1. Anasayfa
  2. Özel Eğitim

PQ4R Okuduğunu Anlama Stratejisi

PQ4R Okuduğunu Anlama Stratejisi
0

Temel okuma, okuduğunu anlama ve disleksi konusunda öğrenme güçlüğü olan öğrenciler, ne okuduklarını anlamak ve okuduklarının ayrıntılarını hatırlamak için PQ4R gibi etkili stratejilere ihtiyaç duyarlar. Bu strateji aynı zamanda engelsiz öğrencilere okuduğunu anlama ve elde tutma becerilerini geliştirmede yardımcı olabilir. PQ4R stratejisi, her yaştan öğrenciler için uyarlanabilen iyi bir çalışma becerisidir.

Bu strateji, yalnızca öğrencinin okuduğunu anlama becerisini geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda olguların geri çekilmesini yüzde 70’e kadar artıracaktır. PQ4R önizleme, soru, okuma, yansıtma, okuma ve inceleme kısaltmasıdır. Stratejiyi aşağıdaki altı adımda nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Makalede Neler Var?

Ön izleme

Okuma bölümünüzün sayfalarına bakın ve bölüm başlıklarını ve bölümü bölen bölümleri okuyun. Her bölümün ilk ve son paragrafını okuyun. Her bölümdeki çizimleri görüntüleyin. Resimlerin altındaki başlıkları okuyun ve tablolara, grafiklere veya haritalara bakmak için birkaç dakika ayırın. Bu bilgiyi sentezlemenize yardımcı olacaktır.

Soru

Önizlemede öğrendiğiniz bilgileri düşünün. Kendinize bununla ilgili sorular sorun. Önizleme sırasında gördüğünüz fikirler hakkında zaten bildiklerinizi düşünün. Bölümde ortaya çıkan ana noktalar ne olacağını düşünüyorsunuz? Bu materyali okumaktan ne öğrenmeyi umuyorsunuz? Cevaplanmasını istediğiniz sorularınız var mı?

okumak

Geçidi oku. Önemli görünen fikirler varsa, kağıda not edin. Kitap size aitse, kenar boşluklarında notlar almayı düşünün ve kitaptaki önemli kısımları vurgulayın. Kitabınıza yazmayı hayal bile edemiyorsanız, yapışkan notlar kullanın veya notlarınızı kağıda yazın.

yansıtmak

Ne okuduğunuzu düşünmek için zaman ayırın. Bölümler veya bölümler birbirleriyle nasıl ilişkilidir? Bilgi daha önce öğrendiğiniz ayrıntılara nasıl uyuyor? Hangi yeni bilgileri öğrendin? Geçiş, kapsamasını beklediğiniz bilgileri içeriyor mu? Sizi şaşırtan bilgiler var mıydı? Cevapladığınız sorular mı?

ezberden okumak

Malzemeyi düşün. Bunu başka biriyle tartışın veya öğrendiğiniz ana noktaları not edin. Genel olarak, bilgileri elle aşağı yazmak, malzemenin hafızasını geliştirecektir. Yazma sizin için sorunsa, kısa notları düşünün veya materyali diğer öğrencilerle tartışın.

Malzemeyi yazılı olarak kendi kelimelerinizi kullanarak özetlemeniz önemlidir. Bunu başkalarına yüksek sesle açıklayın veya notlarınızı yüksek sesle kendinize söyleyin. Okumadaki kavramların birbiriyle nasıl ilişkili olduğuna dair anlayışınızı artırmak için bir grafik veya görsel düzenleyici kullanmayı düşünün.

gözden geçirmek

Malzemenin ana noktalarını göz önünde bulundurun. Sorularınız cevaplandı mı? Eğer değilse, hangi bilgilerden emin değilsiniz? Yazarın konularının tamamen anlaşıldığını hissediyor musunuz?

Anlama ve elde tutmayı geliştirmek için PQ4R stratejisini makaleler, kitaplar ve kısa öyküler gibi yeni okuma materyalleriyle kullanın. Bu, tüm okul konu alanlarında daha iyi notlar ve daha iyi başarılara yol açabilir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir