1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Çok Teknik ve Akademik Başarı ve Sağlıklı Yaşam Arasındaki Bağlantı

Çok Teknik ve Akademik Başarı ve Sağlıklı Yaşam Arasındaki Bağlantı
0

Daha iyi uyku, daha düşük vücut kitle indeksi ve hatta daha az saldırganlık dahil olmak üzere ekran süresini sınırlandırmanın getirdiği birçok fayda arasında okul çağındaki çocuklar için özellikle önemli olan: gelişmiş akademik performans. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, araştırmalar daha fazla çocuğun teknoloji cihazları kullandıkça, ev ödevlerini tamamlama olasılıklarının daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Ekim 2016 Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) konferansında sunulan bir bildiride Brown Üniversitesi’nden araştırmacılar, “Okuldaki Dijital Medyaya Maruz Kalma ‐ Yaşlı Çocuklar Ödev Sıklığını Azalttı” başlıklı bulgularını sundular. 122012 Ulusal Çocuk Sağlığı Araştırması, araştırmacılar, 6-17 yaş arasındaki 64.000’den fazla çocuğun medya kullanımı ve ev ödevi alışkanlıklarıyla ilgili verileri inceledi. (Dijital medya, TV, bilgisayarlar, video oyunları, tabletler ve akıllı telefonlar ve çocuklar tarafından okul çalışmaları dışındaki bir şey için kullanılan diğer ekran cihazlarını içeriyordu.) Araştırma, yüksek ekran kullanımı ile çocukların tamamlama ihtimalinin azalması arasında açık bir bağlantı olduğunu gösterdi. onların okul ödevleri. Bulguların bazı önemli noktaları:

  • Yeni Ekim 2016 kılavuzlarına kadar, AAP çocukların günde iki saatten daha az zaman harcamasını, ancak çocukların yüzde 31’inden daha azının bu kategoriye girmesini tavsiye ettiğini belirtti. Hasbro Çocuk Hastanesinde Acil Tıp ve Pediatri Anabilim Dalı ve Brown Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu, Providence, RI. (AAP’ın 2 ila 5 yaş arası çocuklar için ekran saatlerini günde bir saat yüksek kaliteli programlarla sınırlandırmayı ve 6 yaş ve üstü çocuklar için ekran saatlerinde tutarlı limitleri önermesini sağlayan yeni yönergeleri.)
  • Ekranlarda günde iki saatten az harcayan çocuklarla karşılaştırıldığında, dijital medya cihazlarını okulla ilgili olmayan amaçlarla günde iki ila dört saat kullanan çocukların ödevlerini her zaman veya genellikle bitirmeleri yüzde 23 daha azdı.
  • Daha fazla dijital medya kullanımı işleri daha da kötüleştirdi: Çalışma, ekranları günde 2 saatten daha az kullanan çocuklar ile karşılaştırıldığında, ekranlarda dört ila altı saat geçiren çocukların, ev ödevlerini ve çocuklarını her zaman bitirme ya da genellikle bitirme oranlarının yüzde 49 oranında daha düşük olduğunu tespit etti Altı ya da daha fazla saat medya kullanımıyla ödevlerini her zaman ya da genellikle bitirmeleri yüzde 63 daha azdı.
  • Yüzde 36’sı dijital medyayı günde iki ila dört saat kullandı; Yüzde 17’si günde dört ila altı saat kadar ekran kullanıyordu; Çocukların yüzde 17’si medyayı günde 6 saatten fazla kullandı.
  • Günde iki saatten daha az bir süre maruz kalan çocuklar arasında, sadece yüzde 65’e herhangi bir sınır verildi. (Sınırlara örnekler, ebeveynlerin çocuklara belirli bir sürenin ardından TV’yi kapatmaları gerektiğini söyleyen şeyler, cep telefonlarındaki akşam yemeği masasındaki kısıtlamalar veya küçük çocukların TV-14 veya daha eski puan alan içeriği görüntülemesine izin vermemesi gibi şeyleri içerir.)

Çocuklar ve Medya Kullanımı Hakkında Akılda Tutulması Gereken Faktörler

Sınırlamaları ve beklentileri erken belirleyin. Çocukların küçükken teknoloji cihazlarında neler görebilecekleri ve yapabilecekleri konusunda sınırlar koymaya başlayın ve ekranlarda geçirebilecekleri zaman konusunda tutarlı ve kesin olun.

Bir medya planınız var. Çocuğunuzun her türlü abur cubur sınırsız miktarda yemesine izin vermezsiniz; Tükettikleri medya da ebeveynler tarafından denetlenmeli ve sınırlandırılmalıdır. Dr. Ruest, Healthychildren.org’un, ebeveynlerin çocukların medya kullanımını planlamalarına yardımcı olacak faydalı bir araç olduğunu söylüyor.

Medya kullanımının tipik bir günde nasıl toplanabileceğini takip edin. Ruest, “Bazen çocukların medya kullanımının ek etkisinin farkında değiliz” diyor. “İPad’de on dakika, bilgisayarda on beş dakika – zamanla çok fazla şey ekleyebilir.”

Arka plan gürültüsünü unutma. Bu günlerde çocuklar ve yetişkinler aynı anda birden fazla teknoloji kullanan cihazlara sahipler. Bir çocuk ev ödevlerini yaparken televizyonda Instagram’da bir şeyler yayınlayan akıllı telefonunda olabilir. Çocuğunuzun odaklanmasına ve günün bazı zamanlarını ve evin kayıpsız alanlarını belirlemek için her şeyi kapatın. Örneğin, cep telefonlarını aile yemek masasından kovun ve televizyonlar ve bilgisayarlar dahil tüm ekranları yatak odalarının dışında tutun.

Bu sadece ev ödevi ile ilgili değil. Çalışma, ev ödevlerini tamamlamanın yanı sıra, çocuğun genel iyiliğinin diğer belirteçlerinin “çocuklukta gelişen” olarak da adlandırıldığını — genellikle de ya da genellikle okulda iyi olmayı umduğunu; başlatılan işleri bitirmek; yeni şeyler öğrenmekle ilgilenmek; ve zorluklarla karşılaştığında sakin kalmak – çocuğun cinsiyeti, yaşı veya sosyoekonomik durumu ne olursa olsun, ekranlara harcanan zamanın artmasıyla azalır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir