1. Anasayfa
  2. Öğrenme

Neden Çocuklar Okulda Soyut Akıl Yürütmeyi Kullanmalı?

Neden Çocuklar Okulda Soyut Akıl Yürütmeyi Kullanmalı?
0

Soyut düşünme, somut fikirlerle kolayca ilişkilendirilmeyen karmaşık görsel veya dil temelli fikirleri içeren fikirleri işleme yeteneğidir. Soyut fikirler, genellikle görünür ve nesnel olan somut fikirlerle karşılaştırıldığında genellikle görünmez, karmaşık ve özneldir. Örneğin, adalet soyut bir kavram iken, bir polis memuru somut bir fikirdir.

Uygulamalı matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler gibi derslerin çalışmasında soyut düşünme becerileri önemlidir. Bloom Taksonomisinde tarif edilenler gibi daha yüksek seviyede düşünme için soyut düşünme esastır.

Çocuğunuza bir öğrenme yetersizliği tanısı konduysa ve ayrıca öğrenme görevlerine nasıl yaklaşılacağını anlamakta zorluk çekiyorsa, soyut akıl yürütme alanında zayıf yönleri olabilir. Özel eğitim değerlendirmesinde soyut akıl yürütme yeteneğinin neden önemli olduğunu ve bu yeteneğin sınıfta ve gerçek dünyada öğrencilere nasıl fayda sağlayabileceğini öğrenin.

Makalede Neler Var?

Soyut Düşünme Becerilerine Örnekler

Soyut akıl yürütme görevleri, analiz ve değerlendirme yoluyla konuları karmaşık bir seviyede anlama yeteneğini ve teori, metafor veya karmaşık analoji kullanarak problem çözmede bilgi uygulama yeteneğini içerir.

Sözel ve sözel olmayan fikirler arasındaki ilişkileri anlama yeteneği de soyut muhakemenin bir parçasıdır. Örneğin, bir seçimin sonucunu tahmin etmek için istatistik kullanmak, gerçek dünyadaki bir soruna uygulanan soyut bir akıl yürütme örneğidir. Matematik dersindeki öğrenciler, yaşlandıkça ve matematik temellerini öğrenirken bu problemler üzerinde çalışabilirler.

Soyut Akıl Yürütme Sorunları Nasıl Çalışır?

Soyut problemler genellikle görseldir ve genellikle sosyal fikirleri içermez. Bir örnek, bir kalıp ve ilişki olduğunu kabul ederek bir dizi dizisinde sırada ne olacağını tahmin etmektir. Soyut muhakeme, genellikle istihbarat testinin bir parçası olarak değerlendirilir. Bu akıl yürütme yeteneği önemlidir, çünkü öğrencilerin öğrendiklerini karmaşık şekillerde uygulamalarını sağlar. Ortak Çekirdek Devlet Standartları gibi yeni eğitim standartları bu becerilere önem vermektedir. Ezberci ezberlemeye yardımcı olmakla birlikte, eğitimciler bu tür stratejiler üzerinde giderek daha fazla kaşlarını çattı.

Bilişsel öğrenme engelli ve diğer bozuklukları olan birçok öğrenci, soyut akıl yürütmede zayıflıklara sahiptir ve problem çözme becerilerinde doğrudan öğretimden yararlanabilir. Ayrıca, sorunları anlama ve çözmede dili kullanmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için dil terapisinden yararlanabilirler.

Çocuğunuzun bu alanda zorluk yaşadığı için öğrenme sorunu yaşadığından şüpheleniyorsanız, olası bozukluklar için değerlendirilmesini geciktirmeyin. Erken müdahale, öğrenme güçlüğü çeken çocukların akademik ilerlemelerine devam etmelerine yardımcı olmanın anahtarıdır. Bir öğrenme bozukluğu olduğu tespit edilirse, çocuğunuzun soyut akıl yürütmeye katılması için daha fazla çalışması gerekebilir, ancak rahatsızlık bu tür akıl yürütmeyle ilgili becerileri kullanmayı imkansız hale getirmez, sorun çözme veya fikirlerin nasıl bağlandığını anlama .

Zeka Testlerinde Soyut Muhakeme

İstihbarat bölümü (IQ) testinde, soyut kavramlar bazıları tarafından diline dayalı kavramlardan daha az önyargılı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bloklar, tamir oyuncakları, geometrik oyuncaklar veya diğer bina ve problem çözme oyuncakları gibi soyut akıl yürütme becerileri geliştiren oyuncaklara maruz kalan çocuklar soyut akıl yürütme yeteneklerini geliştirebilirler.

Bu göz önüne alındığında, çocuğunuza öğrenme güçlüğü tanısı konmamış olsa bile, yukarıda belirtilen oyuncakları erken kullanmak en iyi yararı olabilir. Bu tür oyuncaklar genellikle çocuklara çalışmak gibi hissetmez, eğlenceyi sever. Ebeveynler, bu tür oyuncakları çocuklarıyla birlikte, küçüklerinin soyut muhakeme becerilerini birbirine bağlamak ve ince ayar yapmak için kullanabilirler.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir