1. Anasayfa
  2. Dahil olmak

Çocuğunuzun Sınıfında Çok Fazla Çocuk Var mı?

Çocuğunuzun Sınıfında Çok Fazla Çocuk Var mı?
0

Öğretmenler ve ebeveynler küçük sınıflar için umut veriyorlar. Her iki grup da küçük sınıf boyutlarını, öğretmenlerin öğrencilere daha fazla ilgi göstermelerini sağlayan bir öğretmen için toplam iş yükünü azaltmanın bir yolu olarak görüyor. Bu, çocuğunuzun sınıfında kaç öğrencinin olduğunu öğrendiğinizde endişelenmenize ebeveynlik olarak yol açabilir.

Bir kerede bir sınıfta 25 üçüncü sınıf öğrencisi veya hatta 40 lise öğrencisine sahip olsaydınız, ne kadar zor olacağını kendiniz düşünebilirsiniz. Bazı okulların neden sınıf başına bu kadar çok öğrenciyi seçtiklerini merak ediyorsanız, cevap paradır.

Daha fazla öğretmen için ödeme yapmak ve daha fazla ders tutmak çok pahalı olabilir. Öyle pahalı ki okul bölgelerinin sahip olduğu parayı en iyi şekilde kullanmayabilir. Sınıfların büyüklüğünü azaltmak için daha fazla öğretmen kiralamak yerine, bazı okul bölgeleri mevcut öğretmenlere daha fazla mesleki eğitim vermenin, mevcut öğretmenlerinin ücretlerini veya faydalarını artırmanın ya da parayı gelişmiş müfredat materyalleri ve teknolojisine yatırmanın daha yararlı olacağını düşünebilir.

Makalede Neler Var?

Çocuğunuzun Sınıfının Çok Büyük Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Eğitim araştırması, herhangi bir sınıf boyu kesinti noktası tespit etmediğinden, her yerde işe yarayacak belirli bir öneri yoktur. Eğitim politikası araştırmacıları 2011 yılında yapılan bir inceleme Matthew Chingos ve Grover Whitehurst, farklı büyüklük sınıflarının ne kadar başarılı olabileceğine dair birkaç farklı faktörü açıkladı. Faktörlerin aşılması, sınıf boyutunun uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Araştırmacılar anaokulunda veya birinci sınıfta 25’in üzerinde öğrencinin, üçüncü ila beşinci sınıfta otuz öğrencinin ve kalan sınıflarda 40’ın üzerinde öğrencinin sınıf büyüklüğünü düşünüyorlardı. Araştırmacılar, bu sınıfların büyük bir sınıfın ne olduğunu tanımlamak için kullanmasına karşın, büyük sınıfların öğrencilerin öğrenmesi üzerindeki etkileri hakkında yapılan araştırmalar diğer faktörlere bağlıydı.

Sınıfın Sınıf Seviyesi

Anaokulu ve birinci sınıf öğrencileri eğitimlerine yeni başlıyorlar. Eğitiminin geri kalanının devam edeceği temel okuma, yazma ve matematiğin temel yapı taşlarını öğreniyorlar. Ek olarak, bu küçük çocuklar hala nasıl davranmayı ve okuldaki diğer çocuklarla iyi geçinmeyi öğreniyorlar.

Araştırmalar, bu sınıfların 20 öğrenciden daha az öğrenciyle sınırlı kaldıklarında, çocukların aslında ilk yıllarda daha fazla şey öğrendiklerini, okul boyunca daha başarılı olduklarını ve üniversiteye gitme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Öğretmenin Deneyimi ve Eğitimi

Bu, sınıf boyutları arttığında bir öğretmenin ne kadar etkili olabileceğinin en önemli faktörü olarak görünmektedir. Araştırmalar öğretmen olmak için daha az gereksinimi olan ülkelerde daha küçük sınıf boyutlarından faydalandığını göstermektedir. Öğretmen olmaya hak kazanacak yüksek standartları olan ülkeler, sınıf boyutlarını küçültmenin çok az veya hiç faydası olmadığını tespit ettiler.

Tek yapmanız gereken, sınıf boyutlarını küçültmenin yalnızca bir öğretmen çok az deneyime sahip olduğunda veya üst düzey bir öğretim anlayışı olmadığında etkilidir. ABD devlet okullarının çoğunda öğretmenler en az bir lisans derecesine sahiptir ve düzenli bir sınıf öğretmeni olarak işe alınmadan önce mentorlu sınıf öğretimi deneyiminin bir dönemine sahip olacaklardır. Yüksek lisans derecesine ve yıllara dayanan deneyime sahip öğretmenler artan iş yükünün tadını çıkarmayabilir, ancak çok sayıda öğrencinin bulunduğu sınıflarda hala çok etkili olabilirler. Kariyerlerinin ilk aşamalarında olan öğretmenler, mevcut mesleki gelişim veya mentorluk hizmetlerinden yararlanarak büyük ölçüde yararlanabilirler.

Okulda Başarısız Olan Öğrencilerin Sayısı ve Doğası

Bunlar, okulda başarılı olmayı zorlaştırabilecek çok sayıda durum yaşayan öğrencilerdir. Bu, IEP veya 504 gerektiren benzersiz öğrenme ihtiyaçları olan öğrencileri de içerir. Ayrıca, ebeveynlerin çocuklarının eğitimini desteklemek için çok fazla zamana sahip olmak için ayakta kalmak için para kazanmak için çok meşgul olabileceği düşük gelirli evlerden gelen öğrencileri de içerir. Yüksek düzeyde eğitim almayan ailelerden gelen öğrenciler bu gruba girebilir.

Araştırmalar, bu risk altındaki öğrencilerin yüzdesi yüksek olan sınıfların, sınıfların küçülmesinde fayda sağladığını göstermektedir. Ayrıca, okul sonrası öğretmenlik programları ve veli destek sınıfları da dahil olmak üzere, bu çok çeşitli öğrencilerin başarılı olmasına yardımcı olmak için başka yöntemler kullanan sayısız araştırma çalışması vardır. Başka destek yolları sağlamanın, sınıf boyutunu küçültmekten daha fazla fayda sağlaması olabilir. Yine de, risk altındaki öğrencilerin yüzdesi arttıkça, öğretmenlerin sınıf büyüklüğü azaldığında daha etkili olabilirler.

Öğrenci-Öğretmen Oranı

Okulların nasıl karşılaştırıldığı konusunda bir araştırma yapmaya karar vermişseniz, bazı yerlerde sınıf büyüklüğü rapor ederken, bazılarının öğrenci oranlarını öğretmen oranlarına bildirdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Sınıf büyüklüğü, belirli bir sınıf grubundaki öğrenci sayısıdır. Öğrencilerin öğretmen oranı, sınıfta yetişkinlere öğretme ve yardımcı olma sayısına kaç öğrenciyi tanımlar. Sınıf ortak öğretmen veya sınıf içi öğretmen kullanıyorsa, öğretmene düşen öğrenci sayısı hızla düşer. Bu sınıflar zaten her öğrenci için daha fazla yardım almaktan yararlanıyor.

EniyiAile’de Bir Kelime

Bu makaleyi okuduysanız ve çocuğunuzun büyük bir sınıfta başarılı olabileceğinden endişe duyuyorsanız, durumu iyileştirmeye yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Genellikle okulla ilgili endişelerde olduğu gibi, çocuğunuzdan öğretmenlerinden, ailenin dersi desteklemek için evde neler yapabileceği konusunda önerilerde bulunmasını isteyerek başlayabilirsiniz. Okul günü boyunca yardım edebiliyorsanız, belki de öğretmene oranını artıracak olan sınıfta gönüllü olabilirsiniz. Kalemleri keskinleştirmekten saha gezilerinde şapellemeye kadar uzanan diğer gönüllü işler, bir öğretmenin büyük bir sınıfa sahip olmaktan hissedebileceği baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun okul bölgesindeki durumu gelecek yıllarda iyileştirmek için, sınıf boyutlarını düşürmek üzere eyalet ve yerel politika liderlerini savunabilirsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir