1. Anasayfa
  2. Disiplin

En Etkili Disiplini Destekleyen 8 Ebeveynlik Becerileri

En Etkili Disiplini Destekleyen 8 Ebeveynlik Becerileri
0

Hiç kimse mükemmel bir ebeveyn olmayacak olsa da, bazı ebeveynler diğerlerinden daha keskin ebeveynlik becerilerine sahiptir. Ancak iyi haber, herkes istediği zaman becerilerini geliştirebilir. Ve her zaman biraz iyileştirme için yer var.

Ebeveynlik, kitap, sınıf ve destek grupları ebeveynlerin becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak mükemmel kaynaklar olabilir. Ancak daha iyi olmanın anahtarı sıkı çalışma, özveri ve olabileceğiniz en iyi ebeveyn olma taahhüdüdür.

Çocukları sorumlu yetişkin olmaları için yetiştirmeye niyetli olan ebeveynlerin, kemerlerinin altında belirli bir ebeveynlik becerileri seti vardır. Ve daha iyi olmak için yeteneklerini sürekli geliştiriyorlar.

1

Makalede Neler Var?

Güvenlik Sorunlarını Tanıma

Father admiring Son's woodwork project
John Howard / Dijital Vizyon / Getty Images

En etkili ebeveynler, bir mil ötedeki tehlikeyi koklayabiliyor gibi görünüyor. İnternet güvenliği ve en son güvenlik ekipmanları konusunda çok iyi bilgi sahibidirler ve duyduklarında kötü bir fikir olduğunu anlarlar.

Aşırı korumacı ve az müdahil olma arasında bir denge bulurlar. Doğal sonuçlara ancak güvenli olduğu durumlarda izin verir ve çocuklara sağlıklı kararlar vermelerini öğretir.

Nihai hedefleri, çocuklarına güvenlik konularını kendi başlarına tanımayı öğretmektir, böylece ailesi ne yapması gerektiğini söylemediği zamanlarda kendisini koruyabilir.

2

Olumlu Bir Örnek Verin

“Söylediklerimi yap, yaptığım gibi yap” diyen ebeveynler etkili değil. Çocuklar, söylediklerini duymak yerine, ebeveynlerinin yaptıklarını izlemekten çok daha fazlasını öğrenirler.

Elektroniklerinizin kullanımına zaman sınırları koymak zor olsa da, sinirlendiğiniz zaman bile kibar kelimeler kullanın, çocuğunuzun her zaman izlediğini hatırlamak önemlidir. Uygun davranışların modellenmesi temel bir ebeveynlik becerisidir.

3

Uygun Sınırları Belirle

Ne zaman hayır demeyi bilmek ve sınırlarınızı nasıl aşacağınızı bilmek pratik gerektiren bir beceridir. Zamanla, çocuğunuzun ne kadar başa çıkabileceğini ve yapmak istediği bir şeyi yapmasına izin vermediğinizde hayal kırıklığı ile baş etmesine nasıl yardım edeceğini bilirsiniz.

Tüm çocuklar farklıdır ve sadece bir çocuğun belli bir yaş olması, mutlaka özel ayrıcalıklara hazır olduğu anlamına gelmez. Bazen, sınırları belirlemek, ebeveynler bir çocuğun en iyi öğrenmesine nasıl yardım edebileceğini keşfettiği için biraz deneme yanılma gerektirir.

4

Sonuçları Sürekli Olarak Uygulayın

Etkili ebeveynler sadece sonuçları tehdit etmez, onlarla birlikte devam eder. Tutarlılık, çocukların davranışlarını daha iyi yönetmeyi öğrenmelerine yardımcı olmanın hayati bir parçasıdır.

Bir çocuk sadece davranışının yarısı için olumsuz sonuç alırsa, yaramazlığın durması muhtemel değildir. Ancak, net ve tutarlı sonuçlar bir çocuğun öğrenmesine yardımcı olacaktır.

5

Akıllıca Savaşları Seçin

Etkili disiplin, ebeveynlerin bir savaşın savaşmaya değip değmeyeceğini anlamalarını gerektirir. Bazen bir güç mücadelesine yol açma ihtimalleri varsa davranışlar ele alınmaya değmez.

Örneğin, 6 yaşındaki bir çocuk yağmurunu yağdırmak istiyorsa, güneşli bir günde galoşlaşır, bunu yapmasına izin vermek, spor ayakkabılarını neden daha iyi bir seçim olduğuna ikna etmeye çalışmaktan daha mantıklı olabilir. Gerçekten bir fark yaratmak istiyorsanız daha büyük davranış problemlerine odaklanın.

6

Stresi Etkili Bir Şekilde Yönetin

Stresini etkili bir şekilde yöneten ebeveynler, davranış problemleriyle başa çıkmak için daha donanımlıdır. Stresli ebeveynlerin bağırmaya ya da disipline uymama ihtimalleri daha yüksektir.

Stresli ebeveynlerin ayrıca disiplin yerine ceza kullanması daha olasıdır. Bir ebeveyn stres altındayken çocukların daha kötü davranması daha muhtemel olduğundan ve bu sağlıksız bir döngüye neden olabilir. Sağlıklı stres yönetimi öz bakım ve arkadaşlardan ve aileden destek almayı içerir.

7

Olumlu Dikkat Sağlayın

Çocuklara günlük olarak pozitif ilgi gösterecek zaman bulmak çocuğun hayatında büyük bir fark yaratabilir. Birkaç dakikalık olumlu ilgi aynı zamanda diğer disiplin stratejilerini de daha etkili kılmaktadır.

Bununla birlikte, bir çocuk için birebir zaman yaratmak bir beceridir. Ancak, çocuğun genel refahı için çok büyük bir fark yaratabilir.

8

Net Beklentiler Belirleyin

Çocuklar onlardan ne beklendiğini anlamadığında, ebeveynlerin beklentilerini karşılamaları imkansız olabilir. En etkili ebeveynler beklentilerini açıklayabilir.

Etkili bir ebeveyn, on yaşındaki çocuğa odasını temizlemesini söylemez. Bunun yerine, “Temiz bir odanın neye benzediğini,“ Kıyafetlerini yerden kaldır, yatağını yap ve halıyı temizle ”diyerek anlatıyor.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir