1. Anasayfa
  2. Başa Çıkma ve İlerleme

Aile Buluşmaları ve Kısırlık

Aile Buluşmaları ve Kısırlık
0

Aile tatili toplantıları kısırlıkla başa çıkarken duygusal olarak zor olabilir. Tatiller, aile binamızın hayal ettiğimiz gibi gitmediğini hatırlatabilir. Kardeşlerinizi ve kuzenlerinizi çocuklarıyla görmek, sahip olmadıklarınızı size hatırlatabilir. Bu asla kolay değil.

Sadece bir sonraki tatilinizin bir araya geleceğini düşünerek stresli hissediyorsanız, size yardımcı olabilecek bazı başa çıkma ipuçları.

Makalede Neler Var?

Gitme

Muhtemelen bunun başlangıç için en olumsuz ipucu olduğunu düşünüyorsun, ama önemli bir konu. Aileye gelince, hayır demek imkansız olamaz. Tatil yemeğine gitmezseniz, aileniz ve aileniz yüksek sesle protesto edebilir.

Ancak, gitmene yapamazlar. Sizin için en iyisini yapmalısınız. Belki de gerçekten zor bir yıl geçirdiniz ve bebeklerin ve çocukların yanında olmak zihinsel sağlığınız için ihtiyacınız olan son şey. Belki bu, bu yıl ailenizde Şükran Günü veya Fısıh’ı atlamak anlamına gelir.

Bunun yerine evde akşam yemeği yiyebilir, yetişkin arkadaşlarla (çocuksuz) bir araya gelebilir, hatta tatil günleri alabilir ve eşinizle kısa bir kaçamak geçirebilirsiniz.

Ailen üzülebilir, ama sonunda üstesinden gelirler. En önemlisi, uzun vadede daha sakin olursunuz.

Geç gel, erken ayrıl

Biraz uzlaşmak, başka bir seçenek tatil toplantısı için geç gelip daha sonra erken ayrılmaktır. Gerçekten hayır diyemiyorsanız – ya da hayır demek istemiyorsanız, ancak uzun süre de orada olmak istemiyorsanız – zamanınızı sınırlayabilirsiniz.

Geç gelmek ve erken ayrılmak aynı gün başka şeyleri planlamanıza da izin verebilir: belki sadece siz ve eşinizle bir akşam yemeği yemek ya da olaydan sonra evde patlamış mısır ve bir film açmak. En iyi olanı ne olursa olsun.

Neden uzun kalamayacağınızla ilgili mazeretler oluşturmanız (veya yaratmanız) gerekebilir. Bir şeyi bilerek programlamaktan korkmayın (dışardan mazeretiniz olsun) ya da sadece yalan söyleyin ve bir yerde olduğunuzu iddia edin. Eğer bir insansınız ve sınırları belirlemede harikaysanız, devam edin ve gerçeği söyleyin – aile buluşmaları zorlaşıyor ve zamanınızı sınırlamanız gerekiyor. Dürüstlük de bir seçenektir!

Alternatif olarak, Aileyi Kendiniz Ev Sahipliği Yapın

Tatil aile toplanmasına ev sahipliği yapmak stresli olabilir. Ancak, aynı zamanda kontrolü elinize alır. Şimdi, bu senin evin, programın ve kuralların. (Bir ölçüde, yine de.)

Partiye ev sahipliği yapmak sizi meşgul tutacaktır, bu da yapışkan durumlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi rahatsız bir sohbette bulursanız, konuyu her zaman “Hey, yardımcı olabilir misiniz?” Diyerek değiştirebilirsiniz.

Hostes oynamanın bir diğer avantajı? Size zaten bir aileniz olduğunu ve herkesi çocuk sahibi olanlar kadar misafir etme hakkınız olduğunu hatırlatmanıza yardımcı olur. Çocuğu olmayan çiftlerin henüz “otantik” aileler olmadıklarını hissetmek için alışılmadık bir durum değil. Fakat bu doğru değil, siz bir aileysiniz, şu anda olduğu gibi.

Herhangi bir bebek tutmak zorunda gibi hissetmeyin

Gebe kalmaya çalışırken çocukların yanında olmak zor olabilir. Bazen, özellikle kollarınız boşsa, aile üyeleri diğer meselelere giderken kucağınıza bir bebek koyabilir.

Bazıları için, bebekleri tutmak onlara sahip olmadıklarını hatırlatır. Hayır demekten korkma.

Bebeği hızla başka bir çift boş kolla geçirebilir, kendinizi meşgul edebilir ya da dürüst olabilir ve aile üyenize şu an için bebek tutmanın çok acı verici olduğunu söyleyebilirsiniz. (Bir bebeği tutmanın ne kadar acı verici olduğunu paylaşırken dikkatli olun. Ailenizin ne kadar anlayışlı olduğuna bağlı.)

Alternatif olarak, Bebek Aşkını Bekletin

Öte yandan, kısırlığı olan her kadın bebek tutmaya zorlanmamaktadır. Belki başkalarının bebeklerini tutmayı seviyorsun. Belki de “bebek aşkı” dozunu böyle alırsın.

Bu sizin tarzınıza benziyorsa, tatil yemeğinde çocukların bolluğundan yararlanın. Devam et ve diğerleri arasında açıkça yaşa. Yere yatmak için zaman ayırın ve yeğenleriniz ve kuzenlerinizle oynayın. Bebeği geğirmek veya bebek bezini değiştirmek için gönüllü olun.

Teyze rolünü benimseyin.

Giderken Sen yanınızda bebeği eve alamaz bilerek, ağlayabilir. Yine de, eğer istersen, yapabilirken tüm bebek sevgisini emmemek için bir sebep değil.

“Ne Zaman Çocuk Sahibi Olacaksınız?” Sorular

Özellikle başkaları kısırlığınızı bilmiyorsa veya çaba sarfetmeyi deniyorsa, neden çocuğunuz olmadığına (veya neden başka bir çocuğunuzun olmadığına) ilişkin sorular ortaya çıkar.

Bu soruyu cevaplamaya hazırlıklı olmak yardımcı olabilir.

Ailenize Kısırlık Hakkında Bilgi Verip Vermeyeceğinizi Düşünün

Bu, başka bir yapışkan konuyu da beraberinde getiriyor: ailenize kısırlığınızı söylemeli misiniz? Kısırlığınızla ilgili olarak “ortaya çıkmanın” avantajları var. Birincisi, aile üyeleri (ve arkadaşları) destek sunabilir.

Ailenize anlatmaya karar verirseniz, bir tatil yemeğinde bunu yapmayı iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. Bir yandan, herkesi bir araya getirdiniz, bu da onu daha kolaylaştırabilir. Öte yandan, gecenin konusu olmasını istemiyorsanız, en sonunda ortaya çıkarmak ya da önündeki sınırları belirlemek için çok çalışmak istersiniz.

(Başka bir deyişle, “Hepinizin bilmesini istiyorum, ama şimdi hakkında konuşmak istemiyorum” diyebilirsiniz.)

Rahatsız konuşmaları kesmekten korkma

Rahatsız edici sohbetler, aile yemekleri için neredeyse bir gelenektir. Kendinizi istenmeyen tavsiyeler için hedef kurban olarak bulabilirsiniz. “Doğurganlık diyeti” nden, çocuk sahibi olmak için neden “daha fazla beklememeniz” gerektiğine dair ipuçları.

Ayrıca, hamilelik veya ebeveynliğin olumsuz yönlerine odaklanan konuşmalar gerçekten üzücü olabilir. Kız kardeşini dinlemek, sabahları rahatsız olmak, hamile kalmak ve kusmak için bir şey verdiğinizde dayanılmaz hissedebilir.

Kendinizi rahatsız bir sohbetin ortasında bulursanız, konuyu değiştirmekten korkmayın. Bu işe yaramazsa doğrudan olun. Şu an bunun hakkında konuşmak istemediğini söyle. Eğer hepsini bir gülümsemeyle ve hiçbir suçlama yapmadan yapmanıza yardımcı olur.

Hamilelik Duyurularıyla Başa Çıkmak İçin Hazır Olun

Aile toplantıları, doğrudan (hamileliğin tam anlamıyla hamileliğini duyurmak) veya dolaylı (hamile kıyafetleri ve büyük bir karın içinde eve girmek) olsun, hamilelik ilanlarının yeridir. Gebe kalmaya çalışırken, hamilelik duyuruları ile başa çıkmak kolaydır.

Arkadaşınız veya aile üyeniz için mutlu olsanız bile, hala acıtabilir. Beklenmedik bir hamilelik duyurusu, size gergin tebrikler ve ağlama dürtüsüyle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Hüzün duygularınız için suçlu hissetmeyin, ancak olasılık için hazırlıklı olun.

Birkaç Dakika Banyoya Gizlenin

Yeterince yaşadıysanız veya sadece ağlamak veya nefes almak için bir yere ihtiyacınız varsa, bir süre banyoda saklanmayı düşünün. Kimse neden orada olduğunu bilmiyor ve kapı kilitleniyor ve onu mükemmel bir nokta haline getiriyor.

Kimsenin ağladığını duymasını istemiyorsan lavaboya su akıtır. (Aileniz doğal olarak yüksek olsa da, bu bir problem olmayacak!)

Bazen gözyaşlarını tutamazsın. Öyleyse bırak gitsin. İyi bir ağla, yüzünü yıka ve sonra geri dön.

Etkinlik Sonrası Kurtarma Zamanınızı Planlayın

Zaten akrabalarınızdan biriyle katılıyor duygusal ve üzgün olması edeceğini biliyorsanız, olaydan önce sonradan başa çıkmak için gidiyoruz nasıl planlıyoruz. Kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlar programınıza koyarsanız, kişisel bakım uygulamalarını uygulamak çok daha kolaydır.

Bazı örnekler içerebilir …

  • Uzun ve rahatlatıcı bir banyo gibi, o geceyi yapmak için kişisel bakım rutini hazırlayın
  • Konuşma ya da havalandırmadan sonra arayacağınızı bilmek için en iyi arkadaşınızı “çağrıya” koyun
  • Ertesi gün için masaj programlayın
  • Sonra eve gidip biraz yoga yapmayı, günlük tutmayı ya da evin “terapötik” temizliğini yapmayı planlayın
  • Spor salonunu ziyaret etmeyi planlayın, sıkıntılarınızı giderin
  • Tatlıyı ailenizle birlikte atlayın ve eşinizle birlikte etkinlik gecesi geç saatte karar verin
  • Önceki veya sonraki hafta için ekstra bir terapi seansı planlayın

Verywell’den Bir Kelime

Kız kardeşiniz hamile kaldığında üzüntü hissettiğiniz için kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Kuzeninizden doğum hikayesi hakkında konuşmayı bırakmasını rica ederken pislik gibi hissedebilirsiniz. Ama kendini suçlu hissetmemelisin. Bunların hepsi normal duygular.

Kısırlıkla başa çıkmak çok zor. Gerçekten anlayan arkadaşlarınız veya aileniz varsa, şanslısınız. Çoğu zaman insanlar zarar vermek istemezler. Sadece anlamıyorlar. Seni desteklemek isteyebilirler ama nasıl olduğunu bilmiyorlar.

Bu yıl ailenizle birlikte tatil atlamanız gerekiyorsa, atlayın. Erken ayrılmanız veya geç gelmeniz gerekirse, bunu yapın.

Banyoda saklanıp ağlamak ya da bir bebek tutmaktan kaçınmanız gerekiyorsa, sizi kötü biri haline getirmiş gibi hissetmeyin.

Bunun anlamı, gerçek duygular ile insan olduğunuzdur – kısırlıktan geçen her çiftin anladığı gibi.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir