1. Anasayfa
  2. Evde ve Okul Sonrası

Çocuğa Mücadelede Çocuğunuza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Çocuğa Mücadelede Çocuğunuza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?
0

Çocuğunuzun okulla ciddi bir şekilde mücadele etmesini izlemek can sıkıcıdır. Neyse ki, bunun hakkında bir şeyler yapabilirsiniz. İşte beş adımlı planınız:

Makalede Neler Var?

1. Sorunu değerlendirin

Herhangi bir problemi tespit etmek her zaman doğru çözümü bulmak için ilk adımdır. Çocuğunuzun tam olarak neyle uğraştığını tam olarak anlayabildiğinizi anlamak için iyi bir kendi kendini sınama, bunu bir cümleyle açık bir şekilde açıklayabildiğinizi görmek.

Örneğin “Johnny, çift basamaklı sayıları çarpma konusunda sorun yaşıyor.” veya “İkinci sınıf Suzy, gece okuma ödevini bir saatten daha az bir sürede bitiremez.” Tüm problemler belirli akademik becerilerle ilişkili olmayacaktır. Bazı problemler davranış veya duygularla ilgilidir. Bunlardan birkaç cümle örneği, “Tommy, ev ödevlerini eve getirmeyi ya da geri vermeyi hatırlayamıyor.” veya “Jenny okuldaki bir kabadayıdan korkuyor ve her sabah okuldan önce ağlıyor.”

Bir cümle açıklaması, ele alınması gereken belirli bir sorunu tanımlamanıza yardımcı olur. Sorunun bir cümleye anlatılması, sorunun kökenini tanımladığı için iyi bir başlangıç noktasıdır. Çocuğunuzun yaşadığı sorunu net bir şekilde tanımladıktan sonra, olası nedenlere ve hatta sorunun etkilerine bakma zamanıdır. Açıkça tanımlanmış bir sorun yaşamadan doğru çözümü bulamazsınız.

2. Doğru Kaynakları Bulun

Sorunu tanımladıktan sonra, sorunu düzeltmek için kaynakları ve stratejileri aramaya başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun öğretmeni ile belirli bir sorun hakkında konuşun ve bir takım olarak çalışarak hangi çözümlerle bir araya gelebileceğinizi görün. Okul öğretmeni ile birlikte çalışarak, siz ve çocuğunuzun öğretmeni, çocuğunuzu daha fazla karışıklığa ve hayal kırıklığına neden olacak şekilde çocuğunuzu farklı yönlere itmek yerine herkes arasında çalışan bir plan geliştireceksiniz.

3. Yardım Üzerinden Takip Edin

Sorunu tespit edip bir çözüm bulduktan sonra planınızı takip edin. Bu çok açık gelebilir, ancak zaman zaman ve tekrar bu kadar ileri gelen ve ortaya çıktıkları çözüme ulaşmamış ebeveynler gördüm. Birçok sorun tek bir günde ortaya çıkmadı ve çoğu sorunun çözülmesi birkaç günden biraz daha uzun sürecek. Geldiğiniz planı kullanamayacağınız ortaya çıkarsa, başka bir çözüm arayın. Örneğin, çocuğunuzu bir hafta sonu eğitim programına götürmeyi planlıyorsanız, ancak çalışma zamanlamanız değişti ve hafta sonları çalışmanız gerekiyorsa, çocuğunuzun ders vermeye veya çevrimiçi ders almaya bakabileceği başka bir zaman olup olmadığını öğrenin .

4. İyileştirme İzle

Gelişim için izlemek istediğiniz iki sebep vardır: Çocuğunuzu gelişirken övmek ve yardım için planınızın etkili olduğundan emin olmak. Çocuklar, mücadele etmeye başladıklarında genellikle kişisel olarak alırlar. Onları övmek ve onların sıkı çalışmalarını ne kadar takdir ettiğini bilmelerini sağlamak, güvenlerini geri kazanmalarına yardımcı olabilir. Çocuğunuz gelişim planınıza başladıktan sonraki iki hafta içinde iyileşme göstermezse, yeni bir plan yapmanız gerekebilir.

5. Gerekirse Planları Değiştirin

Planın işe yaramadıysa, yeni bir plan yapmalısın. Çoğu plan için, iki hafta içinde iyileşme görmelisiniz. Planınız etkili değilse, bir stratejiyi ciddi bir deneme yapmak için iki hafta yeterlidir, eğer bir okul yılını yanlış strateji ile harcamaksızın. Çocuğunuz küçük bir sorunla karşı karşıya kaldıysa, sorunu tamamen çözmek daha az zaman alabilir. Çocuğunuzun düzeltilmesi gereken derin bir alışkanlığı varsa veya büyük bir beceri boşluğunu düzeltmek için çalışıyorsa, sorunu tamamen çözmek daha fazla zaman alır. Yine de iyileşme iki hafta içinde ortaya çıkmaya başlamalıdır. Eğer değilse, o zaman planınızın neden işe yaramadığına bakın ve sizin ve çocuğunuz için işe yarayacak yeni bir plan hazırlayın.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir