1. Anasayfa
 2. Disiplin

Ebeveynler Çocuğun Davranış Sorunları İçin Ne Zaman Yardım Aramalı?

Ebeveynler Çocuğun Davranış Sorunları İçin Ne Zaman Yardım Aramalı?
0

Eğitimli bir profesyonelle tanışmak, çocuğunuzun delirmiş olduğu anlamına gelmez, ne de beceriksiz bir ebeveyn olduğunuz anlamına gelmez. Bazen, bir nedenden ötürü, çocuklar sadece ellerinden gelenin en iyisini yapmak için biraz ekstra desteğe veya farklı bir disipline ihtiyaç duyarlar. Erken müdahale genellikle başarılı tedavinin anahtarıdır.

Çocuğunuzun yardıma ihtiyacı olup olmadığını soruyorsanız, tedavi aramaktan çekinmeyin. Bir çocuk davranışı uzmanıyla konuşurken ciddi bir sorun yoksa aklınızı rahatlatın. Sorun tespit edilirse, bir çocuk davranışı uzmanı sorunu daha da kötüleşmeden çözebilir.

Makalede Neler Var?

Genel Uyarı Levhaları

Çocuğunuz için profesyonel yardım alabilmeniz için birçok neden olsa da, işte dikkat etmeniz gereken bazı genel uyarı işaretleri:

 • Disiplin stratejileriniz çalışmıyor . Disiplin teknikleriniz etkili değilse, bir zihinsel sağlık uzmanı veya çocuk davranış uzmanı alternatif disiplin tekniklerini keşfetmenize yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuzun davranışları okula müdahale eder. Çocuğunuz sık sık sınıftan çıkarılırsa veya davranışlarından dolayı işini yapmakta zorlanıyorsa, profesyonel yardıma ihtiyacı olabilir.
 • Çocuğunuzun davranışları onun sosyal hayatını etkiler. Çocukların olumlu sosyal etkileşimlere sahip olmaları önemlidir. Çocuğunuzun davranışları onun arkadaş edinmesini veya arkadaş edinmesini engelliyorsa, yardım istemek önemlidir.
 • Çocuğunuzun davranışları gelişimsel olarak uygun değildir. 8 yaşındaki çocuğunuz hala sık sık sinir krizi geçiriyorsa veya 10 yaşındaki çocuğunuz isabet ediyorsa, bu davranışlar gelişimsel olarak uygun değildir. Çocuğunuzun davranışları, yaşları diğer çocuklarla karşılaştırıldığında olgunlaşmamış görünüyorsa yardım isteyin.

Belirli Kırmızı Bayraklar

Her yaştan çocuklar için, profesyonel yardıma ihtiyaç duyduğunu gösteren belirli davranışlar vardır. Bu tam bir liste olmasa da, işte profesyonel yardım almanız gereken bazı kesin uyarı işaretleri:

 • Hayvanlara zulüm
 • Yangın ayarı
 • Cinselleştirilmiş davranış
 • Agresif davranışlar (okul öncesi çocuklarında normal ara sıra saldırganlığın dışında) – tehditler, eşyaları kırmak, eşyaları fırlatmak veya başkalarına zarar
 • Kendine zarar verme – kafa çarpma, kesme, madde bağımlılığı
 • Aşırı uyumsuzluk
 • Tutarlı sonuçlara rağmen davranış değişikliği olmaması
 • Psikozun kanıtı- başkalarının görmediği veya duymadığı şeyleri duyma veya görmediğini bildirir
 • Başkalarının duyguları için pişmanlık ya da empati eksikliği

Bir Profesyonel Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bir çocuk davranış uzmanı, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi davranış problemlerinin arkasında olabilecek herhangi bir zihinsel sağlık sorununu dışlayabilir. Çocuğunuzun DEHB’si varsa, bir profesyonel DEHB için etkili olan tedavi seçeneklerini ve disiplin stratejilerini tartışabilir.

Diğer zamanlarda, depresyon davranışsal sorunlara katkıda bulunabilir. Örneğin, depresyonda olan bir gencin sinirlenmesi muhtemeldir ve sabahları okula kalkmayı reddedebilir veya zamanının çoğunu odasında geçirmek isteyebilir.

Anksiyete bozuklukları da davranış problemlerine neden olabilir. Endişeli bir ara, bir konuda endişeleniyorsa tartışmacı olabilir veya uyumsuz olabilir. Tam bir değerlendirme zihinsel sağlık koşullarının dışlanmasına yardımcı olacak ve bu altta yatan koşulları tedavi etmek davranışta büyük gelişmelere yol açabilir.

Bir profesyonel önerilerde bulunur ve çocuğunuzu hizmetler için yönlendirebilir. Örneğin, ciddi bir olay nedeniyle travma geçiren bir çocuk bireysel danışmanlık hizmetinden yararlanabilir. Veya yeni bir karışımlı aile durumuna uyum sağlamakta zorluk çeken bir çocuk bireysel veya aile terapisinden yararlanabilir.

Diğer zamanlarda, ebeveynlik uzmanı, çocuğunuz bulunmadan sizinle birlikte çalışmak isteyebilir. Ebeveynlere destek sağlamak ve eğitim vermek, birçok davranış sorunu söz konusu olduğunda en hızlı sonuçlara yol açabilir.

Bakım verenler, çocuklara nasıl koçluk yapılacağını ve çeşitli davranış değiştirme teknikleri kullanarak pratik yapmayı öğrendiğinde, çocukla haftada sadece bir saat çalışan terapistten çok daha etkili olabilir.

Bazen ayakta tedavi hizmetleri yeterli olmayabilir. Davranış sorunları ciddiyse, ev tabanlı bir servis garanti edilebilir. Ev tabanlı programlar, disiplini daha etkili hale getirmenize yardımcı olmak için evinizde yer alan yoğun hizmetler sunar. Aşırı durumlarda, bir çocuk toplumda güvenle kalamazsa, konut tedavisi gerekli olabilir.

Yardım Arama

Çocuğunuzun davranış sorunlarının normal olmadığını düşünüyorsanız, çocuk doktoru ile konuşun. Endişelerinizi tartışın ve gerekirse doktorunuz sizi değerlendirme için bir çocuk davranışı uzmanına yönlendirebilir. Eğitimli bir zihinsel sağlık uzmanı ihtiyaçlarınızı değerlendirebilir ve davranış problemlerini etkin bir şekilde ele almak için bir strateji geliştirebilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir