1. Anasayfa
  2. Özel İhtiyaçlar

Bir Çocuğun Özel İhtiyacı Varsa

Bir Çocuğun Özel İhtiyacı Varsa
0

Özel ihtiyaçlar, hızlıca çözülenlerden, yaşam için zorluk yaratacak olanlara ve derin olanlara nispeten yumuşak olanlara kadar çok çeşitli teşhisler için kullanılan bir terimdir. Gelişimsel gecikmeleri, tıbbi durumları, psikiyatrik durumları ve çocukların potansiyellerine ulaşabilmeleri için konaklama gerektiren doğuştan gelen durumları kapsar. Sebep ne olursa olsun, atama faydalıdır. İhtiyaç duyduğunuz hizmetleri almanıza, uygun hedefler belirlemenize ve çocuğunuzla ve ailenizin karşılaşabileceği stresleri anlamanıza yardımcı olabilir.

special needs issues in children
Brianna Gilmartin, Verywell tarafından İllüstrasyon

Makalede Neler Var?

Zorluklar ve Zaferler

Özel ihtiyaçlar genellikle bir çocuğun yapamadığı şeylerle tanımlanır – dönmeyen dönüm noktaları, yasaklanan yiyecekler, engellenen faaliyetler veya reddedilen deneyimler. Bu engeller aileleri zorlayabilir ve özel ihtiyaçların trajik bir atama gibi görünmesine neden olabilir.

Bazı ebeveynler her zaman çocuğunun kaybedilen potansiyelinin yasını tutar ve bazı koşullar zamanla daha sıkıntılı hale gelir. Diğer aileler, çocuklarının zorluklarının zaferlerini daha tatlı hale getirdiğini ve zayıflıklara genellikle şaşırtıcı güçlerin eşlik ettiğini görebilir.

Her ailenin farklı endişeleri var

Özel ihtiyaçları olan herhangi iki çocuğun ailesini seçin ve ortak noktaları çok az olabilir. Gelişimsel gecikmeler ile ilgilenen bir ailenin, kronik hastalıklarla uğraşmakta olanlardan farklı endişeleri olacaktır. Bu ailelerin zihinsel hastalıklarla, öğrenme problemleriyle veya davranışsal zorluklarla uğraşmaktan farklı endişeleri olacaktır.

Özel ihtiyaçlar çok geniş bir terimdir ve her durum benzersizdir. Aileler, kendi endişeleri için gereken yardım ve rehberliği araştırmaya odaklanmalıdır.

Tıbbi Konular

Çocuklar için tıbbi sorunlar arasında kanser, kalp defektleri, kas distrofisi ve kistik fibroz gibi ciddi durumlar bulunur. Ayrıca astım ve diyabet gibi kronik durumları, beyin felci ve cücelik gibi doğuştan gelen koşulları ve gıda alerjileri ve obezite gibi sağlık tehditlerini içerir. Bir çocuğun sık tıbbi muayeneye, hastanede kalmaya, donanıma ve sakat kalmaya ihtiyacı olabilir. Belirsizlik ve tıbbi krizlerle uğraşırken iyi bir destek sistemi oluşturmak çok önemlidir.

Davranış Konuları

Davranış sorunu olan çocuklar geleneksel disipline cevap vermeyebilir. DEHB, fetal alkol spektrum bozukluğu (FASD), duyusal entegrasyonun işlevsizliği ve Tourette sendromu gibi tanılar, özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özel stratejiler gerektirir. Davranış sorunları okulda sorun riskini artırabilir. Bir ebeveyn olarak esnek, yaratıcı ve sabırlı olmanız gerekir.

Gelişimsel Konular

Gelişimsel yetersizlikler, geleceğe ilişkin görüşlerinizi değiştirebilir ve çocuğunuzun bakım ve eğitiminde acil zorluklar sağlayabilir. Otizm, Down sendromu ve zihinsel engelli tanıları sıklıkla çocukların ana akımdan uzaklaştırılmasına neden olur. Oldukça sık, ebeveynler, çocuklarının ihtiyaç duydukları ve hak ettikleri hizmetleri, tedavileri, okulları ve dahil edilmelerini almalarını sağlamak için şiddetli savunucular haline gelir.

Öğrenme sorunları

Disleksi ve işitsel işleme bozukluğu (APD) gibi öğrenme güçlüğü çeken çocuklar, zihinsel yeteneklerine bakılmaksızın okul çalışmaları ile mücadele eder. Potansiyellerini karşılamak ve özgüven problemlerinden ve davranışsal zorluklardan kaçınmak için özel öğrenme stratejileri gerektirirler.

Öğrenmeye meydan okuyan çocukların ebeveynleri ısrarcı olmalıdır. Buna ihtiyaç duydukları tüm yardımı almaları için çocuğunuzla birlikte evde çalışmanın yanı sıra öğretmenler ve okullar da dahildir.

Zihinsel sağlık sorunları

Çocuğunuzun endişe veya depresyondan muzdarip olduğunu veya bağlanma güçlüğü olduğunu fark etmek beklenmedik olabilir. Yine, her çocuk farklı olacaktır, ancak bunlar ailenizi bir ruh hali dalgası, kriz ve meydan okumaya karşı gelmekle uğraşmaya bırakabilir. Ebeveynlerin yardım edecek doğru profesyonelleri bulmaları önemlidir. Ayrıca terapi, ilaçlar ve muhtemelen hastaneye yatış hakkında kararlar almanız gerekecektir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Her özel ihtiyaç çocuğun farklı olmasına ve her ailenin kendine özgü olmasına rağmen, ebeveynleri birbirine bağlayan bazı ortak endişeler vardır. Bunlara uygun aile bakımı ve geniş aile, okul ve toplumda kabul görmeyi teşvik etme dahildir. Bazıları için belirsiz bir gelecek için planlama yapmak gerekli olabilir. Kendinizi bazen rutinleri ve beklentileri ayarlarken de sık sık bulacaksınız.

Zorunluluk dışında, özel ihtiyaçları olan çocukların ebeveynleri çoğu zaman diğer ebeveynlerden daha esnek, şefkatli, inatçı ve esnek. Beklediğiniz veya beklediğiniz bir şey olmasa da, çocuğunuz için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak önemlidir. Yalnız olmadığınız için rahatlayabilirsiniz, bu nedenle destek için uzanarak kendinizi rahat hissedin.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir