1. Anasayfa
 2. Okula hazır olma

Okul Ziyareti Sırasında Aramanız Gereken 11 Şey

Okul Ziyareti Sırasında Aramanız Gereken 11 Şey
0

Çocuğunuz için yeni bir okul arıyorsanız, çocuğunuzun güçlü yanları, ilgi alanları ve özel ihtiyaçları doğru karar vermede en iyi rehber olacaktır. Çocuğunuzun kendi potansiyelini öğrenebileceği, büyüdüğü ve geliştirebileceği bir okul bulmak istiyorsunuz. Bunların hepsi çocuğunuzun temel ihtiyaçlarından daha fazlasını karşılayacak özenli ve güvenli bir ortamda gerçekleşmelidir.

Bugün mevcut seçeneklerin çeşitliliği, bu seçimin karmaşık görünmesine neden olabilir. Çocuğunuzun muhtemelen büyürken yaptığınızdan daha fazla okul seçeneğine sahip olması gerekir. Birçok mahallede yerel mahalle devlet okulları, charter okulları, mıknatıs okulları ve hatta melez çevrimiçi / tuğla ve harç okulları vardır. Bu okullar hakkında nereden bilgi bulacağınızı bilmek, ailenizin iyi bir seçim yapmasına yardımcı olabilir.

Yeni ebeveyn gecelerine ve açık evlere katılmak size bir okul hakkında bilgi edinmek için bir başlangıç noktası verirken, genellikle tam bir resim vermezler. Öğretmenler ve personel bu etkinliklerde halka iyi bir izlenim vermeye hazırlanmıştır. Hangi öğretmenlerin ve personelin en çok gurur duyduğunu görürsünüz – çocuğunuzun günlük olarak ne göreceğini mutlaka değil. İşte bilgi alabileceğiniz başka yerler:

1

Makalede Neler Var?

Önce Bazı Okul Araştırmalarını Çevrimiçi Yapın

A father looks at a school website with his children
Okul ve bölge web siteleri bir okul hakkında bilgi edinmek için iyi bir başlangıç noktasıdır. Getty Images ile Hero Görüntüleri

Ziyaretinizden önce çevrimiçi bir okulu araştırmak birçok standart soruyu cevaplamanıza yardımcı olacaktır. Test puanlarını, bildirilen sınıf büyüklüğünü ve sıralamaları öğrendikten sonra ziyaretiniz sırasında okulu gerçekten anlamanıza yardımcı olacak sorular sormaya devam edebilirsiniz.

2

Yeni Ebeveyn Gecesi’ne katılın, Ev Açın ve / veya Ziyaret ve Tur Planlayın

Yeni ebeveyn gecelerine ve açık evlere katılmak size bir okul hakkında bilgi edinmek için bir başlangıç noktası verebilir. Bu olaylar genellikle okulla ilgilenen tüm aileler için geçerli olan bilgileri kapsar. Bazı sorularınızın cevaplandırılmasını bekleyebilirsiniz, ancak çocuğunuz için geçerli olan belirli bilgileri bulamayabilirsiniz.

Gelen ailelerin etkinlikleri sırasında öğretmenlerin ve personelin bu etkinliklerde halka iyi bir izlenim vermeye hazır olduklarını unutmayın. Hangi öğretmenlerin ve personelin en çok gurur duyduğunu görürsünüz – çocuğunuzun günlük olarak ne göreceğini mutlaka değil.

Tam bir resim almak için okulu arayın ve ziyaret etmek için bir zaman bulun. İdeal ziyaret, okulu düzenli bir günde oturumda görebileceğiniz bir zamanda olacaktır – aynı çocuğun, o okulda öğrenci olurlarsa bekleyeceği gün.

Mümkünse, okula gelebileceğiniz bir zamanı zamanlayın:

 • Çocuğunuzun içine yerleştirilebilecek sınıfları gözlemleyin
 • ilkokul öğrencileri için öğle yemeği / tatil ya da orta ve lise sınıfları arasındaki geçişler gibi aralar
 • öğrenciler okula gelirken okulun otoparkını görebilir veya okul gününün sonunda ayrılabilir
 • Çocuğunuzun ilgilendiği tüm okul sonrası kulüpleri, sporları ya da diğer okul dışı kursları görün
 • Çocuğunuzla birlikte önemli zaman geçirecek öğretmen, danışman veya uzmanlarla tanışın.

Yaz tatilinde bir okul bulursanız ve çocuğunuzun yeni öğretim yılında hemen başlamasını planlıyorsanız, okulu oturumda görmeniz mümkün olmayabilir. Kararınızı vermek için mümkün olduğunca çok bilgi edinmenize yardımcı olur. Çocuğunuz için en iyi okulu bulmak için önerilen her sorunun cevabını bilmeniz gerekmeyebilir.

3

İçeri girdiğinde okul nasıl “hissediyor”?

Bu özel kalite, sadece sayılarla toplanamayan bir şey veya tüm okullar için yönetim kurulu açıklamasında basit bir şeydir. Bir okul hissi, okullar arasında büyük ölçüde değişen bir kalitedir. Bu duygulara dikkat edin, çünkü çocuğunuz o okula devam ederse her gün yaşayacağı aynı duygulardır.

Okul davetkar ve sıcak mı? Okul kendi kendine yoğun ve yapılandırılmış bir ton veriyor mu? Yaratıcı bir ruhla düzenlenmiş, düzenli mi, serbestçe mi akıyor? Öğrenciler mutlu görünüyorlar mı, meşgul mü yoksa kaba ve teslim mi?

Her okulun kendine özgü bir kültürü ve çekiciliği vardır. Okula yürüdüğünüz andan hemen sonra bu konuda bir fikir edinebilirsiniz. Okuldaki zamanınız boyunca bu his duygusuna dikkat edin. Çocuğunuzun veya gençinizin bu ortamda nasıl olacağını düşünün.

Öğrencilerin birbirlerine nasıl davrandıklarını izleyin. Nazik ve saygılılar mı? Oynak ve yaratıcı? Kaba ve düşmanca?

Öğrenci projeleri koridorlarda ve sınıfta gösteriliyor mu? Okul ne tür ödevleri göstermeyi seçer?

Öğretmenler öğrencilerle ve birbirleriyle nasıl konuşurlar? Okul müdürü öğrencileri salonlarında gördükleri sıcak bir şekilde selamlıyor mu yoksa müdürün resmi bir tavrı var mı?

 

4

Çocuğunuzun Özel veya Benzersiz İhtiyaçları Okul Tarafından Nasıl Karşılanır?

Devlet okulu bölgelerinin, Engelli Bireyler Yasası kapsamındaki tüm öğrencilere ücretsiz ve uygun bir eğitim vermeleri gerekmektedir. Farklı ilçelerin ve bireysel okulların bu gereksinimi karşılamaya nasıl karar vereceği büyük ölçüde değişebilir.

Çocuğunuzun bir IEP, IFSP veya 504 planı varsa, okulu ziyaret ettiğinizde getirin. Karşılaştığınız okul yöneticisi ve öğretmenlerle paylaşın ve çocuğunuzun ihtiyaçlarının okulda nasıl karşılanacağını sorun.

Engelli yaşamamış çocuklar bile, başka benzersiz ihtiyaçlara sahip olabilir. Çocuğunuzun günlük deneyiminin ne olacağı hakkında bir fikir edinmek için okulu ziyaret ederken bu ihtiyaçları aklınızda bulundurun.

Çocuğunuzun alerjisi veya astımı varsa veya okul saatlerinde kullanılabilir olması için ilaç gerektiriyorsa, okulda tam zamanlı bir hemşire olup olmadığını bilmek isteyeceksiniz. Okulda okul çocuğu yoksa, çocuğunuzun ihtiyaçlarının bu okulda nasıl karşılandığını öğrenin.

5

Okul Hangi Standartları ve Müfredatı Uyuyor?

Bu soru, kiralama, mıknatıs ve özel okullar gibi tercih edilen okullara soru sormak için özellikle önemlidir. Ülke genelindeki devlet okulları, Ortak Çekirdek Devlet Standartları (CCSS.) Gibi daha sıkı standartlara yöneldi.

Standartlar, belirli bir sınıf düzeyinde öğretilen belirli becerilerdir. Müfredat, becerileri öğretmek için kullanılan materyalleri ve yöntemleri içerir.

Sıkı standartları olan okullar, çocukların gelecekte rekabet edebilecekleri bir eğitim alabilmeleri için gerekli becerilerin seviyesini ve derinliğini öğretiyor. CCSS bir takım tartışmalara yol açsa da, bu standartlara kayma, şimdi ülke genelinde beklenen bir titizlik düzeyi yarattı.

Bazı eyaletler CCSS’ye benzer standartlar benimsemiş ve bu devlet tarafından tercih edilen bazı küçük farklılıkları tercih etmiştir. Devletlerin sıkı standartlar benimseme çabaları, bir çocuğun hangi ülkede büyüdüğüne bakılmaksızın, aynı becerileri öğreten bir eğitim sağlanmasını sağlama çabasıdır.

Yüksek seviye, titiz standartlar önemlidir. Standartların etkili bir şekilde öğretilmesi için iyi bir müfredat ve kaliteli öğretmenler gereklidir. Okula hangi standartları kullandıklarını ve CCSS ile nasıl karşılaştırdıklarını sorun. CCSS yeni kriter. Bir okul en azından CCSS kadar sıkı olan standartlara ders vermezse, çocuğunuz ülke genelindeki çoğu devlet okuluna devam eden çocuklardan daha az ya da daha az öğrenme riskini taşır.

Eğer bir öğretim dereceniz yoksa, okulun ne kadar iyi standartlar öğrettiği hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Öğrencilerin okulda yaptıkları işe ve ödevlere bakın. Özellikle, cevapları ezberlemekten daha fazlasını düşünmeyi ve analiz etmeyi vurgulayan ödevleri arayın.

Aynı zamanda daha yüksek dereceli işlerde de zirveye vardığınızdan emin olun. Çocuğunuz belirli bir sınıfta bir okula başlayabilirken, okulda ilerlerken ne bekleyeceğini bilmek istersiniz.

6

Bu Okulu Diğerlerinden Farklı Kılan Özel Bir Odak veya Felsefe Var mı?

Charter, mıknatıs ve özel okullar genellikle standart bir mahalle devlet okulundan farklı bir merkezi felsefe üzerine kuruludur. Bazı mahalle devlet okulları, kendi okulları için iyi çalışan özel bir odak noktası belirledi.

Bazı okullar sanat veya STEM becerilerine ekstra önem vermeyi tercih eder. Diğer okullar, yere dayalı eğitime odaklanmayı ve çevresindeki topluluklarını okul derslerinde kullanmak için güçlü bir çaba göstermeyi seçebilir. Yine de, diğer okullar Montessori veya Waldorf eğitimi gibi belirli bir eğitim filozofunun yöntemlerini izlemeyi seçebilirler.

Bu okulların her birinin kendi tarzı olacak. Yüksek standartlara ders veriyorlarsa ve iyi yöntemler kullanıyorlarsa, genellikle çok etkileyici okullardır.

Bu özel odaklanma okullarını, çocuğunuzun bu odaklanılan bir okulda ne kadar iyi yapabileceğini göz önünde bulundurmak önemlidir. STEM konularına çok az ilgi gösteren bir çocuk, daha fazla STEM becerisini öğretmek için düzenli STEM beklentilerinin ötesine geçen bir okula olan ilgisini kaybedebilir.

Çok fazla yapıdan hoşlanan veya yararlanan çocuklar, bir Montessori veya Waldorf okulunda öğrenmek için mücadele edebilir;

7

Okuldan ve Okuldan Hangi Ulaşım Mevcuttur?

Ulaşım seçenekleri farklı okullar ve ilçeler arasında çılgınca değişebilir. Birçok tercih edilen okul, öğrencilere yol göstermez, ebeveynleri kancalığa ve yaşlı öğrencilerin yürümesini sağlar.

Devlet okulları, bu öğrencilerin yürüyebileceğine inanan, okula yakın yaşayan öğrencilere yol gösteremez. Bazı devlet okulları normal sınırlarının dışında yaşayan öğrencileri kabul edebiliyor olsa da, bu öğrencilere nadiren kızarma olanağı sağlanmaktadır.

Aileniz için hangi ulaşım araçlarının mevcut olduğunu ve günlük programınızla nasıl çalışacağını kontrol edin. Çocuğunuzun ana ulaşım şeklinin iptal edilmesi durumunda bir yedekleme planınız olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir.

8

Ekstra-dışı Kulüpler ve Aktiviteler Ne Sunuyor?

Normal okul günü dışında hangi etkinliklerin sunulduğunu inceleyin. Ders dışı etkinlikler ve kulüpler, çocuğunuza normal okul gününün bir parçası olmayan şeyleri keşfetme fırsatı sunar. Çocuğunuzu okula devam etme konusunda motive tutmak için yüksek faizli bir aktivite sağlayabilirler.

9

Hangi Okul Kütüphanesine Erişim Mevcuttur?

Okul kütüphaneleri okul çocuklarına okuma seçeneği sunar. Okul kütüphaneleri sık sık öğrencilere kitap okuyor. Okul içi kütüphaneciler genellikle öğretmen sınıf derslerinin ne olduğu hakkında özel bir bilgiye sahiptir ve öğrencilerle kurabilecekleri ilişkilere dayanarak daha hedefli öneriler bile sağlayabilirler.

Okulun bir kütüphanesi yoksa, çocuğunuzun okul raporları ve projeleri için gereken kitapları ve kaynakları bulmasına yardımcı olmak için daha fazla zaman harcamanız gerekebileceğini fark edebilirsiniz. Çocuğunuzu kitap bulmak için şehir kütüphanesine götürmeyi veya evde daha fazla zaman geçirmeyi, çocuğunuzun internette kaynak bulmasına yardımcı olmayı bekleyin.

10

Öğle Yemeği Salonu Nasıldır ve Hangi Yiyecekler Sunulur?

Öğrencilerin öğle yemeği yedikleri ve bir okulda öğle yemeğinin nasıl olduğu okul deneyiminin bir parçası olacak ve çocuklarınızın hatırlayacağı bir deneyim olacaktır. Sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır: Yemek odası nasıldır?   Peki ya okulun yemeği? Okul öğrencilerinin hepsi, tüm öğrencilerin aynı anda karıştırıp yemek yedikleri bir öğle yemeğine gidiyorlar mı, yoksa öğrenciler sınıflarında kalıyor ve sınıf olarak öğle yemeği mi yiyorlar?

11

Ebeveynler ve Aile Okulda Hangi Yollarla Katılabilir?

Sınıfta gönüllü veliler görüyor musunuz? Ebeveynlerin buluşabileceği bir ebeveyn salonu veya okulda başka yerler var mı? Bülten tahtaları, ebeveynleri en son okul haberlerine bağlı tutacak mı? Ebeveynlerin çocuklarının eğitimi ile ilgilenmeleri için birçok yol vardır – katılımın bir okuldaki katılımının nasıl olduğunu görmek için dikkatli olun.

12

Kampüsün Durumu Nedir?

Bina iyi bakılıyor mu? Oyun alanı ekipmanı iyi durumda mı? Değilse, okulu tamir etme veya iyileştirme planları nelerdir?

Binanın durumu, okuldaki insanların binanın davranış biçimi ile birlikte, öğrencilerin ve personelin okula saygı duyup duymadığını size bildirecektir. Bir okul daha eskiyse ve güncellenmeye ihtiyacı varsa, binayı tamir etmeye yönelik çabaları sormak, mevcut görüntünün size söyleyeceği şeyden fazlasını size bildirecektir.

Ziyaretten Sonra

Listelenen her şeyi kontrol etme şansınız olmasa bile, muhtemelen okul hakkında pek çok bilgiye sahipsiniz. Unutmayın – okulun çocuğunuzun ihtiyaçlarını ne kadar iyi karşılayacağını görmek istiyorsunuz.

Çocuğunuzun okula gideceği bir okula gideceğini düşünüyorsanız, yardım almanızın yolları vardır. Her şeyden önce, çocuğunuzun başarılı olması için ihtiyaç duydukları desteği alabilmesi için ilgili bir ebeveyn olmaya devam edin.

  İlginizi Çekebilir
  Okula dönüş

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir