1. Anasayfa
  2. Teknoloji

4 Sebep Dijital Okuryazarlık Becerileri Çocuklar İçin Önemli

4 Sebep Dijital Okuryazarlık Becerileri Çocuklar İçin Önemli
0

Teknoloji her yerde. Akıllı telefonlar ve uygulamalardan dizüstü bilgisayarlara ve sosyal medyaya, teknoloji, çocukların yaşamlarında kalıcı bir fikstür haline geldi. Fakat onları en yeni alet ve araçlarla donatma arayışında, ebeveynler ve eğitimciler gerçekten bu cihazları etkili ve sorumlu bir şekilde kullanmaları gerektiğini gösteriyor mu?

Artan sayıda siber zorbalık olayı, kamusal utanç, cinsiyet ve çeşitli çevrimiçi tehlikelerle bir araya geldiğinde, cevabın hayır olmadığını gösteriyor. Bunun yerine, teknoloji kullanımı zaman zaman herkes için ücretsiz bir hale geldi. Çocuklar birbirlerini kızarır, uygunsuz yazılar yapar ve bazen yargılamadığını gösterir.

Aslında, Norton Çevrimiçi Aile Raporuna göre, dünya çapındaki çocukların yaklaşık yüzde 62’si çevrimiçi ortamda olumsuz bir deneyim yaşamıştır. Bu arada, bu deneyimlerden dördü siber zorbalık veya bir yabancı tarafından temas kurmak gibi ciddi bir şey içeriyordu. Sosyal medya hesaplarına sahip çocukların yüzde 74’ü tatsız veya kötü bir şey yaşadı. Yine de, bu gerçeklere rağmen, gençlerin dörtte biri ebeveynlerinin çevrimiçi ne yaptıkları hakkında hiçbir fikirlerinin olmadığını bildirmektedir. Bu asla böyle olmamalı.

Bunun yerine, ebeveynlerin teknolojiyi ve İnterneti dijital oyun alanı veya otoyol olarak görmeleri gerekir. Ve çocuklarınızın oyun alanına gitmesine veya bazı temel kuralları olmayan bir araba kullanmasına izin vermeyeceğiniz gibi, teknoloji ve İnternet için de aynı şey geçerli. Ebeveynlerin, çocukların bu araçları güvenli ve sorumlu bir şekilde kullandığından emin olmaları gerekir.

Makalede Neler Var?

Dijital Okuryazarlık Neden Bu Kadar Önemli?

Artık çoğu okulun BYOD (kendi cihazınızı getirin) politikaları var. Bu yüzden dijital okuryazarlık ihtiyacı giderek daha önemli hale geldi. Artık teknoloji kullanımı evle sınırlı değil, ancak her zaman bağlı bir zihniyete hızla girdi. Dahası, çocuklar teknolojiyi, interneti ve sosyal medyayı üniversitede ve daha sonra kariyerlerinde kullanacaklar. Bu nedenle, çocukların dijital okuryazar olmaları gerekir. İşte nedenleri.

Dijital ayak izi yapmak kolaydır . Her Instagram, her Tweet ve her blog yazısında, çocuklar dijital bir ayak izi geride bırakıyor. Çevrimiçi bıraktıkları bu notları öğretmenler, antrenörler, kolej kabul ofisleri ve gelecekteki işverenler tarafından bulmak kolaydır. Fakat çocuklarınızın ayak izleri, umdukları şey ne? İyi ayak izleri bıraktıklarından ve daha sonra pişman olacaklarından değil emin olmalarının tek yolu, onlara sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformları nasıl pozitif bir itibar kazanmaları için kullanacaklarını öğretmektir.

Küratörlük içeriği önemli bir yaşam becerisidir. Dijital okuryazarlığın en önemli yönlerinden biri içeriği iyileştirme yeteneğidir. Başka bir deyişle, çocuklarınız hangi içerikleri içeriyor, çevrimiçi olarak paylaşıyor, paylaşıyor ve etkileşime giriyor. Yayınladıkları, paylaştığı veya yorumladıkları her makale, fotoğraf ve video, kim oldukları hakkında bir şeyler söylüyor. İçeriği yönetmeyi ve iyileştirmeyi öğrendiklerinden emin olun. Ek olarak, çocukların kaliteli içerik ile sorgulanabilir içeriği ayırt edebilmeleri gerekir. Doğru veya gerçek olduğunu varsaymadan önce bilgiyi doğrulamanın önemini onlara öğretin. Bu özellikle göndermeden veya paylaşmadan önce önemlidir.

Teknolojinin tüm potansiyelini bilmek başarıyı doğurur . Çocuklar ne zaman yeni bir teknoloji parçası olursa olsun, cihazın tüm içeriğini ve çıkışlarını öğrenmek için onlarla birlikte çalışın. Çoğu çocuk için akıllı telefonlarıyla veya bilgisayarlarıyla yaptıkları ile yapabilecekleri arasında büyük bir fark vardır. Çocuğunuza teknolojiyi nasıl kullanacaklarını okulda ve hayatta yarar sağlayacak şekilde öğretin. Teknolojinin nasıl keşfedileceğini ve ne yapabileceğini denemek, bir araya geldikleri bir sonraki teknolojiyi benimsemeyi kolaylaştırır. Sonunda, teknoloji öğrenmek için eğlenceli bir şey haline geliyor ve sinir bozucu bir şey değil, çünkü yeni veya yabancı.

Teknoloji uzaklaşmıyor . Teknolojinin akını ile baş etmenin en iyi yolunun, çocuklarını kullanmasını yasaklamak olduğunu düşünen bazı ebeveynler var. Çocukları için uygun olan şeyleri tanımak ve onların yanında öğrenmek yerine, kafalarını kuma sokmayı ve var olmadığını iddia etmeyi tercih ederlerdi. Ama bu gerçek dünya değil ve çocuğunuz için faydalı değil. Çocuğunuza teknolojiyi, özellikle sosyal medyayı ve diğer çevrimiçi platformları nasıl kullanacağını öğretmenin en iyi zamanı hala çatınızın altındayken ve giriş ve çıkışları öğrenirken onlara rehberlik edebilirsiniz. Dahası, sosyal medya kullanımının bazı şaşırtıcı yararları var.

Çocuklarınızın Dijital Okuryazar Olmaları için Ne Yapabilirsiniz?

Çevrimiçi araçlar ile deneme yapmalarına izin verin . Teknoloji bir ebeveyn olarak sizin için korkutucu veya kafa karıştırıcı olabildiği kadar, çocuklarınızın, özellikle sizin denetiminizdeyken, onu kullanma konusunda deneme yapmasına izin vermelisiniz. Çocuğunuzun, sosyal medyayı bir üniversite öğrencisi olarak nasıl yöneteceğini bilmesini beklemek, daha önce hiç kullanmadıysa, gerçekçi değildir. Sonuç olarak, çocuklarınızı yavaşça çevrimiçi olarak kullanabilecekleri çeşitli araçlarla tanıştırdığınızdan emin olun.

Teknolojiyi sorumlu bir şekilde nasıl kullanacaklarını gösterin . Dijital görgü kuralları, çocuklarınıza öğretebileceğiniz en önemli becerilerden biridir. Yalnızca çevrimiçi kurallarınızı ve güvenlik yönergelerinizi anlamadıklarından değil, aynı zamanda klavyenin her vuruşunu düşünmeleri gerektiğini de bildiklerinden emin olun. Örneğin, birinin zorbalığa uğradığı bir görevi sevmek diğerlerine çocuğunuzun tedaviyi sağladığı ve kabadayı ile uyumlu olduğu hakkında iletişim kurar. Genel olarak, çocuklarınız başkalarına tedavi olmak istedikleri şekilde davranmalıdır. Dahası, yayınlarının ve fotoğraflarının olumlu ve uygun olması gerekir.

Çevrimiçi haklarını bildiklerinden (ve başkalarının haklarına saygı duyduklarından) emin olun . Çocukların çevrimiçi güvende hissetme hakları vardır. Birisi siber zorbalık yapıyor veya bir şekilde taciz ediyorsa, güvenilir bir yetişkine söylemeliler. Sonuç olarak, çocuklarınızı, deneyimlemeleri durumunda siber zorbalıkla nasıl başa çıkacaklarına dair genel yönergelerle donatın.

Aynı şekilde, başkalarına çevrimiçi olarak saygı göstermeleri gerekir. Siber zorbalığın yanı sıra, bunu yapabilmelerinin bir yolu herkesin gizlilik hakkına saygı duymaktır. Örneğin, başka bir kişi hakkındaki bilgileri, fotoğrafları veya videoları izniniz olmadan paylaşmamalıdırlar. Ayrıca, başkalarının çevrimiçi paylaştığı işlere de saygı duymaları gerekir. Bu, müzik, video, kağıt, kitap vb. İzinsiz olarak indirmenin kabul edilemez olduğu anlamına gelir. Diğer kişilerin sosyal medya hesaplarına sızmak, başkalarını çevrimiçi olarak kimliğe bürünmek veya spam göndermek de kabul edilemez.

Onlara çevrimiçi ortamda nasıl güvende olacaklarını öğretin . Çocuklarınızın çevrimiçi güvenliği hakkında konuşmadan asla çevrimiçi olmalarına izin vermeyin. Çocuklarınızı siber zorbalığa karşı korumak için bazı genel kurallar getirin ve sosyal medyanın içini ve dışını tartışın. Oluşturmak istediğiniz çevrimiçi hesapların yaş kurallarına uymak da önemlidir. Çocukların Instagram hesabı açmadan önce on üç yaşında olmalarının bir nedeni var. Kuralları bükmeyin. Çocuklarınız için iyi bir örnek değilsiniz. Bunun yerine, belirlenmiş kurallara uyun ve sonra kendi kurallarınızı oluşturun.

Dijital ebeveynlik becerilerinizi geliştirin . Çocuklarınıza teknolojinin, İnternet’in ve sosyal medyanın uygun kullanımı konusunda talimat vermeden önce, davranışlarınıza yakından bakın. Çevrimiçi olarak ne kadar zaman harcıyorsunuz? Çevrimiçi kaba yorumlar yapıyor musunuz veya renkli şakalar mı paylaşıyorsunuz? Teknoloji kullanımınızın çocuklarınızın davranışlarını etkilediğini anlayın. Çocuklarınızın belirli bir standarda uymasını istiyorsanız, o standardı da takip ettiğinizden emin olun.

Unutmayın, dijital vatandaşlık öğretmenin amacı, çocukları bugün dünyayı dolaşmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerilerle güçlendirmektir. Sadece kendilerini çevrimiçi olarak uygun bir şekilde yürütmekle yükümlü olduklarını anlamalarına gerek kalmaz, aynı zamanda teknolojiyi kendilerine ve etraflarındakilere nasıl fayda sağlayacaklarını nasıl kullanabileceklerini anlamaları gerekir. Teknoloji sadece resim gönderme ve videoları izleme aracı değildir, aynı zamanda üniversiteye girmelerine veya iş bulmalarına yardımcı olan bir varlık oluşturmak için kullanılabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir