1. Anasayfa
  2. Öğrenme

Okuma Akıcılığını Geliştirmenin 11 Yolu

Okuma Akıcılığını Geliştirmenin 11 Yolu
0

Akıcılık okumak, bir çocuğun ilkokul yıllarında ustalaşması için en önemli becerilerden biridir. Akıcı bir okuyucu, akıcı olmayan bir okuyucuyu, akıcı olmayan bir okuyucusundan çok daha kolay bir hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda öğrencilerin daha büyük okumaları matematik, fen ve sosyal çalışmalarda da önemli rol oynar. Çocuğunuzun okuma becerileri hakkında endişeleriniz varsa, burada okuma akıcılığını arttırmanın 11’den fazla yolu var.

1

Makalede Neler Var?

Okuma Akıcılığını Artırmak İçin Çocuğunuza Yüksek Sesle Okuma

Young family reading storybook together on sofa
Simon Ritzmann / Getty Images

Çocuğunuz kendi başına okuyabilecek yaşta olsa bile, onun için daha pratik bir şekilde duyduğunu duyması yararlı olacaktır. Daha iyi bir ritim, tonlama hissi elde edecek ve eğer çeşitli farklı türler seçerseniz, her tür kitap için bir değer kazanacaktır.

2

Okuma Alanı Oluştur

Çocuğunuza, okurken rahatlayabileceği bir yer verin, bir de kendi kitapları ile dolu. Akıcılığın teknik bileşenlerine yardımcı olmasa da, okuma için genel bir takdir oluşturmada yardımcı olur.

3

Fonemik Farkındalık Becerileri Çalışması

Birçok öğrenci akıcılık okumakta güçlük çeker, çünkü sözcük parçalarının (örneğin, metinler, harçlar gibi) yeni kelimeler üretmek için nasıl yönlendirildiğini anlamakta zorluk çekerler.

4

Sight Kelime Kelime hazinesi

Bazen temel kelimeler olarak da bilinen görme sözcükleri, çocuğun okuma ve yazma becerilerinin temelidir. Yaygın kelimeleri hızlı bir şekilde tanıyamazsa, çocuğunuz okuduğu her şeyi çıkarmaya çalışırken yanılmaya daha yatkın olur.

5

Eşli Okuma

Eşli okuma, çocuğunuzla okurken veya birlikte sesli okurken alternatif cümleler anlamına gelebilir. Çocuğunuzun bir cümleyi ne zaman okumak istediğini veya bir kelimeye sıkışıp kaldığını belirten bir sinyal verin.

6

Yankı Okuma

Eko okuma, büyük teknik okuma becerisine sahip, ancak prosody sorunu olan çocuklar için harika bir stratejidir. Çocuğunuz ifadeyle okumakta zorlanıyorsa, bir bölüm okumayı deneyin ve sonra kullandığınız aynı tonlamaları ve vurguyu kullanarak sizi “yankı” ettirin.

7

Kitap Seçip Çocuklarla İlgili Olabilir

Hiçbir şey, bir çocuğun, karakterin onunla aynı mücadeleleri veya kaygılarını yaşadığını bilmekten daha fazla bir kitapla ilgilenemez. Bibliyoterapi olarak bilinen, çocukların karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmalarına yardımcı olabilecek kitaplar seçmek sadece akıcılığın artmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda zorbalık ve okul reddi gibi konuları da ele alır.

8

Sesli Kitaplara Yatırım Yapın

Sesli kitaplar (çoğumuzun “kasetteki kitaplar” olduğunu hatırlıyoruz), çocukların okudukları bir şekilde takip etmeleri için harika bir yol. Daha da iyisi, çocuğunuzun en sevdiği kitabı milyonlarca kez okumak zorunda kalmadan tekrar tekrar dinleyebilmesi!

9

Büyük Çocuğunuzla Eleştirel Okuma Yapın

Akıcılık sadece kelimeleri tanımak ve onları iyi bir hızla anlamlı bir şekilde okumak mümkün değildir. Ayrıca ne okuduğunuzu anlamak ve bu bilgileri değerlendirebilmekle de ilgilidir. Eleştirel okuma, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıflar için kritik bir beceridir.

10

Okuma Problemi Arayın

Bunu kabul etmekten hoşlanmasanız da, bazen akıcı olmayan bir okuyucu, altta yatan bir öğrenme yetersizliği nedeniyle sorun yaşamaktadır. Okuma akıcılığını arttırmaya çalıştığınız stratejiler çalışmıyor gibi görünüyorsa, diğer okuma sorunlarına dair dikkatinizi çekin.

11

Çocuğunuzun Öğretmeni ile İletişimde Kalın

Veli-öğretmen iletişimi, özellikle okuma söz konusu olduğunda, öğrencinin başarısının kilit unsurlarından biridir. Çocuğunuzun öğretmeni size hangi düzeyde okuduğunu, ne gibi iyileştirmeler yapması gerektiğini söyler ve kitapların evde ilgisini çekmesi için önerilerde bulunur.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir