1. Anasayfa
  2. Hamile misin?

Hiçbir Gebelik Belirtileri Olmayan Hamile?

Hiçbir Gebelik Belirtileri Olmayan Hamile?
0

Gebeliği, sabah bulantısı ve mide ekşimesi ile gıda isteklerine ve göğüs hassasiyetine kadar değişen semptomların sonsuz bir saldırısı olarak düşünmek nadir değildir. Birçok kadın bu ve diğer semptomları tecrübe ederken, hamileliğinin tamamı boyunca özellikle hasta hissetmeyenler vardır.

Ama bu mutlaka her şeyin yolunda olduğu anlamına mı geliyor? Yoksa belirtilerin olmaması kutlamadan daha çok endişe kaynağı mı olmalı?

Makalede Neler Var?

Belirtilerin Sıklığı ve Ciddiyeti

Tıpkı hamilelik belirtilerinin türü kadından kadına değişebildiği gibi, şiddetleri de değişebilir. Sonunda, hamilelik, sadece kendi özelliği ve zorlukları ile kişisel bir deneyimdir.

Ne hamilelik belirtilerinin türü ne de şiddeti hiçbir zaman “normal” olarak kabul edilemez.

Aynısı belirtilerin sıklığı için de geçerlidir. Günden güne ve haftadan haftaya, yaşadıklarınız sık sık değişebilir. Kabızlık veya ruh hali değişimleriniz olduğunda kramplanma veya sık idrara çıkma ve diğerlerini deneyimleyeceğiniz günler olacaktır. Hiçbir semptom olmadan tamamen iyi hissettiğiniz günler bile olabilir.

Varsa, çoğu gebelik belirtisi gebeliğin dördüncü haftasında veya civarında başlayacaktır. Daha belirgin olan fiziksel belirtilerden bazıları (sivilce, kilo alımı, meme ve meme ucu değişikliği gibi) dokuzuncu ve onbirinci haftalar arasında ortaya çıkma eğilimindedir.

İkinci trimesterde, hamileliğin daha derin semptomlarının çoğu azalmaya başlayacaktır. diğerleri teslimat tarihine kadar devam edecek.

Gebelik belirtilerinin yokluğu

İnternetten yapılan hazırlıksız bir araştırma, ilk üç aylık dönem boyunca hiçbir belirti bildirmemiş olan kadınlardan gelen ilanların bir bolluğunu ortaya çıkaracaktır. Birçoğu bunun açıkça netleştiği görülüyor. Diğerleri tam tersini hissederler; bu, daha az sağlıklı bir bebeğin veya düşük ile sonuçlanabilecek bir hamilelik belirtisi olduğunda genellikle endişelenir.

Bu korkuların çoğu temelsiz. Şu anda semptom eksikliğinin bebeği düşük doğum ağırlığı, erken doğum veya kendiliğinden düşük yapma riski altında bıraktığını gösteren herhangi bir kanıt yoktur.

Gebelik Belirtilerindeki Değişiklikler veya Kayıplar

Bununla birlikte, endişeyi gerektiren iki durum vardır. Her ikisi de semptomların yokluğu ile çok fazla alakalı değil, aniden ve açıklama olmadan ortaya çıkan semptomlardaki bir değişiklik ile ilgilidir.

Bebeğiniz aniden çok daha az hareket ediyorsa ya da hamilelik belirtilerinizde ani bir kaybolma varsa doktorunuza görünün.

Fetal hareketteki değişiklikler baş endişe vericidir. Hareketlerdeki herhangi bir azalma veya hareketin tamamen durması, yaklaşan bir gebelik kaybının işareti olabilir. Hamilelik ilerledikçe bazı belirtilerde azalma eğilimi olsa da, bebeğinizin hareketi olmamalıdır. Bebeğinizin daha sessiz olacağı günler olabilir, ancak hareket aniden durursa (veya çok fazla aktiviteden birazına kayarsa), doktorunuzu derhal görmeli ve kontrol ettiriniz.

Endişe verici olduğu gibi belirtilerin ani ortadan kalkması. Hamilelik belirtisi olmayan kadınlardan bahsetmiyoruz. Aksine, semptomları olan ve şimdi aniden hiçbiri olmayanlar için endişeleniyoruz. Ani durma, özellikle ilk üç aylık dönemde, düşük ve gelişimsel sorunun işareti olabilir. Başka düşük belirtiler olmasa bile, mümkün olan en kısa sürede kontrol edilmesi önemlidir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir