1. Anasayfa
  2. Disiplin

Disiplin stratejileri bu teşvik sağlıklı benlik saygısı

Disiplin stratejileri bu teşvik sağlıklı benlik saygısı
0

Kötü bir seçim yapmak için bir çocuk disiplin onu kendini kötü hissettirmeye zorunda anlamına gelmez. Aslında, çocukları utandıracak disiplinler oldukça yıkıcı olabilir.

Sağlıklı disiplin çocuğunuzun ne yaptığını kötü hissetmesine yardımcı olabilir, ama onu kim olduğu için kötü hissettirmemesi gerekir. Kendisi hakkında iyi hissediyor bir çocuk-o yapılan hataya rağmen-gelecekte daha iyi bir seçim yapmak için motive edilecektir.

Makalede Neler Var?

Beklentilerinizi uygun tutun

Çocuk gelişimi açık bir anlayış sağlıklı benlik saygısı olan bir çocuk yetiştirmek için esastır. Çocuğunuzun beklentilerini çok yüksek ise, hayal kırıklığı bir sürü deneyim olacak-ve böylece çocuğunuz olacak-o bu beklentileri karşılamak mümkün değildir.

Çok düşük beklentiler de zarar verebilir. Çocuğunuzun çok az beklediğiniz Eğer dublör onun gelişimi olabilir.

Her gelişimsel aşamada çocuğunuzun bağımsızlık ihtiyacını tanımak. Çocuğunuzun ulaştığını sosyal, fiziksel, duygusal ve entelektüel kilometre taşları belirleyin. Sonra, kuralları ve sonuçları etkili, Yaş uygun disiplin stratejileri sağlayabilirsiniz.

Etiketleri kullanmaktan kaçının

“O benim küçük müzisyen,” ya da “o benim matematik yıldızım” gibi bir şey söyleyerek çocuğunuzun etiketlemek için cazip olabilir. Ne yazık ki, bazı ebeveynler, “o bir Klutz,” ya da “o benim hiper biri” gibi daha fazla negatif Etiketler kullanır. Etiketler olumlu olsa bile, iyi olandan daha fazla zarar verir.

Çocuklar ebeveynlerin ne zaman onları bir şekilde etiketlemiş olduklarını biliyorlar. Genellikle, onlar bu standartlara kadar yaşamak gerekir gibi hissediyorum.

Bir “küçük bilim adamı” olarak etiketli bir çocuk, o sadece bilim ile ilgili faaliyetler hakkında tutkulu olması gerektiğini düşünüyor çünkü müzik ilgisini takip olmayabilir. Çocuklar pek çok ilgi alanı, aktivite ve takipçiliği keşfetmek için özgür değilken, kendi kendi kendi değerlerine zarar verebilir.

Davranışı alt öğesinden ayırın

“Sen kötü bir çocuksun!” ya da “Sen yaramaz bir kızsın!” gibi şeyler söyleyerek çocukların kendilerini algıladığı şekilde değişir. Ve eğer kendilerini kötü görmek için, onlar daha büyük olasılıkla yanlış davranır.

Davranışınızı çocuğunuza ayırın. “Sen yaramazsın” demek yerine, “Bu kötü bir seçimdi.” Çocuğunuza hala kötü bir seçim yapan iyi bir çocuk olduğunu hatırlatın.

Çocuğunuzun çabaları övgü

Bazen ebeveynler sadece mükemmellik övgü. Ama eğer sadece gibi şeyler, “büyük iş bugün iki gol puanlama,” ya da “mükemmel iş tüm yazım kelimeleri doğru alıyorsanız,” çocuğunuzun o tür sözler layık olmak için Excel olduğunu düşünebilirsiniz.

Gibi şeyler söyleyerek çocuğunuzun çabaları övgü, “Ben bugün oyun sırasında pes etmedi fark ve o ödenen,” ya da “Ben sizin yazım testi için çok zor okudu yolu gibi.” Ayrıca, “arkadaşınızla büyük iş paylaşımı” gibi şeyler söyleyerek Pro-sosyal davranış övgü unutmayın.

Cezalandırmak değil öğrenme hakkında disiplin olun

Bir çocuk kötü hissettirmek için çalışırken daha iyi yapmak için onu motive etmek olası değildir. Ama, saygılı bir şekilde mantıklı bir sonuç vermek ona onun hatasını tekrarlamak onu engelleyecektir becerilerini öğrenmek yardımcı olabilir.

Gelecekte daha iyi yapmak için şans olacak açık olun. Kendi öz saygısı korunması onu daha zor deneyebilirsiniz ve bir dahaki sefere daha iyi yapabilirsiniz güven verecektir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir