1. Anasayfa
  2. Öğrenme

Çocuğunuzun Bilmesi Beklenen Türleri Yazma

Çocuğunuzun Bilmesi Beklenen Türleri Yazma
0

İlkokuldan başlayarak, çocuklar hikaye ve metinlerin belirli amaçlara hizmet eden belirli yazı türlerini takip ettiğini fark etmeye başlar. Öğrencilerin keşfedecekleri dört yazı tipi anlatı, açıklayıcı, açıklayıcı ve ikna edicidir.

Tanımlayıcı yazı için sıfat ve zarf kullanımı, 7-9 yaşları arasında başlar. O zaman, cümleleri birlikte paragraflar halinde gruplamaya başlarlar. Çocuklar, 9 ila 11 yaşları arasındaki farklı yazı türlerini nasıl kullanacaklarını öğrenirler.

Makalede Neler Var?

Çocuk Yazmanın Dört Türü

Çocuğunuz size bir yazı ödevi için yardım için geldiğinde, muhtemelen ilk yaptığınız şey konunun ne olduğunu sormaktır. Ancak, eğitmenin yazının nasıl çerçevelenmesini beklediğini ve bu çalışmada hangi tekniklerin veya stillerin kullanılması beklendiğini bulmak da önemlidir.

Sınıflar daha yoğun yazarken, öğrencilerin öğrenecekleri dört temel yazı tipi vardır:

öykü

Anlatı yazı bir hikaye anlatır. En çok kişisel yazılarda kullanılmasına rağmen (örneğin, “Tatilleri Kutlamak için Ne Yaptım?”), Bu tür bir yazı aynı zamanda çocuğunuzun okuduğu veya amaçladığı bir hikayenin kurgusal öyküleri, oyunları ve hatta bir arsa özeti yazmak.

Bu, en sık kullanılan dört yazı türünün en sık kullanılanıdır ve öğrenciler, anlatı yazmayı öğrenmek için önemli miktarda zaman harcarlar. Anlatı yazma, genellikle, ancak her zaman değil, ilk kişidedir ve baştan, orta ve son ile ardışık olarak düzenlenir.

Tanımlayıcı

Açıklayıcı yazı, bir fikir, yer veya kişinin canlı bir resmini oluşturmak için kullanılır. Kelimelerle resim yapmak gibidir. Tek bir konuya odaklanır ve tarif etmek için özel detaylar kullanır.

Örneğin, çocuğunuzdan bir lunaparktaki en sevdiği sürüşü hakkında yazması istenirse, bir rollercoaster’ın adını ve nasıl göründüğünü ve saçları arasında rüzgarın havada nasıl geçtiğini hissettiğini not edebilir , binek aracının sesini raylara tıklatma sesi neye benziyordu, vb. Üst sınıflarda, öğrencinin betimleyici yazı, figüratif ve mecazi bir dil kullanarak, daha ince ve nüanslı olmalıdır (örneğin, harika bir günün tepesinde kirazdı.).

Tanımlayıcı yazı, kurgusal ve kurgusal olmayan karakterlerin tanımlarında, kitap raporlarının şiir bölümlerinde ve çeşitli gözlemsel yazılarda kullanılır.

açıklayıcı

Açıklayıcı yazı o noktaya ve olgusaldır. Bu yazı kategorisi tanımları, talimatları, talimatları ve diğer temel karşılaştırmaları ve açıklamaları içerir. Açıklayıcı yazı, betimleyici ayrıntı ve düşünceden yoksundur.

Bu çok önemli bir beceridir. Öğrencilerin sadece okulda değil, aynı zamanda öğretme, video yapımı ve tasarım gibi yazmaya yönelik olmayan birçok potansiyel kariyerinde de açıklayıcı yazılıma ihtiyaçları olacaktır. Öğrenciler düşüncelerini düzenleyebilmeli, bir plan izleyebilmeli ve yüksek sınıflarda tezlerini desteklemek için araştırma yapabilmelidir. Çoklu seviyelerde düşünmeyi gerektirir.

İkna edici

İkna edici yazı, çocuğunuzun dördüncü sınıfa tanıtılacağı daha karmaşık bir yazı türüdür. Yazılı kelimelerle oynanan bir tartışma gibi düşünülebilir.

Buradaki fikir, bir görüşü ifade etmek veya bir şey hakkında durmak ve bu görüşü okuyucuyu aynı şekilde görmeye ikna edecek şekilde desteklemektir.

İkna edici yazı, diğer bakış açısının açıklamasını içerir ve yazarın bu görüşü ve desteğini ispatlamak için gerçekleri, istatistikleri veya her ikisini de kullanır. Bazı ikna edici yazma örnekleri, denemeler, tartışma pozisyon belgeleri, editöre mektuplar gibi yazı işleri ve kitap ya da konser incelemeleridir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir