1. Anasayfa
 2. Okula hazır olma

İkili Dil Daldırma Okulu Çocuğunuz İçin Uygun mu?

İkili Dil Daldırma Okulu Çocuğunuz İçin Uygun mu?
0

Son yıllarda, öğrencilere normal okul müfredatının bir parçası olarak ikinci bir dil öğretildikleri yabancı dil daldırma okullarında bir artış gözlenmiştir. Genellikle amaç, öğrencilerin topluluklarındaki ortak dilin (genellikle ABD’de İngilizce) ve okulun seçilen dilinin rahat konuşmacıları olmalarıdır.

Makalede Neler Var?

Yabancı Dil Daldırma Okulları Nedir?

Yabancı dil daldırma okulları genellikle tercih edilen devlet okullarıdır. Bu okullar ebeveynler arasında çok popüler olabilir ve hangi çocukların okula kabul edildiğini belirlemek için bekleme listeleri ve çekilişler yapabilir. Bunlar genellikle ebeveynler tarafından aranan okullardır.

Bazı okul bölgeleri yerel bir semt okulunu dil daldırma okulu yapmayı seçti. Bu durumda, okul sınırları içinde yaşayan tüm çocuklar okula gidebilir. Yerel okulunuz bir dil daldırma okulu ise, bunun çocuğunuz için doğru seçim olduğuna dair daha büyük endişeleriniz olabilir. Çocuğunuzun kasten bölgeye girerek bu okula gitmesini kişisel olarak seçmediğiniz takdirde, bir dil daldırma okulunun faydalarının ne olduğunu merak edebilirsiniz.

Başka bir tür halk lisesi daldırma okulu, yerel bir kültürü sürdürme amaçlıdır. Bu okullar dünya çapında var. Birkaç örnek İrlanda’daki Gaelic kültür okulları, Yeni Zelanda’daki Maori dil okulları ve kırsal Amerika’nın batısında bulunan Amerikan Yerli ve Alaska Yerli okullarıdır. Bu okullar genellikle büyük miktarda topluluk desteğine sahiptir.

Yararları, genellikle bu kültürlerin üyeleri için açıktır, ancak kültürün üyesi olmayan ve yerel kültür arasında kalıcı olarak yaşamayı sürdürmeyi planlamamayı planlayan çocukların ebeveynleri için açık olmayabilir.

İki Dilli Çocukların Kanıtlanmış Bir Avantajı Var mı?

Birçok kişi, ikinci bir dili çalışmak, çocuğunuzu başka şekillerde daha akıllı hale getireceğine inanmaktadır. Bu İki Dilli Avantaj Hipotezi olarak bilinir. Gerçek şu ki, bilimsel araştırma hipotezi açıkça desteklemiyor.

Oregon Beyin Gelişimi Laboratuvarı’ndaki çocuk sinirbilimi araştırmacısı Dr. Erik Pakulak, “Kanıt en iyi şekilde karıştırılıyor ve bazı kanıtlar küçük çocuklar için bu hipotezi destekleyecek çok fazla güçlü kanıt bulunmadığını gösteriyor” diyor. Dr. Pakulak, “Hızlı bir şekilde geri dönmek ve ikinci bir dili mümkün olduğu kadar erken çalışmak için hem bilimsel hem de kültürel olarak birçok başka iyi neden olduğunu söylemek istiyorum. bir daldırma okulu düşünün. ”

Diğer Yararlar Daldırma Okulu’nu değerli kılar

Dünyamız sürekli değişiyor. Artan küreselleşme ve bugün iletişim kurma kolaylığımız, kültürlerarası iletişimin yalnızca artacağı bir geleceğe yol açacaktır. İkinci bir dili öğrenmek ve başka bir kültürü derinlemesine incelemek işyerinde faydalı beceriler sağlayabilir.

İşletmeler sadece belirli bir pazarın dilini değil aynı zamanda kültürün bir ürün veya hizmet ihtiyacını nasıl etkileyeceğini anlayacak çalışanlara ihtiyaç duyacaktır. Tıp alanında çalışan işçiler, yeni gelenlere veya ülkeye yeni gelen insanlarla iletişim kurabilmelidir. Araştırmacıların diğer ülkelerdeki meslektaşları ile işbirliği yapmaları gerekecek.

Başka kültürleri öğrenen çocuklar başkaları için daha fazla empati geliştirebilirler. Başka bir kültür hakkında bilgi edinmek, başkalarının çevrelerindeki dünyayla ilgili görüş ve ilişkilerini gösteren bir pencere sunar. Çocuğunuz, başkalarının dünyayla farklı şekilde ilişki kurabileceğini öğrenecek. Bu bilgi çocuğunuzun insanlar arasındaki farkları aşmasına yardımcı olabilir.

İkinci bir dili bilmek, bir çocuk için güven arttırıcı olabilir. İkinci bir dili öğrenmek, çok fazla zaman ve pratik gerektiren bir beceridir. Yaşanan çocuklar, esneklik yaratan bir büyüme zihniyetini geliştirme becerisini geliştirmek için zaman ve çaba harcayarak kazanırlar.

Mümkün olan en erken yaşta ikinci bir dil öğrenmek, çocuğunuza akıcılık ve ana dili gibi konuşma becerisini geliştirme konusunda en büyük şansı verecektir. Araştırmalar, bir çocuğun bir dile ne kadar erken girdiğini, çocuğun aksanlarını azaltmasının ve ikinci dilin inceliklerini öğrenmesinin daha muhtemel olacağını tekrar tekrar göstermiştir.

Çocuğunuzun Özel veya Eşsiz Bir İhtiyacı Varsa?

Çocuğunuzun özel ihtiyaçları veya öğrenme güçlüğü varsa, bir dil daldırma okulunun onlar için iyi bir seçim olup olmadığını merak edebilirsiniz. Her çocuk kendine özgü olsa da, farklı zorluklar için bazı düşünceler:

 • Konuşma sorunları : Uygulamalı Psikodilbilim Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmanın 2010 yılı incelemesi, konuşma ve dil yetersizliği olan çocukların dil daldırma okullarındaki tipik çocuklar ile aynı düzeyde başarı yaşadıklarını göstermektedir.
 • İşitme sorunları : Çocuğunuz birinci ve ikinci dil arasındaki farkları duyabilecek mi? Dilleri arasındaki sesleri ve tonlamaları ayırt edebilmek çok dilli olmak için çok önemlidir. Daha fazla bilgi için çocuğunuzun uzmanlarıyla konuşmak veya çifte dil okulunda çocuğunuzu destekleyecek değişiklikler önermek isteyebilirsiniz.
 • Yürütme işlevi sorunları : Birkaç çalışma, iki dilli çocukların yürütme işlevlerini geliştirdiğini ileri sürdü. Bu aynı zamanda yürütme işlevinde sorun yaşayan çocukların yürütme becerilerini geliştirmenin bir yolu olarak ikinci bir dili öğrenmekten fayda sağlayabileceklerini de düşündürecektir. Bununla birlikte, bir daldırma programı DEHB olan bazı çocuklara veya diğer yürütücü işleyiş konularına çok etkileyici gelebilir. Okul ve çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacakları hakkında daha fazla bilgi edinmek istersiniz.
 • İngilizce Dil Öğrenenleri : Amerikan Eğitim Araştırmaları Dergisi’nde Jennifer Steele tarafından bildirilen veriler, iki dilli bir okula devam eden İngilizce Dil Öğrenen çocukların, ortaokul sınıf seviyelerine göre İngilizce Dil Öğrenicisi olarak sınıflandırılma olasılığının düşük olduğunu göstermektedir. Bu yardım, anadili okulda sunulan ikinci dil olan çocuklar için daha belirgindi. Bunun önerdiği şey, daldırma okulunun, ikinci veya hatta üçüncü bir dil olarak İngilizce öğrenen çocuklar için yararlı olabileceğidir.

Daldırma Okullarında IEP’ler ve 504 Planlar Hakkında

Kamu tarafından finanse edilen tüm okul bölgeleri, federal yasaya göre IEP’ler ve 504 planları olan öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bir kamu dili daldırma okulu, bazı özel ihtiyaçlar için hizmet ve konaklama hizmetleri sunacaktır. Bir IEP veya 504’te bulunan çocuğunuzun bir kamuya açık daldırma okuluna gitmesini istiyorsanız, okulun çocuğunuzun ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini öğrenmek için okul personeli ile görüşmek isteyeceksiniz. Çoğu zaman, tercih edilen devlet okulları, özel ihtiyaçları olan öğrencileri ağırlamak için yerel okul bölgesindeki kaynakları paylaşabilir.

Özel çift dilli okulların, özel ihtiyaçları olan öğrencileri destekleme ve hatta kabul etme gibi yasal zorunlulukları yoktur. Bazı özel okullar bu hizmetleri sunmayı seçebilir veya belirli bir özel ihtiyacı karşılamada uzmanlaşabilir. Çocuğunuzun kabul edilmeye uygun olup olmadığını ve ihtiyaçlarının okulda nasıl karşılanacağını öğrenmek isteyeceksiniz.

Dil Okulu En İyi Seçim Değil ise, Alternatifleri Neler Var?

İki dilli bir daldırma okulunun çocuğunuz için doğru seçim olmadığına karar verirseniz, ancak yine de ikinci bir dilden eğitim almanın faydalarını istiyorsanız, başka seçenekleriniz de vardır:

 • Bölgenizdeki kültür ve dil kamplarını ve kulüplerini arayın.
 • Duolingo veya Mango Dilleri gibi dil öğrenme uygulamalarını keşfedin.
 • İkinci bir dili kendiniz öğrenin, ardından çocuğunuzu evde paylaşın.
 • Başka bir dilde olan çocukların televizyon programlarını izleyin. Örneğin, Susam Sokağı’nın birkaç yabancı dil sürümü çevrimiçi olarak ücretsiz izlenebilir. Bölümleri bulmak için seçim dilini ve “Susam Sokağı” nı arayın.

Daldırma Okulu’ndan En İyi Sonuçları Alma

Çocuğunuz, dil daldırma okulundan en küçük yaşta en fazla kazancı elde edecektir. Lise öğrencilerinin ve yetişkinlerin bile yabancı dil eğitiminden hala yararlanabileceğini unutmayın. Dil daldırma okulunun çocuğunuz için iyi bir seçim olduğunu düşünüyorsanız, onları en kısa zamanda kayıt olmaktan çekinmeyin.

Çocuğunuzun çift dil öğrenimini desteklemeyi unutmayın. İkinci dili öğrenmek için olumlu bir ev ortamı yaratmak için, dilde akıcı olmak zorunda değilsiniz. Çocuğunuzun ne öğrendiğine olumlu bir ilgi gösterin ve çocuğunuzu okul günleri hakkında sizinle paylaşmaya teşvik edin.

Birçok dil daldırma okulu, ebeveynlere evde dil öğrenimini destekleme yolları hakkında bilgi sunar. Okulda düzenlenen aileler için ebeveyn bilgilendirme gecelerine ve kültürel etkinliklere katılmak, çocuğunuz için en iyi desteği sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Çoğu zaman, dil daldırma okulları, ebeveynlere ikinci dil deneyimini geliştirebilecek topluluk olayları hakkında bilgi verecektir. Örneğin, yakınlardaki bir toplulukta ailenizin katılabileceği ilgili bir kültür festivali olabilir. Yerel bir restoran, ikinci dil konuşan kültürel yiyecekler ve personel sunabilir. Çocuğunuzun öğretmenleri, tüm ailenin birlikte eğlenebileceği filmler, kitaplar ve diğer medyaları da önerebilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Çifte bir dil programına kayıtlı bir çocuğa sahip olmak, iyi bir okul desteği sağlamak için tüm ailenin bağlılığını gerektirebilir. Neyse ki, çocuğunuzu desteklerken de avantajlardan yararlanabilirsiniz. Çocuğunuzun eğitimini paylaşmakla kalmaz, yeni bir dil ve kültür de öğrenirsiniz. Dil daldırma okulları genellikle parçası olabileceğiniz güçlü ebeveyn topluluklarına sahiptir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir