1. Anasayfa
 2. Özel İhtiyaçlar

Birden Fazla Engelli Öğrenciler

Birden Fazla Engelli Öğrenciler
0

“Çoklu engel” terimi açıkça “birden fazla engel” anlamına gelir. Bununla birlikte, Bireyler Eğitim Yasası kapsamında, daha teknik bir anlamı vardır. “Çoklu Engelliler”, Engelliler Eğitimi Yasası (IDEA) kapsamında bir engelli kategorisidir. Bekleyebileceğiniz gibi, çoklu engelli çocukların öğrenmeyi veya diğer önemli yaşam işlevlerini etkileyen iki veya daha fazla engelleyici koşul vardır.

Makalede Neler Var?

Çoklu tanı ve çoklu tanı

“Birden fazla engel” ile “birden fazla teşhis” arasında bir fark olduğunu not etmek önemlidir. Bunun nedeni, bir çocuğun birden fazla uygulayıcı tarafından görülmesinin bir sonucu olarak birden fazla tanı alması olabilir – ancak “birden fazla engelli” kategorisine girmemesidir. Örneğin, yüksek işleyen otizm spektrum bozukluğu olan bir çocuk, en sonunda otizm teşhisi konmadan önce sosyal kaygı, duyusal işlev bozukluğu ve sosyal iletişim bozukluğu gibi ek tanılar toplamış olabilir. Ancak ek tanılar otizm spektrum bozukluğunda yer alan semptomları tanımlamaktadır.

Aynı zamanda, “çoklu engelli” kategorisine girebilmek için, her iki öğrencinin de bozukluklarının, o kadar önemli olması gerektiğini, sadece engellerden birini ele almak üzere tasarlanan programlarda, eğitim gereksinimlerinin karşılanamayacağını belirtmek önemlidir. Bu nedenle, öğrenme güçlüğü ve beyin felci olan bir çocuk, bilişsel zorlukları ve görme bozukluğu veya körlüğü gibi duyusal bir bozukluğu olan bir çocuk gibi iyi bir şekilde nitelendirilebilir. Bununla birlikte, DEHB ve duyusal zorlukları olan bir çocuk, iki engelli neredeyse kesinlikle bir DEHB sınıfında ele alınabileceğinden, muhtemelen nitelendirilmeyecektir. Bununla birlikte, IDEA düzenlemeleri bir istisna içerir. Sağır körlük, çoklu sakatlık kategorisi altında değildir.

Birden Çok Engelli Öğrencileri Öğretmek

Çok sık, çoklu engelli öğrencilerin yürüme, konuşma ve akranlarla etkileşimde bulunma yetenekleri konusunda çok ciddi kısıtlamaları vardır. Ayrıca ciddi bilişsel zorlukları olabilir. Sonuç olarak, genellikle bir dizi özel araç kullanarak yüksek eğitimli öğretmenler tarafından verilmektedir. Ayrıca, akran eğitimlerinden de yararlanabilirler ve mümkün olduğunda tipik okul etkinliklerine ve etkinliklerine dahil edilmeli ve yerleştirilmelidirler.

Birden Çok Engelli Çocuklar İçin Öğretim Araçları

Birden fazla engelli öğrenciyi öğretmek ve onlarla iletişim kurmak için kullanılan en faydalı ve önemli araçlardan bazıları, teknolojiyi ve arttırıcı iletişim için kullanılan diğer kaynaklarıdır. Konuşamayan veya fiziksel hareketi çok zor olan bir çocuk için, çok az seçenek mevcut. Bunlar şunları içerir:

 • Basit resim kartları
 • İnce motor güçlüğü çeken kullanıcıları desteklemek için özel arayüzlere sahip klavyeler
 • Metinden sese, resim seçimine veya diğer iletişim biçimlerine göre tasarlanmış uygulamalara sahip iPad’ler ve benzeri cihazlar

Bunlara ek olarak, ciddi çoklu engelli öğrenciler, aşağıdakiler gibi çok çeşitli öğretim araçlarından da yararlanabilir:

 • Metin teknolojisine konuşma
 • Ön yazma ve yazma işlemini destekleyen eğitici uygulamalar
 • Farklı öğrenme stilleri veya yetenekleri olan öğrenciler için farklı seçenekler sunan müfredat

Birden Çok Engelli Çocukların Ebeveynleri

Birden fazla engelli bir öğrenci, bunu yapma kaynakları ve fırsatları göz önüne alındığında, yüksek düzeyde öğrenebilir ve başarabilir. Birden fazla sakatlık kategorisine giren bir çocuğun ebeveyni iseniz, çocuğunuzun eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını desteklemek için bir plan planlama, geliştirme ve değerlendirmede aktif bir rol oynamak önemlidir.

Öğrenme güçlüğü çeken çocukların ebeveynleri için kendi sağlıkları ve iyilikleri hakkında özel bir not almak önemlidir. Çocuğunuzun özel eğitim yolculuğu hakkında konuşacağınız ve öğreneceğiniz şeylerin çoğu, çocuğunuza yardımcı olabileceğiniz yollar olacaktır. Ancak ebeveynlerin de ihtiyaçları var.

Hayat çok stresli olabilir. Vaktiniz ve sabrınız için özel çocuğa ihtiyacı olmayan anne-babalardan daha fazla talep olsa da, arkadaşlarınızla ve boş zaman etkinlikleriyle zamanla kendi duygusal tankınızı doldurmak için daha az zamanınız olur. Birlikte çok fazla strese yol açar.

Muhtemelen bunu bir düzine defa duymuşsunuzdur, ancak zaman zaman kendinize dikkat etmek ve kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak önemlidir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir