1. Anasayfa
 2. Okula hazır olma

Okula dönüş

Okula dönüş
0

Yaz tatili, aileler için rahat bir yenileme ve bağlantı süresi sağlar. Okula dönüş buna bir son veriyor. Çocuğunuz rekreasyon haftalarından zor bir çalışma ve öğrenme dönemine gitmelidir. Bazı akıllı planlama ve olumlu bir tutum ile, bu yıllık değişim dönemi ailenizin yaşamında özel bir büyüme ve anlam işareti olabilir.

Makalede Neler Var?

Çocuğunuzla veya Gençlerle Okula Dönüş Hakkında Konuşun

Hayatında yaklaşan herhangi bir değişiklik hakkında biraz endişe hissetmek normaldir. Çocuğunuz farklı değil. Yeni okul yılının ne getireceği konusunda bir takım endişeleri olabilir.

Çocuğunuzla okula başlamak veya okula dönüş hakkında nasıl hissettiği hakkında konuşarak, onu desteklemeye yardımcı olabilirsiniz, böylece yaklaşmakta olan değişikliklerden endişe etmek yerine yeni yılı sabırsızlıkla bekleyebilir.

Çocuğunuzun hisleri onun için gerçektir, bu yüzden ona gerçekten kesin bir şekilde hissetmediğini söylemekten kaçının. Aksine, endişelenebileceği durumun ne kadar gerçekçi olduğunu ele almaya çalışın ve potansiyel bir çöküntüden kaçınmasına yardımcı olabilecek beyin fırtınası stratejilerine yardımcı olun.

Çocuğunuz öğretmeninin ondan hoşlanmayacağından endişe duyduğunu söylerse, öğretmenlerin kariyerlerini seçtiklerini çünkü çocuklara yardım etmekten hoşlandıklarını bilmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun olumlu özelliklerini ve bu özelliklerin okuldaki diğer kişiler tarafından nasıl takdir edileceğini keşfedin.

Okula dönüş günlük rutin erken düşünün

Çoğu çocuk yaz aylarında uyuyabilir. Yeni bir uyku takvimi ile çocukların rahat etmesi birkaç hafta sürebilir. Okuldan önce hala birkaç haftanız varsa, uyku seanslarını ayarlayarak başlayın, böylece ders sırasında takip edilmesi gerekenlere daha yakın olacaklar. Yeni yıl zaten size kalmışsa, en kısa zamanda bu değişiklikleri yapmaya çalışın.

Çocuğunuzun okul yılı uyku zamanlamasını belirlemek için, okul gününün ne zaman başlayacağını öğrenin, sonra okula zamanında varmak için sabah saat kaçta evde kalması gerektiğine bakın. Çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı uyku saatlerini geri sayın. Bu onun “yandığı” zaman. Yatmadan önce rutini yeterince erken başlatmasını sağlayın, hesapladığınız zaman ışığı yakabilir.

Ardından, günlük rutinin değiştirilmesi gerekebilecek diğer bölümlerine geçin. Okul başlamadan önce ideal bir şekilde yerleşmek için diğer alışkanlıklar ve rutinler şunları içerir:

 • Ertesi gün kıyafetlerini bir gece önce al.
 • Çocuğunuzun okula götüreceği tüm okul malzemelerini koymak için sağlam bir yer edin. Bu genellikle “fırlatma rampası” olarak adlandırılır.
 • İlk günden birkaç kez önce okula gitme alıştırması yapın. Yürümeyi, bisiklet sürmeyi veya arabaya binmeyi deneyin. Çocuğunuzun okula gidip gideceği rotayı bildiğinden emin olun. Bazı okul bölgeleri, okuldan önceki günlerde pratik otobüs kullanma imkanı sunar. Eğer teklif edilirse bundan yararlanın ve çocuğunuz okul otobüsüne biniyor.
 • Çocuğunuzun nerede ve ne zaman olacağına dair günlük veya haftalık bir program yazın. Yatma saatlerini, uyanma saatlerini, okul saatlerini, gidip gelme saatlerini, yemek saatlerini, ders dışı etkinlikleri ve serbest zamanları ekleyin. Çocuğunuzun ihtiyaçlarının karşılandığından ve programının gerçekçi olduğundan emin olmak için buna göz atın.

Okul Başlarken İyi Beslenin

Okul malzemeleri listesindeki eşyaları almak, çocuklarınızın gerçekten iyi bir okul yılı geçirmeleri için ihtiyaç duyabileceklerinin yalnızca bir kısmıdır. İşte bu yaşam tarzı geçişini kolaylaştırmak ve daha zevkli hale getirmek için satın almayı veya yapmayı düşünebileceğiniz diğer şeyler için bazı öneriler:

 • Listede bulunmayan birkaç eğlenceli okul malzemesini ekleyin. Bu, korkak silgilerden renkli jel kalemler, renkli organizatörler ve özel klasörler arasında değişebilir.
 • Çocuğunuzun veya gençinizin uygun ve kaliteli bir sırt çantasına sahip olduğundan emin olun. Çocuğunuzun zevkine uygun kumaş boya, fermuar çeker veya yamalar ile kişiselleştirin.
 • Bir ev ödevi köşesi kurun. Düzenlenmeli, böylece çocuğunuz ev ödevini tamamlayabilir ve mekanın tadını çıkarabilir. Bu, çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun benzersiz organizatörler ve dekor ekleyebileceğiniz başka bir alandır.
 • Çocuğunuzun okula dönüş gardırobuna dikkat çekici parçalar ekleyin. Çocuğunuzun ilk gün okula gitmek için sabırsızlanacağı özel bir kıyafeti giymeye çalışın.
 • Okula dönüş mini yapımcılarını düşünün. Bu, yeni bir saç kesimi, manikür, yeni mücevherler veya başka aksesuarlar içerebilir. Buradaki fikir çocuğunuzun zevk alacağı bazı özel dokunuşlar eklemektir. Bu aynı zamanda okula geri döndüğü ilk gün güveninin artmasına yardımcı olabilir. İyi göründüğünü bildiğinde ne hissettiğini düşün. Çocuklar ve gençler de görünümlerini artırır.
 • Elektronik ve teknoloji cihazları çoğu zaman okula dönüş saatlerinde satılmaktadır. Yeni bilgisayar veya mobil cihazlar, çocuğunuzun ev ödevlerine yardım etmesine ve okuldan ödevlerle ilgili hatırlatma almasına yardımcı olabilir.

Okula Dönüş Geleneklerine Göre Eğlenin

Geçişlerimizi hayatlarımızda işaretlemek için zaman ayırmamız uyum sağlamamıza yardımcı olur. Okula bir kutlamaya dönüşmek, değişim hakkında olumlu bir tutum sergilemek için harika bir yoldur.

 • Özel Aile Kahvaltısının Keyfini Çıkarın: Okul başlamadan önce çocuklarınızı özel bir yemek için dışarı çıkarın ya da sadece birlikte mutfak masasına oturun ve evde pişirilmiş bir şeyin tadını çıkarın.
 • Her Okula Geri Dönen Sosyal Topluluğa Katıl: Birçok okulda, çocukların ve ebeveynlerin öğretmenlerle tanışıp okulu görebilecekleri okul öncesi bir etkinlik vardır. Genellikle okul bu etkinliklerde sınıf yerleşimlerini ilan eder. Yeni öğretmenlerle tanışmak, çocuğunuzun sınıfını görmek ve hatta arkadaşlarınızla tanışmak veya görüşmek için harika bir zaman.
 • Zaman Kapsülü Yap: Küçük bir kutu bul ve mevcut fotoğraflarla, o andaki çocuğunuzun yaşamıyla ilgili birkaç ilginç nesne ve çocuğunuzun görünümünü, beğenilerini, hoşlanmadıklarını, becerilerini ve daha fazlasını tanımlayan bir notla doldurun. Ailenizin zaman kapsülünü okulun son günü geleneği olarak açıp açmayacağına veya mevcut okul seviyesi (ilkokul, ortaokul veya lise) tamamlandığında birkaç zaman kapsülü açmayı planlıyorsanız karar verin.
 • Öncesinde Bir Parti Verin: Okula dönüş temalı bir parti için aileniz ve arkadaşlarınızla bir araya gelin. Okul gereçlerini kapı ödülü olarak ya da okulun önemsiz yönlerine cevap veren oyun oynayabilirsin. Eğlenceli hale getirdiğinizden, fotoğraf çekdiğinizden ve okula geri dönmenin olumlu faydalarından bahsettiğinizden emin olun.
 • İlk Gün Fotoğraflarını Çekin Resim: Birçok ailenin, her yıl ilk gün okuluna gitmeden önce çocuklarının fotoğrafını çekme geleneği vardır. Bazı aileler, her çocuğun çocuğun not seviyesini ve üzerinde yazılmış “İlk Gün Günü” kelimelerini içeren bir kağıt veya kara tahta işareti bulundurmasını ister. Bu geleneğe, çocuğunuzla aynı kıyafeti giyerek (ne kadar büyüdüklerini gösterir) okulun son gününün fotoğrafını çekerek veya ilk günün ilk fotoğrafını çekerek yapabilirsiniz.

EniyiAile’de Bir Kelime

Okula dönüş gelenekleri, okulla ilgili coşku yaratmanın harika yollarıdır. Ebeveynler, çocuklarının eğitimine katılarak bu coşkuyu yüksek tutabilirler. İlgili ebeveynler, zaman ve enerji özverileriyle okul ve akademik başarının önemli olduğunu göstermektedir. Bunun modellenmesi çocuğunuza okula değer vermeyi de öğretir.

Unutmayın, okula dönüş zamanının geçişi stresli olabilir. Her yıl bu değişikliği kutlamak, aileler için stresin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. Her aile ve her okul çocuğu benzersizdir. Ailenizin her yıl okula özel hale getirilmesi, aileniz kadar eşsiz ve özel olacaktır.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir