1. Anasayfa
  2. Disiplin

7 Genel Sebep Ebeveynler Suçlu hissediyorlar

7 Genel Sebep Ebeveynler Suçlu hissediyorlar
0

Birçok anne-baba, neredeyse tüm anneleri ve babaları etkileyen “günahları” işlemek konusunda suçluluk duyuyor. Ancak suçlu hissetmek, ebeveynlerin duygusal sağlığı ve çocukların genel refahı ile ilgili sonuçlara sahiptir. Suçluluk, ebeveynlerin, kendi çıkarları dışında olmadıklarında çocuklarına teslim etme veya yaptıkları seçimler için aşırı telafi etme gibi, sağlıksız disiplin alışkanlıkları geliştirmelerine neden olabilir. Bu şeyler ebeveynin suçunu geçici olarak hafifletebilirken, bu tepkiler çocuklar için sağlıksız olabilir.

Hiçbir ebeveynin mükemmel olmadığını ve bazen gün geçmesi için gerekenleri yaptığınızı anlayarak suçluluk duygunuzu alın. İşte ebeveynlerin suçlu hissetmelerinin en önemli yedi sebebi ve bu duygularla başa çıkmanın yolları hakkında ipuçları.

1

Makalede Neler Var?

Ben Çalışan Bir Ebeveynim

Most good parents feel guilty every once in a while.
Peter Cade / Görüntü Bankası / Getty Images

Ev dışında çalışan ebeveynler için bu muhtemelen en büyük suçluluk kaynağıdır – işinden hoşlandığın için suçluluk duyuyorsun , maaşına ihtiyacın olduğu için suçlu hissediyorsun (ve paraya ihtiyacın yoksa bile suçlu!) Ve İşe gitmek bazen evdeki kaotik ortamdan uzaklaşmak gibi hissedebileceğinize dair kesinlikle suçluluk duyuyorsunuz.

Araştırmalar, kaliteli bir günlük bakıma katılarak çocukların dil, sosyal ve bilişsel becerilerinden yararlanabileceğini göstermektedir. İşe gitmek sizi mutlu ederse, bu bütün aile için bir fayda dünyası sunar.

Küçük çocuğunuzu çocuk bakıcılığından alıp eve döndüğünüzde daha da kötü hissediyor musunuz, onu sadece bir bebek bakıcısıyla bırakmak, böylece eşinizle bir randevu gecesi geçirmek ya da gerçekten önemsediğiniz bir yardım toplantısı için bir kurul toplantısına katılmak için mi?

Yaşamınız da, ilişkinizi korumanın ya da gönüllülük, alışveriş ya da başka yollarla ara vererek kendinizi zihinsel olarak yerine getirip getirmediğinizin önemidir. Aslında, çocuğunuz büyüdükçe, gereksinimlerinize de baktığınızı görmesi iyi olur. Artı, muhtemelen bebek bakıcılığıyla oynamayı seviyor!

2

Çocuğum Halkla İlgili Yaramazlıklar

Küçük çocuk arabada boyama.
Erik Dreyer / Getty Images

Bir çocuk markette bir sinir krizi geçirdiğinde ya da oyun alanında en kötü oyunculuk yapan çocuk olduğunda, tüm ebeveynler utanmış hissederler. Alacağınız bu bakış açıları, hükümlerden birinden daha fazla sempati işaretidir. Bununla birlikte, bu durumun ele alınmasına yardımcı olmak için disiplin stratejilerinizi biraz değiştirebilirsiniz.

Öncelikle, çocuğunuzun anlayacak kadar yaşlı olduğunu düşünüyorsanız, davranış beklentilerinizi önceden belirleyin. Yaramazlıkların sonuçlarını bildiğinden emin olun ve davranışsal bir aksilikle karşılaşırsanız onları gerçekten zorlar.

Çocuğunuzu, eğer mümkünse biraz kestirmek için vakti geldiğinde bir gezintiye çıkarmaktan kaçının. Erimeler, çocuğunuzun fazla yorgun olması durumunda daha muhtemeldir.

Çocuklarınızın programı çerçevesinde çalışmak için kendi planlarınızı değiştirmek zor, ama hayatı genel olarak kolaylaştırıyor. Atıştırmalıklar, meyve suyu, kıyafet değişimi ve dikkat dağıtıcı bir oyuncak paketleyerek önceden planlayın.

Bazen çocuklar, toplum içinde kötü davranırlar çünkü bakıcıları için utanç verici olduğunu bilirler ve istediklerini elde etmenin daha muhtemel olacağını düşünüyorlar. Çocuğunuz kuralları ihlal ettiğinde, etkili bir sonuçla devam edin.

3

Çocuğumun Diyeti Çok Kötü

Almanya, munich, erkek çocuk, yiyor, patates kızartması, ile, ketçap
Westend61 / Getty Images

Bir gün, bebeğiniz mutlulukla pancar, brokoli ve tatlı patatesleri yıkar; Bir sonraki adım olarak, çocuğunuz fıstık ezmeli sandviçler, akvaryum balıkları ve lolipoplar dışında bir şey yemeyi reddediyor. Akşam yemeği masasını yemek üzerine savaş alanı yapmamak en iyisidir; Çocuğunuza çok çeşitli besleyici ürünler sunmaya devam edin.

O meyve ve sebzeleri yemeyi reddederse, bu konuda çok şey yapma – sonuçta, Brüksel lahanasını boykot eden hiçbir çocuk ölmedi. Sonunda, daha önce reddettiği bir yemeği deneyerek (ve severek!) Sizi şaşırtabilir.

Sorununuz çocuğunuzun çok fazla abur cubur ya da fast-food yediği takdirde, bunun zehirli olmadığını unutmayın! Ancak, günlük bir olay yerine bir muamele olmalıdır.

Daha sağlıklı öğelerin yoldayken ne olduğu konusunda araştırma yaparak suçluluk duygusunu hafifletin. Veya evde hangi tür öğünlerde servis yapabileceğinizi hızlı fakat sağlıklı yapabilirsiniz. Hayattaki diğer birçok şeyde olduğu gibi, anahtar ölçülüdür.

4

Çocuğum Çok Fazla Ekran Zamanına Sahiptir

geceleri bilgisayar kullanan çocuk
Rebecca Nelson / Getty Images

Bazı uzmanları dinlerseniz, elektronikler tüm kötülüklerin kaynağıdır – obeziteye, DEHB’ye ve başka sorunların çoğuna katkıda bulunur. Tabii ki, bunun doğruları var, ama bazen de gerekli bir kötülük.

Her şey denge ile ilgili. Çocuğunuz art arda her gün saatlerce TV izliyorsa, geri çekilme zamanı gelmiştir. Her akşam bir saat boyunca onun tabletinde çalıyorsa ve hafta sonları bir film izliyorsa, bu ortalama bir görüntülenme.

Çocuğunuzun hoşlanabileceği başka birçok aktivite olduğundan emin olun. Dışarıda koşmak, bloklarla inşa etmek ya da ev işleri yaparak herkesin zihinsel ve fiziksel sağlık yararları vardır.

Çocuğunuzun yanına oturarak ve gösteriyi veya filmi eğitim veya etkinlikler için bir başlangıç noktası olarak kullanarak ekran süresini de değerli bir aktivite yapabilirsiniz. Olanlar hakkında sorular sorun, gerçek hayata uygulayın veya ekrandaki nesneleri veya renkleri saymalarını isteyin. Başka bir deyişle, ekran zamanını etkileşimli ve eğitici yapın.

5

Ben çok bağırırım

Annesini dinlemeyi reddeden küçük bir çocuk portresi
altrendo görüntüleri / Getty Images

En rahat ebeveynler bile bazen yakalanır ve arada sırada çocuklarına bağırır. Ve bazen bağırmak garantilidir. Çocuğunuz sokağa bir top koyarsa, ses tonunuz için endişelenmeyin. Koşmadan önce kaldırıma geri dönmek için bir hatırlatma bağır.

Ancak, bağırmak statüko hale geliyorsa, stres düzeyinizin yüksek olup olmadığını veya öfkenizi yönetmek için yardıma ihtiyacınız varsa düşünün. Belki de daha etkili disiplin teknikleri bulmak için yardıma ihtiyacınız var.

Lisanslı bir terapist, çocuğunuza karşı sabrınızı neden koruyamadığınızı çözmenize yardımcı olabilir – ve soğukkanlı olmanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. Bu önemlidir, çünkü çocuklara bağırmak ruh sağlığına zarar verebilir.

6

Çocuğuma Ekstra Veremem

Babası kızı oturma odasında ödenek parasını sayıyor.
Kahraman Resimleri / Getty Images

Müzik dersleri arasında jimnastik dersleri, futbol takımları ve çocukların bugünlerde göründüğü tüm gereçler, bir çocuk yetiştirmek geçmişte olduğundan daha pahalı hale geldi. Tüm bu masraflara rağmen, çocuğunuzun arka bahçesinde oynarken ve el sıkıntılarıyla giyerken, çocuğunuzun arkadaşlarının Disney World’de tatil yaptığını ve en yeni video oyununu oynadığını göreceksiniz.

Ancak, gerçekten, çan ve ıslık çocukluk için gerekli değildir. Aslında, çok fazla şey sunmak sorunlu. Çocuğunuz sürekli zorla çekilirse, materyalist olmak için büyüyebilir.

Çocuğunuzu dışarıda oynamak için (en yeni oyuncaklar olmadan) göndermek, gerçekten önemli olan hayal gücünü teşvik eder. Bir karton kutudan bir tekne inşa etmek veya bir levhayı bir süper kahramanın pelerini haline getirmek gibi neredeyse bedava oyuncaklar oluşturarak kendi hayal gücünüzü ekleyin.

Çocuğunuza, diğer insanlar kadar paraya sahip olmamanızın talihsiz olduğunu söyleyen bir mesaj göndermekten kaçının. Ona sahip olduğu için minnettar olmayı ve birlikte kaliteli zaman geçirmeye odaklanmayı öğretin.

7

Hepsini Yapamam

Anne kestiriyor
Kahraman Resimleri / Getty Images

İhtiyacın olduğunu kim söyledi? Bu suçluluk haliyle, bir süper kahraman ebeveyni olması gerektiğini düşünen ebeveynler, ayrıca bir süper çalışan, süper arkadaş, süper temizlikçi ve süper-başka şeylerin mümkün olabileceğini düşünen ebeveynler tarafından empoze edilir.

Dengeli bir hayat yaşamak önemli olsa da, iş-yaşam dengesi her şeyin adil ve eşit olması gerektiği anlamına gelmez. Kariyerinize daha fazla odaklanmanız gereken zamanlar olabilir ve ailenizin size normalden daha çok ihtiyaç duyduğu zamanlar olabilir.

Yardım istemeye istekli olun. Ve teklif edildiğinde yardım almaya razı olun.

Paralarınız varsa, arada bir temizlik hizmeti veya yemek teslim hizmeti kiralayın. Ara sıra sosyal sorumluluklara “hayır” deyin. Ara vermeniz gerektiğinde çocuğunuzun TV izlemesine izin verin.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir