1. Anasayfa
  2. Öğrenme

Lisede İyi Notlar Almanın Yararları

Lisede İyi Notlar Almanın Yararları
0

İyi notlar alma ihtiyacı gençler ve ebeveynleri arasında ortak bir konuşma konusudur. Görüşmeleriniz tehdit veya teşvik içeriyor mu? Büyük bir fark var ve biri aslında diğerinden daha iyi bir yaklaşım olabilir.

Çocuğunuzla notlardan bahsederken, kötü notların tehlikelerini tartışmak cazip gelebilir. Ama “Asla üniversiteye gidemezsin” ya da “İyi bir iş bulamazsın” gibi taktikleri korkutmak etkili değildir.

Bunun yerine, iyi not almanın yararları hakkında konuşabilirsiniz. Gerçek hayattan örnekler vererek, çocuğunuzun bugün çok çalışması için motivasyon sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzla konuşmanıza hemen başlamak için kullanabileceğiniz beş avantaj var.

Makalede Neler Var?

İyi Notlar Burslara Yol Açabilir

Smiling student receiving test results
Westend61 / Getty Images

Kolejler ve burs komiteleri, gencinizin transkriptlerini gözden geçirir. Daha iyi notlar, daha yüksek test puanları ve çeşitli aktivitelere katılım, çocuğunuzun kolej için daha fazla para kazanmasına yardımcı olabilir.

Çocuğunuzla, öğrenci kredilerinin gerçekleri hakkında konuşun. Akademik bursların maliyetleri karşılamaya nasıl yardımcı olabileceğini tartışın. Öğrenci borcunun, 30’lu yaşlarında da gencin geleceğini nasıl olumsuz yönde etkileyebileceğini açıklayın.

Ne yazık ki, gerçek şu ki, birçok üniversite mezunu, hayallerindeki işleri kabul edemiyor çünkü bunu yapmayı göze alamazlar. Bunun yerine, aylık kolej kredisi faturalarını almalarına yardımcı olacak işleri almak zorundalar.

İyi Notlar Eğlenceli Fırsatlara Yol Açıyor

İyi notlar alan öğrencilere Ulusal Onur Derneği gibi programlar aracılığıyla liselerde fırsatlar verilir. İyi notlar alırsa öğrencinizin katılabileceği çeşitli etkinlikler hakkında konuşun.

Okulunuzun rehberlik danışmanı, çocuğunuza akademik başarı ve iyi notlarla gelen fırsatlar hakkında bilgi verebilir. Bazen, sizden başka birinden haber almak, mesajınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Çocuğunuzu rehberlik danışmanıyla konuşmaya teşvik etmekten korkmayın.

İyi Notlar Gelecekteki Fırsatlara Kapı Açın

Çocuğunuz ondan önce ayarlanmış herhangi bir şeyde iyi yapmak için çabalarsa, daha fazla kariyer fırsatı olacaktır. Ve yine de birçok genç, okulda iyi şeyler yapmanın gereğini görmüyor.

Bazen “Satışa çıkacağım. Geometriye hiç ihtiyacım olmayacak” veya “Askere gidiyorum. Notlarım umrumda değil” gibi şeyler söylüyorlar. Bu şeyler doğru olsa bile, gençlerinizin notlarının önemli olduğu zamanlar olabileceğini açıkça belirtin.

Örneğin, bir gün koleje gitmek veya transkriptlerinin gözden geçirileceği bir işe başvurmak isteyebilir. Birçok fırsatı mümkün olduğunca açık tutmanın önemli olduğunu açıkça belirtin.

İyi Notlar Daha İyi Bir Sosyal Hayata Neden Olabilir

Notlarını önemseyen öğrenciler, öğretmenlerinin ve akranlarının saygısını kazanacaktır. Bununla birlikte, birçok genç iyi notların “inek” olarak görülmesine neden olacağından endişe duymaktadır.

Lisenizde akademik olarak başarılı olan başarılı öğrenciler hakkında çocuğunuzla konuşun. Genç olarak iyi notları olan kişilerin gelecekte büyük işler yapmaya devam ettiklerini açıkça belirtin.

Ayrıca, çocuğunuzu notlarını önemseyen arkadaşlarla zaman geçirmeye teşvik edin. Arkadaşlarından hiçbiri ev ödevini yapmazsa, gençlerin yolda kalması zor olacak.

İyi Notlar Güvenini Artırabilir

Bazen, gençler çok denemekten korkarlar çünkü başarısızlıktan korkarlar. Çocuğunuzun akademik olarak elinden gelenin en iyisini yapmaya hazır olduğundan emin olun. Ne kadar iyi olursa, o kadar kendine güvenir.

Çocuğunuz çabalarının daha iyi notlar aldığını gördüğünde, iyi çalışmaya devam etmesi için daha fazla motive olacaktır. Ayrıca onu yetişkinliğin sorumluluklarına hazırlayabilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Bir ebeveyn olarak, iyi notların ve yüksek not ortalamasının yararlarının lise ortamının ötesine uzandığını biliyorsunuz. Çocuğunuz bu şeyleri fark etmeyebilir ve onları bu noktalardan haberdar etmek, ihtiyaç duyduğu motivasyon olabilir. Başka bir şey olmazsa, olumlu olan bir konuşma kesinlikle herkesin hayal kırıklığına uğradığını ve öfkeli hissetmesini sağlayan bir tartışmadan daha iyidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir