadece “köpekler” dairesine dahil edilecek ve “muşlar” sadece “kediler” dairesinde listelenecektir.

Üçlü Venn şeması, bir üst üste binme alanı olan üç örtüşen daire kullanarak üç öğenin karşılaştırılmasına izin verir. Yukarıdaki örnekte, üçüncü bir daire “balığı” temsil edebilir ve örtüşme alanı yine de doğru olabilir.

KWL (Bil, bilmek istiyorum, öğrenildi) çizelgeleri , Bil, İstemek ve Öğrenilmiş başlıklı üç sütuna bölünmüştür. Bir ders veya konu ile öğrencilerin kendi hız ve ilgi seviyelerinde rehberlik etmelerine yardımcı olmak için kullanılır. Örneğin, yıldızlar üzerine bir ders için, öğrenciler ilk uzaydaki yıldızlar hakkında bildiklerini yazarlardı (“Çok uzakta olduklarını biliyorum, gökyüzünde olduklarını biliyorum). İkinci veya” istemek “sütununda. öğrenciler öğrenmek istediklerini yazarlar (“Yıldızlar nasıl oluşur? Yıldızlar neden göz kamaştırır?”). Ders tamamlandığında, öğrenciler gerçekte yıldızlarla ilgili öğrendiklerini yazarlar.

Akış şemaları , bir sürecin daha karmaşık görsel sunumlarıdır ve muhtemelen daha genç öğrenciler için daha yaşlı öğrenciler için daha uygundur. Bir süreçteki adımlar, oklarla bağlantılı kutular kullanılarak gösterilmektedir ve bir problemin çözümü veya planını oluşturmak için izlenmekte ve bu adımları izlenecek bir harita olarak sunmaktadır.

Görsel düzenleyicinin bu stili matematik ve fen bilimleri gibi konularda çok faydalıdır.

Pasta grafikler kolayca orantılı ilişkilerin temsilleri anlaşılır. Hangisinin daha büyük veya daha iyi temsil edildiğini belirlemek için üç veya daha fazla öğeyi karşılaştırmaya çalışırken, pasta grafikleri daha büyük öğenin pastanın daha büyük bir “parçasına” sahip olduğunu gösterir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir