1. Anasayfa
  2. Özel İhtiyaçlar

Özel İhtiyaçlarınızla Ergenlik Hakkında Nasıl Konuşulur

Özel İhtiyaçlarınızla Ergenlik Hakkında Nasıl Konuşulur
0

Hiçbir şey bir ebeveyni veya bir çocuğu “ konuşma ” dan daha rahatsız edici kılmaz . Özel ihtiyaçlara gelince, çocuklar , bu hassas konuyu yönlendirmek de aynı derecede zor. En büyük endişe, genellikle vücutlarına neler olduğunu anlamadıklarındandır. Fakat sizin yardımınız ve planlamanız durumunda, durum böyle olmak zorunda değildir.

İşte, bedenleri değiştikçe yapacağınız konuşmalarda dolaşmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

 

Makalede Neler Var?

Sohbeti Erken Başlatın

Ergenlik hakkında konuşmaları zaman zaman çok zor gözükse de, onları bir an önce ertelediğinizden emin olmalısınız. Çocuğunuz ergenlik hormonları ve ergenlik hakkında konuşmaya başlamak için vücut değişiklikleri boğazı kadar beklemeyin.

Özel ihtiyaçlar, çocukların okulun sağlık videosunun sağlayabileceğinden daha fazla bilgiye ihtiyaç duyacaktır. Yani, şimdi konuşmak için biraz zaman ayırın. Akranlarının birincil bilgi kaynağı olmasını istemiyorsunuz. Dikkat dağıtıcı olmayan sessiz bir yer seçin ve yavaş başlayın.

Sohbeti açmanın bir yolu çocuğunuzun ne bildiğini sormaktır. Bu bilgi, konuşma için iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Örneğin, çocuğunuz anatomi ve sağlık veya fen dersinden üreme konusunda bir fikir sahibi olabilir. Sonuç olarak, bu bilgiyi kullanabilir ve oradan inşa edebilirsiniz. Sıfırdan başlamaya gerek yok.

 

Yerle bir etmek

Tıpkı çocuğunuza öğreteceğiniz her şey gibi, onlar için ayırın. Başka bir deyişle, onlara aynı anda ergenlik ve cinsellik hakkında bildikleri her şeyi anlatmaya çalışmayın.

Örneğin, özel ihtiyaçlarınız çocuğunuz bir kızsa, adet görme hakkında onunla konuşun. Bir pedin ne olduğunu ve ne için kullanıldığını açıklamaya başlayın. Ona nasıl kullanıldığını ve nasıl atılması gerektiğini gösterin. Daha sonra kramplar ve PMS hakkında konuşun. Her şeyi açık ve somut bir şekilde sunun ve bir kerede çok fazla bilgi sağlamaya çalışmayın.

Ayrıca , ergenliğin beş aşamasını geçmekte fayda vardır . Bu beş aşama, yükseklik, ses, cilt durumu ve ruh halindeki değişiklikleri içerir. Her şeyin bir anda gerçekleşmemesini, bunun yerine bu değişikliklerin neredeyse on yıllık bir süre içinde gerçekleştiğini vurgulayın.

Ek olarak, bu süre zarfında konuya birkaç kez gelmeniz gerekebilir. Özel ihtiyaçları olan çocukların vücutlarında bir değişiklik olduğunu her farketmelerinde huzursuz olmaları nadir değildir. Onlara, herkesin yaşadıklarını deneyimlediklerinden emin olun.

 

Uygun Koşulları Kullan

En başından beri, vücut parçaları ve işlevleri için bilimsel terminoloji kullandığınızdan emin olun. Doğru terimleri kullanmaktan çekinmeyin.

Örneğin, kızlar vulva, dış labia, iç labia, klitoris, üretra ve vajinaya sahiptir. Bu arada, erkekler testislere, skrotum (veya skrotal keseye), penis, glans ve üretraya sahiptir.

Yetişkinlerin bu terimleri çocuklarıyla kullanma konusunda bazı utanç hissetmeleri nadir görülen bir durum değildir, ancak gençlerin bu terimlerin ne yapabildiklerini temsil ettiğini anlamaları önemlidir. Bunları bilmek, daha sonraki yaşamlarında tıbbi sorunları tespit etmelerini kolaylaştırabilir.

Ayrıca, özel terimler çocuğunuz için uygun terimleri kullanmak kafa karışıklığını önleyebilir. Özel ihtiyaçları olan çocuklara, bir bebeğin birisinin karnında büyüdüğünü söylemek yerine annenin rahminde büyüdüğünü söylemenin ne kadar karışık olduğunu düşünün. Eğer göbek terimini kullanırsanız, kafaları karışabilir ve annenin bebeği yediğini düşünebilirsiniz. Ya da ilk etapta bebeğin birinin karnına nasıl girdiğini merak edebilirler.

Konuyla olan rahatsızlığınızın sizi özel ihtiyaçlarınızdaki çocuğunuzla şeffaf olmasından alıkoymayın. İletişiminizde dürüst ve açık olun ve hiçbir şeyi gizlemeyin.

 

Normal Olduğunu Stres

Çocuğun vücudu daha önce hiç olmadığı yerlerde saç yetiştirmek gibi hızla değiştiğinde, bazı çocuklar için korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir. Sonuç olarak, yaşadıkları değişikliklerin tamamen normal olduğunu ve herkesin onlardan geçtiğini vurgulamanız çok önemlidir. Ayrıca herkesin vücudunun o kişi için doğru olan şekillerde değiştiği gerçeğinden de bahsedebilirsiniz.

Mesela, bazı insanlar uzun boyluyken, bazıları boy kısalıyor. Diğer insanlar çok fazla miktarda saç alabilirken, diğerleri daha az miktarda olacaktır.

Farklılıkları belirtmek, tıpkı herkes gibi olmak zorunda olmadıklarını bilmek konusunda rahatlık sağlayacaktır. Ayrıca, yaşadıklarında garip bir şey olmadığını da gösterir.

 

Öğretilebilir Anları Bul

Ergenlik ve cinsellik konusunu tartışmak için günlük hayattan örnekler kullanın. Örneğin, insanların neden ergenliğe girdiğini bağlamak için kız kardeşinizin hamileliği veya kuzeninin düğünü hakkında konuşabilirsiniz.

Gerçek hayattan gelen örnekler, yaşadıkları ve yetişkin olduklarında ne anlama geldiklerini anlamalarına yardımcı olur.

Ayrıca ergenlik, vücut bakımı ve üreme hakkında birlikte kitap okumayı deneyebilirsiniz. Ve düzenli olarak duş almak, deodorant kullanmak ve yüzlerini yıkamak gibi iyi hijyenin önemine bağlı kalmayı unutmayın. Bu önemli yaşam becerileri de ergenlik ve değişen bedenleri hakkında konuşmaya bağlıdır.

 

Okul Politikalarını Araştırın

Eğer bir kızınız varsa, okulun adet gören özel ihtiyaçlar bir öğrenciyle nasıl başa çıkacağını anladığınızdan emin olmak istersiniz. Örneğin, pek çok okul ped değiştirmelerine ya da banyoya onlarla girmelerine yardımcı olmaz. Sonuç olarak, özellikle kendi pedlerini değiştiremiyorsa, öğrenciniz için bir plan yapmanız gerekecektir.

Öğrencinizin öğretmenleriyle görüşün ve normalde bu durumları nasıl ele aldıklarına yardımcı olun ve birlikte çocuğunuz da dahil olmak üzere herkesin rahat edeceği bir plan oluşturun.

 

İstismara Karşı Savunma

Özel ihtiyaçları olan çocuklar, failler tarafından sıklıkla istismar için kolay hedefler olarak görülmektedir. Aslında, engelli çocukların yaşadığı çeşitli suistimal türleri arasında, bunların önemli bir kısmı cinsel istismara maruz kalacak.

Aslında, araştırmalar özel ihtiyaçların yüzde 40’ından fazlasının çocukların etkilendiğini göstermektedir. Dahası, raporlar, özel ihtiyaçları olan çocukların, yaşıtlarına göre istismarı yaşama ihtimalinin 3,4 katı olduğunu göstermektedir. Bu arada, diğer araştırmalar, gelişimsel engelli kızların yüzde 68’inin ve erkeklerin yüzde 30’unun 18 yaşından önce cinsel istismara uğradığını göstermektedir.

Çocuklarıyla açık bir şekilde iletişim kuran ebeveynler, güvende olmalarına yardımcı olabilir. Anahtar, vücutlarının kendilerine ait olduğunu vurgulamaktır.

Bu noktayı açıklamanın bir yolu, her zaman başkalarıyla sevgiyi paylaşma konusunda bir seçeneğinin olduğunu açıklamaktır. Sonuç olarak, onlara büyükanne ve hatta birisine hoşça kal sarılmak veya öpmek istemiyorlarsa hayır demelerine izin verildiğini hatırlatın. Hangi terimlerin özel olduğunu ve hangi vücut bölümlerinin özel olduğunu belirtmek ve insanların izinsiz olarak vücutlarının bu bölümlerine dokunmalarına izin verilmemesi gerektiğini vurgulamak da önemlidir. Başka bir deyişle, özel vücut kısımları genellikle iç çamaşırı, sütyen veya mayolarla kaplıdır.

Ayrıca, birileri bu vücut parçalarına dokunduğunda veya kendilerini rahatsız hissetmelerini sağlayan herhangi bir şey yaparsa, gidebilecekleri güvenilir yetişkinlerin bir listesini yapmak iyi bir fikirdir. Çocuğunuza gerçeği söylediği için kimsenin sinirlenmeyeceğini vurgulayın.

 

Takip Soruları için Hazır Olun

Konuşmanızdan sonra çocuğunuzun ek soruları, endişeleri olabilir veya daha ayrıntılı bir açıklama isteyebilir. Konuşmanızın sonunda, daha fazla konuşmaya her zaman hazır olduğunuzu vurgulayın.

Hiçbir sorunun sınırların dışında olmadığını vurgulayın. Başka bir deyişle, size hiçbir şeyle gelebileceklerini bildiklerinden emin olun – hiçbir şey sizi utandırmayacaktır.

Ayrıca, cevabını hemen bulamazsanız, birlikte bulacağınız cevabı bilmelerini sağlayın. Kilit nokta, iletişim hatlarını açık tutmak ve ne çıkarırlarsa yapsın onları seveceğinizi bilmelerini sağlamak. Hiçbir soru sınırların dışında.

 

Sabırla Gerektiği Gibi Tekrarlayın

İlk kez tartıştığınız şeylerin çoğunun çocuğunuzla yapışmayabileceğini aklınızda bulundurun. Bu nedenle, ergenlik ve cinsellik hakkında düzenli olarak konuşmalar yapmak önemlidir. Aslında, vücutlarında küçük bir değişime her tanıklık ettikleri zaman, başlangıçtan başlamak ve ergenlik hakkında tekrar tekrar konuşmanız gerekebilir.

Süreç boyunca sabırlı olmayı unutmayın. Çocuğunuzun neler olduğunu anlaması biraz zaman alabilir. Ayrıca, sakatlıklarına bağlı olarak, meydana gelen değişiklikleri kabul etmek de zaman alabilir. Anahtar, orada olmak ve istedikleri sıklıkta konuşmaya açık olmaktır.

Verywell’den Bir Kelime

Cinselliği anlamak ve beden farkındalığı yaratmak bilişsel engelli gençler ve genç yetişkinler için çok önemlidir. Sonuç olarak, ergenlik söz konusu olduğunda ve vücuda ne olduğu konusunda, ebeveynler çocuklarının bir numaralı bilgi kaynağı olmak için çaba göstermelidir.

Dürüstlük ve sabırla, nihayetinde vücutlarında meydana gelen değişiklikleri kabul etmeye gelecekler.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir