1. Anasayfa
  2. Okula hazır olma

Donald Trump'tan Eğitimde Ne Bekleyebiliriz?

Donald Trump'tan Eğitimde Ne Bekleyebiliriz?
0

Trump’ın çeşitli eğitim konularındaki pozisyonunun ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Yalnız değilsin. Trump, ABD eğitiminde neyi değiştirmek istediği konusunda çeşitli yorumlarda bulundu – ancak çoğu zaman belirli bir ayrıntı olmadan.

GOP şu anda hem Senato hem de Temsilciler Meclisini kontrol ediyor. Trump’ın fikirlerinden bazıları, GOP içinde yıllarca tanıtılan fikirlere benziyor, bazıları ise Trump’a özgü.

Trump’ın eğitimi geliştirmeye yönelik felsefesi, serbest piyasadaki iş yaklaşımının merkezini oluşturuyor gibi görünüyor. Bu yaklaşım, “müşterilerin” ya da bu durumda okul çocuklarının ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılarken yeni yaklaşımları teşvik etmek için yenilikçiliğin önündeki engelleri kaldırmaya ve rekabeti teşvik etmeye çalışır.

Bu fikirlere muhalefet, tüm öğrencilerin haklarının ve ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için odaklanır. Birçok eğitim kanunu, tüm okul çocuklarına hakların ve eğitim erişiminin güvence altına alınmasına odaklanmaktadır. Hak savunucuları, doğrudan engelleri kaldırma çabalarının, marjinal öğrencileri koruyan ve tüm çocuklara halk eğitimine erişimi garanti eden yasaları geri alma yoluna dönüştüğünden endişe duyuyorlar.

Bu makalenin geri kalan kısmında Trump’ın eğitim reformlarında yapmak istediğini söylediği ve yerel okul seviyenizde neye benzeyeceği ele alınacak.

Makalede Neler Var?

Trump, Okul Seçimi İçin Federal Dolar Vermeyi Planlıyor

Legal scale weighing school books and money.
erhui1979 – Getty Images üzerinden

Kampanyası sırasında Trump’ın web sitesi, okul seçim programlarına 20 milyon dolar daha koymak istediğini söyledi. İnternet sitesinde, şunları yapmak istediği belirtiliyor:

“Devletlere bu fonların öğrenciyi okudukları devlet okulu veya özel okula kadar takip etmelerine izin verme seçeneğini verin. Bu hibenin dağıtılması, özel okul seçimi, mıknatıs okulları ve tüzük yasaları ile katılmaya teşvik eden devletlerin lehine olacaktır.”

Trump’ın İlk Yüz Gün Planında, okul seçim fonlarının dini ve evde eğitim için de geçerli olacağını söyledi.

Trump’ın kampanya web sitesi, yoksulluk içinde yaşayan her ABD çocuğuna okul seçiminin teklif edildiğini belirtti.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Mitch McConnell okul seçim programları için lehte olduğunu belirtti. McConnell, 1997’de DC bölge okul kuponları lehine bile oy kullandı.

Eğer Trump bu planda başarılı olursa, özellikle yüksek yoksulluk alanlarındaki charter ve magnet okullarında bir artış görmeyi bekliyoruz. Bu aynı zamanda çevrimiçi devlet okullarına destek sağlayabilir.

Trump’ın planı, daha fazla seçenek olan eyaletlere öğrenci başına daha fazla para sağlayabilir. Okullarımız arasındaki şiddetli rekabetin, çocuklarımızı belirli bir okula kaydettirmeye ikna etmemizi bekleyebiliriz. Ebeveynlerin, bir seçim yapmadan önce okulları araştırma konusunda meraklı olmaları gerekecektir.

Ebeveynlerin Bilmeleri Gerekenler: Farklı eyaletlerin tercih edilen okulları yöneten farklı yasaları vardır. Tüm devletler, charter, magnet ve diğer okulları geleneksel devlet okullarıyla aynı standartlarda tutmaz. Özel okullar daha az düzenlemeye sahiptir.

Azaltılmış düzenleme, daha az kalite kontrolüne ve engelli veya başka zorlukları olan öğrenciler için erişime yol açabilir. Ebeveynler, federal ve eyalet düzeyinde geliştirilmekte olan eğitim politikalarından haberdar olmalıdır. Ebeveynlerin çocuklarının ihtiyaçlarını savunmaları, böylece düşük kaliteli seçeneklerin var olmasına izin vermek yerine, eğitime erişimi gerçekten artıracak politikalar geliştirmeleri için önemli olacaktır.

Ortak Çekirdek Devlet Standartlarına (CCSS) Son Vermek için Trump Planları

yol levhası sonu
Getty Images üzerinden John Crouch

CCSS, son birkaç yıldır tartışmalı bir konudur. Tartışmayı yönlendiren faktörlerden biri, devletlerin okulların ne öğreteceğine karar vermede federal hükümetle karşılaştırdıkları roldür. Trump, federal hükümetin rolünü azaltırken devlet kontrolünün arttırılmasını desteklemektedir.

Trumps, okul seçim fonları yaratacağı aynı eylemin, Trump’ın İlk Yüz Yüz Gün Planına göre, “… Ortak çekirdeğe sahip, yerel topluluklara eğitim denetimi sağladığı” dili de içereceğini söyledi.

CCSS’ye bir son vermek Trump için zor olabilir. CCSS federal değil, CCSS eyalet yasası haline getiren bireysel devletler tarafından kabul edilmiştir. Devletlerin CCSS’yi kabul etmeleri gerekmese de, CCSS veya benzeri standartları benimsemeleri, Race To The Top (Para Kazanma) parası almak için tercih edilmesine rağmen teşvik edildi.

Yakında her zaman standartların ortadan kalkması muhtemel değildir. Ülke genelinde öğretmenler, CCSS uygulama sürecinde oldukça uzağınızda. Bu noktada Trump yönetiminin okulları yüksek standartlarda tutmayı nasıl önereceğini bilmiyoruz.

Ebeveynlerin Bilmeleri Gerekenler: Ebeveynler, çocuklarına, kendilerine ne denirse bakılmaksızın, sıkı bir müfredat öğretildiklerini izlemek için dahil olmak isteyeceklerdir. Her eyaletteki tüm çocukların karşılaştırılabilir ve zorlayıcı bir eğitim alması önemli olacaktır.

ABD Eğitim Bakanlığının Küçültülmesi veya Kaybolması

Gözlük ve takım elbise ile kaybolmuş adam hala görünür.
Getty Images ile Getty Images’dan indir

Trump, özellikle Eğitim Bakanlığı ile ne yapacağı konusunda farklı zamanlarda farklı yorumlar yaptı. Tutarlı olduğu, Eğitim Bakanlığının azaltılmış bir rol oynayacağıdır.

Fox News Sunday’de yapılan röportajda Trump, “eğitim departmanını tamamen kesmeyi düşünecek” dedi.

Bay Trump, Eğitim Dairesi başkanlığına Betsy DeVos’u atadı. DeVos, okul seçim seçeneklerini geliştirmek için bilinen bir hayırseverdir. Devos’un onay duruşması sırasında, IDEA gibi eğitim engellilik haklarının yasalarına aşina olmadığı ortaya çıktı. Ayrıca standartlar, hesap verebilirlik ve tüm öğrencilerin erişimine nasıl devam edeceği ile ilgili soruları cevaplamaktan da kaçındı.

Hem Eğitim Bakanlığını ortadan kaldırmak ya da azaltmak, Trump’ın eğitim üzerindeki daha fazla kontrolü devletlere kaydırma arzusuyla uyumludur. DeVos’un eğitim departmanına atanması, federal hükümetin eğitimdeki rolünü azaltma isteği ile tutarlıdır. DeVos’un okul seçimindeki felsefesi, büyük ölçüde gözetimi azaltmaya dayanıyor gibi görünmektedir.

Trump, Eğitim Bakanlığının kaldırılmasını öneren ilk Cumhuriyetçi cumhurbaşkanı olmaz. Ronald Reagan ayrıca önceki başkan Jimmy Carter tarafından oluşturulan Eğitim Departmanını da ortadan kaldırmayı planladı. Reagan, Federal Eğitim Ofisine geri dönmeyi planladı – okullar üzerindeki bazı federal kontrollerden vazgeçti.

Reagan, hükümetin “Risk Altındaki Bir Ulus” raporunda, diğer ülkelerin okullarına kıyasla ABD okul performansıyla ilgili endişelerini dile getirdiğinde konumunu değiştirdi.

Federal hükümetin eğitimi denetlemedeki rolünü azaltmak, düzenlemeyi azaltmak ve daha fazla inovasyona izin vermek içindir.

Ebeveynlerin Bilmeleri Gerekenler : Tarihsel olarak, ABD halk eğitim sistemi yerel düzeyde kurulmuştur. Birçok eyalette ve yerel bölgede, federal yasalarla aynı veya buna benzer yasalar var. Federal düzeydeki herhangi bir değişikliğin yerel bölgenizi etkileyebileceğini veya etkilemeyebileceğini unutmayın.

Örneğin, 22 Şubat 2017’de, Trump yönetimi, transseksüel öğrencileri, öğrencinin tanımladığı cinsiyete karşılık gelen olanakları kullanması için federal düzeyde politikalar çıkardı. İptal edilen politika, ülke genelinde birçok okulda kullanılan standart en iyi uygulamalardan oluşturulmuştur.

Başka bir deyişle, birçok okul zaten federal politika oluşturulmadan önce bu politikayı uyguladı. Bu alanlar hala politikaya sahiptir ve transseksüel öğrencilere cinsiyet kimlikleriyle eşleşen olanakları kullanarak korumalar sunmaktadır.

Sadece şu anda bu politikalar olmadan yerel düzeyde böyle bir politika benimsememiş alanlarda.

Bu bir federal politikanın geri çekilmenin yerel bölgeleri nasıl etkileyebileceğine bir örnektir. Benzer bir politika uygulanmayan alanlarda, toplulukları için hangi politikaların en iyi olduğuna karar vermeleri gerekecektir.

Kolej ve Meslek Yüksekokuluna Erişimi Artırma Umutları

Üniversite öğrencileri kampüste yürüyüş.
Getty Images ile Hero Görüntüleri

Trump, hem web sitesinde hem de İlk Yüz Gün Planında kolej ve meslek okulunu daha ekonomik ve daha kolay erişilebilir hale getirmek istediğini söylüyor.

Trump, kolejlerin ve üniversitelerin idare için çok fazla para harcadıkları ya da hepsini harcamayıp yatırım fonlarında tutmayacağı konusunda ciddi açıklamalar yaptı. İnternet sitesinde, “Üniversitelerin ve öğrenci borçlarının maliyetini azaltmak için federal vergi indirimleri ve vergi dolarları karşılığında üniversitelerin iyi niyetle çaba göstermesini sağlamak için reformlar konulu kongrede çalışacağını” söyledi.

Trump bunu nasıl yapmayı planlıyor? Bu yazı yazıldığı sırada, söylemesi zor. Şu anda çevrimiçi olarak Trump’ın sorumlu tutulması konusundaki fikirlerinin olduğunu iddia eden birkaç web sitesi ve haber makalesi olsa da, bu makalelerin çoğu GOP liderlerinin yardımcılarından ve bilinen konumlarından doğrudan gelen Trump’tan geliyor.

Trump’tan bir alıntı, Roanoke, VA’daki bir gösteriden geldi.

“… Üniversiteler büyük miktarda federal fonlar alıyor ve bağışlarından büyük vergi indirimleri alıyorlar, ancak o zaman bu fonları öğrencileri için harcamıyorlar. ve öğrenci borcu … ”

Trump, mezun olan öğrencilerin herhangi bir okul kredisi için ödeme yapabilmelerini sağlamak için adımlar atmanın yanı sıra, üniversite ve üniversite bütçelerinin federal gözetimini artırmaya çağırıyor gibi görünüyor.

Eğer Trump bu fikri yalnızca şu ana kadar söylediklerine dayanarak uygularsa, bunun değişmesi pek mümkün değildir. Skyrocketing öğrenim ücretleri, temel olarak devlet finansmanındaki bir düşüş nedeniyledir. Devlet finansmanının azalması birçok üniversitenin kemerlerini sıkılaştırmasına neden oldu.

Ebeveynlerin Bilmeleri Gerekenler: Özellikle öğrencilere yardım etmek için bağış fonlarını tam olarak nasıl kullandıkları hakkında kolejlerden daha fazla duymayı bekleyebiliriz.

Trump ve Öğrenci Kredileri

Öğrenci kredisi düğmeleri ile klavye
Peter Dazeley – Getty Images üzerinden

Üniversite borcu ve Trump’ın Eğitim Bakanlığı hakkındaki yorumlarıyla ilgili herhangi bir sonuca varmayın.

Federal Eğitim Bakanlığı, Pell hibeleri, çalışma çalışması fonları ve federal öğrenci kredileri gibi Federal finansal yardımları üniversite öğrencilerine dağıtır. Trump, bölümden kurtulabileceğini veya azaltabileceğini söylese de, yorumlarının federal hükümetin öğrenci kredileri yerine k-12 eğitimindeki rolü bağlamında söylenmişti.

Trump, Ekim 2016’da Columbus’ta uygun bir öğrenci kredisi planını tartıştı ve “Borçlunun gelirinin makul bir kısmını geri ödeyeceğiz. Borçlular çok çalıştıkları ve ödemelerini on beş yıl boyunca yaptıkları için. ”

Bu, Obama yönetiminden gelire dayalı geri ödeme planlarına çok benziyor. Trump’ın planı yıl sayısını 20’den 15’e düşürürken, yüzde 10’dan yüzde 12.5’e yükselecek. Sadece Trump’ın şu ana kadar söylediklerine dayanarak, bu, gelire dayalı ödemeleri bir miktar artırabilir, ancak krediler daha çabuk affedilir.

Peki Ebeveynler ve Aileler için Alt Çizgi Nedir?

Trump, federal hükümetin eğitimdeki rolünü azaltmak, devletlere daha fazla güç vermek istediğini ve kuponlar şeklinde özel okullara daha fazla teklif vermeyi istediğini belirtti.

Temel tema, eğitim kontrolünün eyalet ve yerel alanlara daha da kaymasıdır. Bu yerel özgürlük herkes için kaliteli eğitim sağlama sorumluluğuyla geliyor.

Ebeveynlerin federal düzeyde yapılan değişikliklerin yerel okullarını nasıl etkilediğinin farkında olmaları önemlidir. Ebeveynler, çocuklarının eğitimini savunan daha büyük bir rol üstlenmek isteyebilirler.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir