1. Anasayfa
 2. Disiplin

Neden Çocuğunuzu Şaşırtmamalısınız

Neden Çocuğunuzu Şaşırtmamalısınız
0

Çocuklara hediyeler almak eğlenceli olabilir. Ve onlara çocukken sahip olamayacağınız şeyleri vermek iyi gelebilir.

Üst düzey doğum günü partileri, cömert tatiller, elektronik yığınları ve yüzeydeki harika çocukluk gibi sürekli eğlence sesleri. Ancak çocuklara çok fazla mülk vermek, çok fazla ayrıcalık ve çok fazla fırsat vermek aslında onlar için kötü olabilir.

Aslında, bazı durumlarda, çocuklara aşırı düşmek aslında ihmal teşkil eder ve birçok çocuk için yaşam boyu sonuçları olabilir.

Makalede Neler Var?

Overindulgence Türleri

Çocukları aşmak, çok fazla tatil hediyesi almaktan ibaret değil. Ayrıca çocuklara çok fazla özgürlük ve çok az disiplin vermeyi de içerebilir.

Overindulgence Projesi’ndeki araştırmacılar, üç tip overindulgence tanımlamışlardır:

 1. Çok fazla vermek. Çok fazla oyuncak, çok fazla aktivite veya çok fazla elektronik olması, çocuğa çok fazla şey vermek zararlı olabilir. Çocuklar aksama süresine ihtiyaç duyarlar ve ayrıca kendilerini eğlendirmeyi öğrenmek için fırsatlara ihtiyaç duyarlar.
 2. Aşırı yetiştirme. Çocukları için çok fazla şey yapan ebeveynler, bağımsızlık kazanmak için ihtiyaç duydukları becerileri öğrenmelerini önler. Bir çocuğun ev ödevini yapması veya onu rahatsız edici duygulardan kurtarması sağlıklı gelişime engel olabilir.
 3. Yumuşak yapı Çocuklara yeterince disiplin veya sağlıklı sınırlar verilmemesi, kendilerini disiplinli yetişkin olmalarını engelleyebilir. Bu, bir çocuk işleri yapmamayı veya sinir krizi geçirdiğinde her zaman vermeyi içerebilir.

Sebepler Ebeveynler Çocuklar İçin Overindulge

Ebeveynlerin çocukları alt etmelerinin birçok nedeni vardır. En yaygın sebep suçluluktur.

Uzun saatler boyunca çalışan bir ebeveyn işten eve geldiğinde işleri zorlamak istemeyebilir. Veya gözaltına alınmayan bir ebeveyn, bir sürü hediye alarak etrafta olmamanızı telafi etmeye çalışabilir.

Başka bir yaygın sebep, ebeveynlerin çocukların “mutlu” olmalarını istemeleridir. Bu yüzden hayır demek ve çocuklarını üzmek için risk almak yerine, istediklerini almalarını ve izin vermelerini sağlarlar.

Bazen ebeveynler davranış sorunları ile başa çıkmak için sadece donanımlı ve hazırlıksız. Öfke nöbetlerine ve meydan okumasına nasıl cevap vereceğini bilmiyorlar. Bu nedenle kısa vadede hayatı kolaylaştırmak için, çocuklarını disipline etmekten kaçınmak için büyük çaba harcarlar.

Sonunda, bazı ebeveynler, kötü çocukluk deneyimlerini telafi etmek ister. Yoksulluk içinde büyüyen bir ebeveyn, çocuklarının “yoksun” olmadığından emin olmak isteyebilir. Ya da gerçekten katı bir ebeveynle büyüyen bir ebeveyn diğer uç noktaya gidebilir ve çocuğa yeterince yapı veremez.

Çocukları Aşırmak Neden Sağlıklı Değil?

Çocuğunuza istediği her şeyi vermek konusunda iki kez düşünmek isteyebileceğiniz birkaç neden:

 • Çocuğunuzun çoğu şey olmadan yaşayabileceğini öğrenmesi gerekir. Çocuklar istedikleri her şeyi aldıklarında, en yeni alet olmadan yaşayamayacaklarını ya da yeni spor ayakkabıları olmadan yaşayamayacaklarını düşünmeye başlarlar. Çocuklara istek ve ihtiyaçlar arasındaki farkı öğretmek önemlidir.
 • Çocuğunuz mutluluğun maddi mallardan kaynaklandığını düşünebilir. Çocukların daha fazla şeye sahip olmalarının daha tatmin edici bir yaşam sürmelerine yardımcı olacağını düşünmeye başlaması kolaydır.
 • Net değer ile benlik değeri arasında bir bağlantı olduğunu bildiren bir mesaj gönderebilirsiniz. Maddi mülkiyet, ne kadar olduklarını göstermenin önemli olduğunu düşünen çocuklar için bir statü sembolü olabilir.
 • Çocuğunuz hiçbir şeye değer vermeyebilir. Çocuklar çok fazla elektronik, giysi ve oyuncak aldıklarında, onlarla ilgilenemezler. Bir çocuk ne zaman kırıldığını umursamayabilir ve nesnelerin ne zaman kaybolduğunu fark etmeyebilir. Bu nedenle, çocuğunuz sorumlu olmayı öğrenemez.
 • Disiplin eksikliği, çocuklara kuralları izlemeleri gerekmediğini öğretir. Kurallar uygulanmadığında çocuklar kuralların kendileri için geçerli olmadığına inanmaya başlar. Kuralların üstünde olduklarını düşünüyorlar ve herkesten daha özel olduklarına inanmaya başlıyorlar.
 • Araştırmalar aşırı yaşlanan çocukların yaşam boyu sorunlarla mücadele ettiğini gösteriyor. Çocukları gereğinden fazla aldırmış olan yetişkinler, kronik hoşnutsuzluk duyguları bildirmektedir. Birçoğu fazla ve fazla para harcadığını bildirmektedir. Ek olarak, birçoğu kronik mutsuzluk ve gerçeklerle başa çıkmada sorun yaşadığını bildirdi.

Overindulgence bir Dur koyun

Çocuğunuzu fazla zorlamaktan suçluysanız, ailenizde olumlu değişiklikler yaratmayı seçin. Çocuğunuza zararlı sağlıksız davranışlara bir son vermeyi taahhüt edin.

Hayır demeye başladığınızda ve çocuğunuzun fazla kandırılmasından vazgeçtiğinizde, artan davranış problemleri göreceksiniz. Çocuğunuz büyük olasılıkla çabalarınızı baltalamak için misilleme yapacak ve elindeki her şeyi yapacaktır. Ancak daha yetkili hale gelirseniz, çocuğunuza sorumlu bir yetişkin olmak için ihtiyaç duyduğu değerli yaşam becerilerini öğretirsiniz.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir