1. Anasayfa
  2. Disiplin

Çocuklara Hayır Deyin ve Demek İsteyin

Çocuklara Hayır Deyin ve Demek İsteyin
0

Çocuğunuza dışarıya çıkamayacağını ve oynayamayacağını söylerseniz çok soğuktur ya da ödevini bitirmeden önce bir arkadaşının evine gitmek istediğinde hayır deyin, arada bir ‘hayır’ kelimesini dinlemek iyi olabilir. çocuklar. Net bir sınır belirler ve uygun şekilde kullanıldığında, size özen gösterir.

Çocuğa hayır demenin birçok yolu vardır, ama hepsi etkili değildir. Çocuğunuza hayır derseniz, bunu demek istediğinizi göstermek önemlidir.

Makalede Neler Var?

Kesin bir Cevap Verin

“Pekala, göreceğiz…” veya “Muhtemelen hayır” gibi şeyler duymak çocuklar için sinir bozucu olabilir. Sıklıkla yalvarırlar, sızlanırlar ve dileksiz bir hayır’ı evet’e çevirmek için yalvarırlar.

Hayır derken, cevabınızı kesinleştirin. “Hayır, bunu bugün yapamazsınız” veya “Hayır, oraya gidemeyiz” deyin. İş demek istediğinizi göstermek için kesin ve yetkili bir şekilde söyleyin.

Elbette, cevabın gerçekten ‘belki’ olduğu zamanlar olabilir. Bu gibi durumlarda, belirsizliğin neden mevcut olmadığını açıklayarak belirsizlik kristalinizi netleştirin. Bir şey söyle, “Sahile gidebileceğimizden emin değilim. Öğle yemeğinden sonra havanın nasıl görüneceğini bekleyip görmek zorunda kalacağız. ”

Kısa Bir Açıklama Sunun

Neden hayır demenizin kısa bir açıklaması, reddetmenizi bir öğrenme deneyimine dönüştüremez. “Hayır, can yeleğin olmadan havuza atlayamazsın” demek, hiçbir açıklama yapmadan faydası yoktur. Çocuğunuz potansiyel tehlikeyi kabul etmeden, “Bunu annem demek olduğu için yapamam” diye düşünebilir.

Şöyle bir şeyler söylemeye çalışın: “Hayır, can yeleğiniz olmadan havuza atlayamazsınız, çünkü henüz can yeleği olmadan havuzun diğer tarafına yüzmeye yetecek kadar güçlü bir yüzücü değilsiniz.” cevabınızın ardındaki sebebi, ona hayır demek için orada olmadığınız zaman risk alma olasılığının düşük olduğunu anlar.

Mağaraya Girmeyeceğinizi Netleştirin

Çocuğunuzun ne kadar sızlanması, yalvarması ya da yalvarması önemli değildir, pes etmeyin. Hayır’ı evet olarak değiştirmek, çocuğunuza gerçekten ne demek istediğinizi anlamadığınız anlamına gelecektir.

“Ama herkes bunu yapar!” Veya “Çok kabasın. Senden nefret ediyorum! ”Sözüne geri dönme. Çocuğunuza “Seni seviyorum ve bu benim kuralım” deyin ve sohbeti durdurun.

Hafif homurdanmayı görmezden gelin ve cevabınızı tartışmaktan kaçının. Sıcak tartışmalara katılmayı reddetmek ve herhangi bir güç mücadelesine girmemek.

Gerekli Olduğunda Sonuçları Takip Edin

Çocuğunuzun davranışını yıkıcı hale gelirse, bir sonuç ile takip edin. Bağırma, çığlık atma ve devam eden rahatsızlık kısa bir zaman aşımına en iyi şekilde yanıt verebilir.

Gerektiğinde bir uyarı verin. “Bana yalvarmayı bırakmazsan, zaman aşımına uğramalısın.” De

Duygularınızı Sağlıklı Bir Şekilde Anlayın

Bazı ebeveynler, hayır demek istemedikleri için hayır demek istemeyebilirler, bazıları ise çocuklarının üzülmesinden suçlu hissedebilir. Hayır derken nasıl hissettiğinizi fark etmek önemlidir, böylece duygularınızı sağlıklı ve üretken bir şekilde halledebilirsiniz.

Çocuğunuz için üzüntü ve hayal kırıklığı gibi rahatsız edici duygular yaşamanın sorun olmadığını hatırlatın. Aslında, çocuğunuzun isteklerine hayır demek, ona duygularını sosyal olarak uygun bir şekilde ele alma pratiği yapma fırsatı verir.

Evet Dediğinizden Emin Olun

Çocuğunuzun isteklerini tümüne hayır diyor zararlı olabilir. Çocukların farklı yerleri keşfetme ve yeni şeyler deneme fırsatına ihtiyaçları var. Bu yüzden çocuğunuza gelişimi için iyi şeyler yapması için izin vermeniz önemlidir.

Kendini çok fazla şey söylemediğinde yakaladığında nedenini sor. Çok mu yorgunsun Ortalığı karıştıracağından endişeleniyor musun? Bazen hayır demek doğru olmaz, çünkü bir şeyler yapmak istemezsiniz, alışkanlıktan aşırı derecede kısıtlayıcı olmayın.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir