1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Çocuğunuza Sahte Haber Hikayelerini Tanımalarını Nasıl ve Neden Öğretmelisiniz?

Çocuğunuza Sahte Haber Hikayelerini Tanımalarını Nasıl ve Neden Öğretmelisiniz?
0

Yetişkinlerin çoğu, internette okudukları her şeyin doğru olmadığını kabul etse de, gençler çok daha saftır. Sahte haberlere inanma olasılıkları daha yüksektir ve reklamları ve eğlenceyi haberlerden ayırmakta zorlanırlar.

Bir Stanford Üniversitesi araştırması, orta dereceli okulların yüzde 82’sinin sponsorlu içerikle (etiketli olsalar bile) ve gerçek bir haber ile ayırt edemediğini buldu.

Sosyal medyadaki bir hikayenin güvenilirliğini değerlendirmek söz konusu olduğunda, çalışma, gençlerin mantıklarını grafik görüntünün boyutuna dayanarak buldular. Birçoğu daha büyük bir fotoğraf sonucuna vardı, öykü daha güvenilir.

Açıkçası, bugünün gençlerinin dijital yerliler olduğu gerçeği, temel medya okuryazarlığını kavradıkları anlamına gelmiyor. Birçoğu, görüntüledikleri içerik hakkında eleştirel düşünmeyi anlamıyor.

Makalede Neler Var?

Medya Becerileri Eksikliği Gençler İçin Neden Bir Sorun?

Gençler, ortalama olarak, elektronik cihazlarını kullanarak günde dokuz saat harcamaktadır. Bu, gençler uyanık saatlerinin çoğunda reklam, haber ve sosyal medya mesajları ile bombardıman edildiği anlamına gelir.

Çocuklar medyanın onları nasıl etkilediğini anlayacak kadar anlayışlı olmadıklarında veya emdikleri mesajları anlamadıklarında, çeşitli sorunlara açık olmaları muhtemeldir. İşte medya okuryazarlığı eksikliğinin yarattığı tehlikelerden birkaçı:

 • Beden memnuniyetsizliği – Modeller ve ünlüler genellikle gerçekçi olmayan ince veya aşırı kaslı bedenleri gösterir. Araştırmalar, temel medya bilgisine sahip olmayan gençlerin bu görüntüleri gördükten sonra kendilerini kötü hissetme eğiliminde olduklarını göstermektedir. Fotoğrafların genellikle fotoğraf çekildiğini fark etmezler ve ünlülerin ve modellerin mükemmel görünmesini sağlamak için insan ekipleri çalışır.
 • Tüketici cehaleti – Sponsorlu içeriği tanımayan gençler, okudukları ‘hikayenin’ haber olmadığını kabul etmeyeceklerdir – bu sadece bir pazarlama taktiği. İhtiyacı olmayan ürün ve hizmetleri satın alma olasılıkları daha yüksek olabilir.
 • Basmakalıp – Medya genellikle toplumsal cinsiyete, dine veya etnik kökene dayalı olarak insanlara kalıp basar. Stereotiplere tekrar tekrar maruz kalmak, düşünmeden, gençlerin gördüklerine inanmalarının daha muhtemel olduğu anlamına gelir.
 • Önyargı – Medya kuruluşlarının bir gündemi vardır ve bir tür önyargıya sahip insanlar tarafından işletilirler. Ancak yanlılığı anlamayan gençler, hikayenin sadece bir tarafını elde ediyor olabilir.
 • Sağlık sorunları – Pazarlamacılar, insanları sağlıksız davranışların iyi bir fikir olduğunu düşünmeleri için çeşitli hileler kullanır. İçmek ‘soğuk’ olarak tasvir edilebilir ve abur cubur ‘eğlence’ olarak pazarlanabilir. Gençler, reklamverenlerin kullandıkları stratejileri tanımıyorlarsa sağlıksız davranışlarda bulunma olasılıkları daha yüksek olabilir.

  Temel Medya Okuryazarlığı Nasıl Öğretilir

  Çocuğunuzla haber ve medyanın nasıl çalıştığı hakkında konuşarak zaman geçirmek önemlidir. Araştırmalar, çocuklara temel medya okuryazarlığı becerileri öğretildiğinde daha az zararlı etki yaşadığını gösteriyor. Çocuğunuza, görüntülediği içeriği değerlendirmeyi nasıl öğretebileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz:

  • Eleştirel düşünmeyi teşvik edin . Çocuğunuzu, okuduğu bilgileri sorgulamaya teşvik edin. Ondan hikayeyi kimin yazdığını ve o kişinin neden yazdığını düşünmesini isteyin.
  • Reklam tekniklerini tartışır . Şirketleri insanları ürünlerini satın almaya ikna etmek için kullandıkları taktikler hakkında konuşun. Bir ürünün vaat edilmesi, güzel görünmenize veya daha popüler olmanıza yardımcı olur, örneğin, mesajın bir parçasıdır.
  • İnsanların içerik oluşturma konusundaki nedenleri hakkında konuşun . Çocuğunuzun, sayfa görünümünden birçok yazarın para kazandığını bildiğinden emin olun. Tıklama-yem başlıkları, kaliteli bilgi sağlamak yerine trafik çekmeye yöneliktir. Gerçekleri bildirmek yerine, diğer birçok yazarın ürün satmaya çalıştığını açıklayın.
  • Tüm bilgilere bakmak için çocuğunuza öğretin . İçeriği kimin ürettiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir web sitesinde “hakkımızda” sayfasına bakmanın önemi hakkında konuşun. Ayrıca, çocuğunuza fotoğraflara daha yakından nasıl bakılacağını gösterin. Bir resmin bir makaleyle eşleştirilmesi, resmin hikayede tartışılan gerçek etkinlikte çekildiği anlamına gelmez.
  • Kaynakları karşılaştırmanın önemini tartışır . Çevrimiçi hikayeleri kontrol etmenin yollarından bahsedin. Başka medya kuruluşları da aynı haberi yayınlıyor mu? Orijinal hikaye nereden geldi? Aynı hikaye farklı prizler arasında nasıl farklılık gösterir?
  • Gençlerin kullanımını izleyin . Çocuğunuzun hangi sosyal paylaşım sitelerini kullandığını ve çocuğunuzun çevrimiçi aktivitesini izlediğini bilin. Ayrıca, çocuğunuzun izlediği filmlere ve sevdiği müziklere de dikkat edin. Ne tükettiği hakkında ne kadar fazla şey bilirseniz, medyanın onu nasıl etkileyebileceği hakkında tartışmalar yapacak olursunuz.
  • Web sitelerine birlikte bakın . Çocuğunuzla oturun ve popüler haber sitelerini inceleyin ve haberlerle sponsor içerik arasındaki farkı nasıl ayırt edebileceğinizi tartışın. Birlikte makaleler okuyun ve gördüğünüz iletiler hakkında konuşun.

  Medya okuryazarlığını evinizde devam eden bir konuşma konusu haline getirin. Medya okuryazarlığını devam eden bir konuşma yapmak için ne zaman ve ne zaman plan yapsanız, gerçek hayattan örnekleri ve haberleri kullanın.

   İlginizi Çekebilir

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir