1. Anasayfa
 2. Hamile misin?

Gebeliğe genel bakış


0

Çok gebelik sırasında bu temel tanım-zaman bir insan bir tek yumurta ve sperm genetik malzeme kombinasyonu büyür-neredeyse çok basit gibi görünüyor zaman zaman olur yüksek sesle söylemek. Genellikle, gebe kalma cinsel ilişki yoluyla doğal olarak oluşur. Yaklaşık 40 hafta boyunca, bebek büyür ve bu iki hücreden tam olarak geliştirilen bir bebek olgunlaşır ve doğar.

Gebelik, her ikisi de hamile kişi ve bebek için kendi zorlukları ve değişiklikleri ile üç neredeyse eşit trimesterlere ayrılmıştır.

Utero ‘da bebeğin görünümü.

Makalede Neler Var?

Gebelik teşhis

Gebelik genellikle bir ev gebelik testi ile teşhis edilir. Bu varlığı insan koryononik gonadotropin (hCG) algılamak için idrar kullanır. Eğer dönem beklediğiniz zaman hakkında bir ev gebelik testi alabilir. Bir kez olumlu bir gebelik testi var, Doğum doktoru veya ebe görmek için bir randevu yapacaktır. O testi tekrarlayabilir veya tıbbi kayıt için gebelik teşhis etmek için fiziksel belirtiler kullanabilirsiniz. Doğum öncesi bakımınıza başlayacaksınız.

Prenatal bakım

Prenatal bakım, bir doktor veya ebe aldığınız tıbbi bakım dokuz ay artı kapsar. Genellikle gebeliğin ilk iki trimesterinde, gebelik haftalarında 28 ile 36 ve bebeğinizin doğuşuna kadar haftalık her iki hafta için ayda bir kez birini görürsünüz. Prenatal bakım amacı sizi ve bebek sağlıklı tutmak için. Bu hem gösterimleri ve önleyici bakım içerir. Bu, Bebeğinizin kalp atışı, rutin kan çalışmaları ve daha fazla dinleme, ağırlık kontrolleri ile gerçekleştirilir. Diğer testleri de görebilirsiniz:

 • Kan gebelik testi
 • Genetik testler
 • Ultrason sınavları
 • Stres dışı testler (NST)

Uygulayıcınız, bu gebelikte sizin ve bebeğiniz için hangi testlerin gerekli olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır, çünkü birçok faktöre göre farklılık gösterebilir. Uygulayıcınız da diğer potansiyel sorunlar için gördüğünüz diğer tıbbi bakım sağlayıcıları ile çalışacak, örneğin, Eğer kronik bir durum için başka bir uzman varsa. Eğer gerekirse, gebelik için doğru ilaçlar üzerinde yardımcı olmak için birlikte çalışacaktır.

Ilk trimester (hafta 1 için 13)

İlk trimester benzersiz kılan şeylerden biri, menstrüel döngüsünün ilk günü ile başlar olmasıdır. Hatta bu noktada hamile olmayı planlıyorsanız olmayabilir, ne de size dört hafta işareti (en erken) civarında kadar hamile olduğunu bilecektir. Yani, en azından bu trimester üçte biri için, geçmişte hafta teşhis.

Olumlu bir gebelik testi noktasından, hamile kişi gebeliğin farkında, dış dünyaya bariz olmasa bile. “Göstermek” olmayabilir olsa bile, vücudun içinde bir sürü oluyor. Bu iki hücrelerden bir embriyo için bir dayak kalbi ile, bu ilk haftalarda değişiklikler şaşırtıcı. Her organ sistemi, bebeğin kolları, bacakları, parmakları ve ayak parmakları gibi, forma başlıyor.

Gebeliğin altıncı haftası etrafında başlayan gebelik etkilerini hissediyor olabilir. Bu da dahil olmak üzere bir dizi şey içerebilir:

 • Sabah bulantısı
 • Boğaz göğüsleri
 • Yorgunluk
 • Mide ekşimesi
 • Uykusuz -luk

Ayrıca gebelik ve onun viability endişe olabilir. Bu erken trimesterde, ilk trimesterin sonundan önce biten hamileliklerin yüzde 20 ‘ si kadar düşük olması en sık görülür. Doktorunuz veya ebe hamilelik için bir tehdit olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. O da size en sağlıklı gebelik mümkün olmaya gayret yardımcı olacaktır.

Ikinci trimester (hafta 14 için 27)

İkinci trimester genellikle fiziksel olarak biraz daha iyi hissediyor. Eğer trimester ilk haftalarda mide bulantısı biraz olabilir Iken, bu çok uzun süre önce dağılacaktır. Ayrıca şimdi ilk trimester daha çok daha fazla enerji olabilir. Yine de, sadece hamile olmak iyi hissetmiyorum birkaç kişi vardır. Ancak bu, her şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez.

Bir şey birçok insan ikinci trimester hakkında zevk bebeğinizin karın biraz yumru göstermeye başlar yeterince büyük olduğunu. Oldukça annelik giysileri için hazır olmayabilir, ama giysilerinizi farklı uygun olduğunu fark edeceksiniz, ve diğerleri de fark edebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin tekme ilk çırpınıyor hissetmeye başlayabilirsiniz. Eğer daha önce bir bebek vardı bu daha önce, aksi takdirde bu trimester sonunda hissedeceksiniz. Bebek son trimester beri çok etrafında hareket ederken, şimdi bu tekme, yumruklar hissetmek için yeterince büyük oluyor, ve çevirir.

Bebeğiniz hem boyut hem de olgunlukta büyüdükçe büyür. Bebeğiniz parmak izleri oluşturmak gibi şeyler yapıyor, ve kalıcı dişler bebek dişlerinin arkasına şekillendirilmesi ile meşgul.

Üçüncü trimester (hafta 28 +)

Son bu trimester ile görünürde. Sağlıklı bir amaç en az 37 hafta yapmak etmektir. Bebeğiniz daha büyük ve daha güçlü büyüyor. Orada kahverengi yağ ona yardım etmek veya onu Doğum sonrası uygun bir sıcaklık korumak yatırılır. Akciğerler olgunlaşıyor ve beyin büyüyor ve daha da olgun hale geliyor. Tüm bu iş boyunca tüm yol geliştirmeye devam.

Annelerin çoğunluğu tekrar yorgun hissetmeye başlar. Bu da, özellikle semptomların bir kombinasyonu olarak eğlenceli olmayan uykusuzluk ile görülebilir. Bazen ilk trimesterde gördüğün mide bulantısı ve kusmaya bir dönüş bile göreceksin. Ayrıca bacak krampları ve Braxton Hicks kasılmaları da dahil olmak üzere birkaç diğer belirtiler olabilir, ya da “pratik kasılmalar.”

Daha fazla bilgi için, özel bölümlerimizi inceleyin: Gebelik: hafta hafta.

Gebelik duygusal bileşenleri

Birçok hamile kadın ve ortakları gebelik boyunca duygular çeşitli yaşayacaksınız, hangi gözden çıkabilir. Bazen gebelik ve gerçekten mutlu hakkında süper heyecanlı konum. Ama, aynı zamanda korktuğu ya da hayatın bebeğinden sonra nasıl görüneceğini endişe dönemi olabilir. Bazı insanlar gebelik garip rüyalar olacak, hangi ruh etkileyebilir, hatta anksiyete ve/veya depresyon dönemleri yaşayabilirsiniz.

Üzüntü veya anksiyete kısa dönemleri normal olabilir. Ancak, birkaç günden fazla geçen olumsuz duygular dönemleri olan doktorunuzla veya ebe konuşmak için bir nedenidir. O yararlı olabilir öneriler sunabilir.

Yaygın gebelik komplikasyonları

Gebeliklerin çoğu komplikasyonsuz olmakla beraber, prenatal bakım amacı oluşabilecek komplikasyonları önlemeye ve algılamaya yardımcı olmaktır. Genellikle, daha önce bir komplikasyon bulunduğunda, daha iyi sonuç olacaktır. Bir örnek preterm işçilik olacaktır. Eğer yeterince erken tespit edebiliyoruz, bunu durdurmak veya bebek akciğerleri olgun yardımcı olmak için ek ilaç için yeterince uzun gecikme mümkün olabilir.

Rutin olarak da görüntülenen diğer komplikasyonlar vardır. Bazıları şunlardır:

 • Düşük
 • Ektopik gebelik (tubal gebelik)
 • Gestasyonel diyabet
 • Plasenta previa
 • Preeklampsi/eklampsi
 • B grubu strep
 • Fetal malpozisyonlar

Ayrıca tıbbi geçmişinize dayanarak belirli endişeleriniz olabilir. Uygulayıcınız gebelik için en büyük risk altında ne olduğunu endam yardımcı olacaktır.

Emek ve Doğum

Eğer 37 hafta ulaştı sonra, emek başladığında bir kez durdurulmaz. Çoğu kadın iki hafta önce onların vade tarihinden iki hafta sonra bebeklerin olacak.

Işgücü, daha uzun, daha güçlü ve daha yakın bir arada olan uterus kasının kasılmaları serisidir. Bu kuvvet serviks açık ve bebeğin pelvis ve Doğum kanalı (vajina) içine bebek doğuncaya kadar inmesi yardımcı olur.

Bazı anneler ilaçlar olmadan emek tercih, bunun yerine ağrı rahatlatmak için doğal teknikler kullanarak. Bu, birçok şeyi içerebilir:

 • Rahatlama teknikleri
 • Masaj
 • Pozisyon değişiklikleri
 • Aromaterapi
 • Hidroterapi (banyo veya duş)
 • TENS üniteleri
 • Doğum topları/fıstık topları
 • Nefes
 • Görsel -leştirme

Diğerleri ağrı kesici tıbbi formları seçin, bir epidural IV ağrı ilaçlar. Birçok kadın işçilik ile başa çıkmak için doğal ve tıbbi yöntemlerin bir arada kullanın. Bu da bir Doula şeklinde profesyonel işgücü desteğinin kullanımını içerebilir.

Bir Doğum sınıfı almak tüm seçenekleriniz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Ayrıca ne seçenekleri aileniz için en iyi seçenek olduğunu anlamaya yardımcı olabilir. Sınıfınız bir Doğum planı yapma ve hatta Doğum tesisi Touring hakkında bilgi içerebilir.

Daha fazla ağrı kesici seçenekleri öğrenmek için, özel bölümüne bakın: Emek ağrı Rölyef yöntemleri.

Emek Indüksiyon

Eğer işçilik hafta 42 sonuna kadar kendi başına başlamaz, ya da bu gebelik iş başlamadan önce sona erdirmek için en iyisidir anlamına gelir bir komplikasyon varsa, uygulayıcının emek indüksiyon önerebilir.

Sebi Doğum

Bazen, emek öncesi veya sırasında, bir karar bir Sezaryen Doğum (C-bölüm) daha iyi bir seçenek olacaktır yapılır. Bu, bebeğin karın ve uterusa yapılan bir kesi yoluyla doğduğu cerrahi bir Doğum. Bu da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle olabilir, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere:

 • Fetal sıkıntı
 • Breech bebek veya diğer pozisyonlar
 • Maternal komplikasyonlar, yüksek kan basıncı gibi
 • Fetal anomaliler (Doğum kusurları)
 • Plasental komplikasyonlar

Eğer bir C-bölümü ihtiyaç şansını ne anlamaya gebelik sırasında doktor veya ebe ile bu tartışmak gerekir. Bazen daha yüksek bir risk altında olduğunu açıktır-size olasılığı için kendinizi hazırlamak yardımcı olabilir bilgi.

Hemen postpartum

Doğum yaptıktan sonra, bir iyileşme dönemi olacak. Bu plasenta teslimi, perine herhangi bir yırtılma onarımı ve rahim ve karın (uygulanabilir) dikiş dahil edecektir. Nasıl doğurur olursa olsun, postpartum kanayacak. Bu rahim içinde plasenta sitesinden, hangi şifa olduğunu.

Teslimattan sonra yaklaşık bir saat, genellikle normal Doğum sonrası odasına taşınacaktır. Eğer bir Doğum merkezinde iseniz, Doğum yaptıktan sonra yaklaşık üç ila altı saat içinde eve gitmek için serbest olabilir, sen ve bebek iyi yaptığını varsayarak. Eğer hastanede iseniz, genellikle bir vajinal Doğum için iki gün bir süre ve bir Sehaslık doğumdan sonra dört gün kalacaktır.

İyileşme döneminiz Teknik olarak doktorunuzla veya ebe ile altı haftalık ziyaretiniz ile sona erecek. Bu geri gebelik öncesi kilo veya şekil olacak anlamına gelmez. Bir bebek büyümek için dokuz ay sürdü ve normale geri hissetmek için bir süre sürer unutmayın. Birçok kadın Için, bu yeni bir normaldir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir