1. Anasayfa
  2. Disiplin

Etkili Bir Davranış Yönetimi Planı Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Davranış Yönetimi Planı Nasıl Oluşturulur?
0

Çocuğunuz son zamanlarda okulda birisine isabet ediyor ya da isabetli dişleri fırçalamayı reddediyorsa, davranış problemlerini ele almak için sağlam bir plana ihtiyacınız vardır. İyi bir davranış yönetimi planı, siz ve tüm çocuğunuzun diğer bakıcılarının davranış problemlerine tutarlı bir şekilde cevap vermelerini sağlayacaktır.

Bir davranış yönetimi, çocuğunuzu değişmeye motive edecek daha etkili sonuçlar ve daha iyi teşvikler bulmanıza da yardımcı olabilir. İşte çocuğunuzun davranışını değiştirecek bir davranış yönetimi planı oluşturmanıza yardımcı olacak dört adım.

1

 

Makalede Neler Var?

Problem Davranışları Tanımlayın

Create a behavior plan to eliminate misbehavior.
PeopleImages / E + / Getty Images

Çocuğunuzun davranışsal problemlerini çözmeye başlamadan önce, hangi davranışların en problemli olduğunu açıkça belirtmek önemlidir. Bazen ebeveynler “Johnny yaramaz” gibi şeyler söyler.

Yaramaz, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder, bu nedenle değiştirmek istediğiniz belirli davranışı tanımlamanız önemlidir. Sorunlu davranışın daha net bir açıklaması “Johnny yapmak istemediği bir şeyi yapması söylendiğinde bağırır.”

Çocuğunuz ele almak istediğiniz birden fazla problem davranış sergileyebilir. Bu durumda, önce adreslemek istediğiniz üçünü seçerek başlayın. En yıkıcı olanları ya da en büyük sorunlara neden olanları seçebilirsiniz.

Örneğin, 4 yaşındaki ısırıklarınız sızlanırsa , sinir krizi atar , oyuncaklarını almayı reddeder ve tekrar tekrar yataktan çıkarsa, ısırmaya, yataktan çıkmaya ve sinir krizi geçirmeye başlamaya karar verebilirsiniz, çünkü davranışlar en çok diğer insanları etkiler.

2

 

Etkili Disiplin Araçları Seçme

Çocuğunuz için en iyi disiplin stratejilerine karar verin.
Camille Tokerud / Görüntü Bankası / Getty Images

Aynı davranışı ele almak için kullanılabilecek birçok farklı disiplin stratejisi vardır. Disiplin stratejisinin türü en etkili olacaktır durumunuza bağlıdır.

Bir çocuk, en sevdiği oyuncağını gün boyu götürmeye iyi yanıt verirken, bir başka çocuk zaman aşımına en iyi şekilde yanıt verebilir. Çocuğunuzun mizacını ve takip edebileceğiniz stratejileri tutarlı bir şekilde göz önünde bulundurun .

İyi davranış için pozitif takviye uygulamak da önemlidir. Övgü , çıkartma tablosu veya belirteçli bir ekonomi sistemi çocuğunuzu kurallara uymaya motive edebilir. Çocuğunuzu iyi yakalayın ve tutarlı bir pozitif güçlendirme sağlayın.

3

 

Planı Yaz

Çocuğunuzun davranış yönetimi planını yazın.
Ezra Bailey / Taksi / Getty Images

Planınızı yazmak takip edeceğiniz şansı artıracaktır. Ayrıca, ortaya çıktıklarında davranış problemleriyle uğraşmaya hazır olmanızı da sağlayacaktır.

İyi davranışları nasıl güçlendireceğinizi özetleyin. Örneğin, çocuğunuz arkadaşıyla her güzel oynadığında, sağlıklı seçimlerini övün.

Ardından, üzerinde çalıştığınız problem davranışını gösterdiğinde nasıl cevap vereceğinize karar verin. Örneğin, her vurduğunda veya vurduğunda kısa bir mola verin.

Planı çocuğunuza anlayabileceği şekilde açıklayın. “Şu andan itibaren birini ısırırsan, bir mola için koridorda oturmak zorunda kalacaksın” gibi bir şey söyle. Zaman aşımı çocuğunuz için yeni ise, zaman aşımının ne anlama geldiğini daha fazla açıklayabilirsiniz.

4

 

Diğer Bakıcılarla Planı Gözden Geçirin

Çocuğunuzun davranış yönetimi planı hakkında diğer bakıcılarla konuşun.
Ariel Skelley / Blend Resimleri / Getty Images

Bir çocuğun tüm bakıcıları aynı disiplin planını takip ettiğinde, davranış değişikliğinin çok daha hızlı gerçekleşmesi muhtemeldir. Öğretmenleri, günlük bakım sağlayıcılarını, büyükanne ve büyükbabaları, gözaltına alınmayan ebeveynleri ve çocuğunuzun hayatında büyük rol oynayan diğer yetişkinleri almaya çalışın.

Tüm yetişkinler benzer bir dil kullandığında, bu da etkili olabilir. Örneğin, tüm bakıcılar çocuğunuzun ısırdığı bir hatırlatma olarak “Diş çiğnemek içindir” diyorsa, mesaj daha hızlı batar.

Yazılı planın kopyalarını diğer bakıcılara verin. Neyin işe yarayıp neyin gerektiği gibi planını değiştirmeye açık olmadığına ağırlık vermeye hazırlar.

Çocuğunuzun nasıl olduğu hakkında birbirinizle iletişim kurun. Gördüğünüz herhangi bir değişiklik hakkında konuşun ve disiplin stratejilerinizin nasıl çalıştığını tartışın.

Tutarlılık, iyi bir davranış planının anahtarı olabilir. Herkes çocuğunuzun başına gelen her yaramazlık sonucu sonuç çıkarabilirse, çocuğunuzun davranış problemlerinin iyileşmesi olasıdır.

Planı gerektiği gibi tekrar ziyaret edin. Çocuğunuzun davranışı düzeldiğinde, ele almak için başka bir davranış seçmek isteyebilirsiniz.

Çocuğunuzun davranışları plana iyi yanıt vermiyorsa, stratejinizi değiştirin. Farklı bir sonuç deneyin veya çocuğunuza yeni beceriler öğretmeye çalışın. Yeni bir yaklaşım inatçı yanlış davranışlara son verilmesine yardımcı olabilir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir