1. Anasayfa
  2. Başa Çıkma ve İlerleme

ÇOĞALTMA Kısırlık Destek Grupları

ÇOĞALTMA Kısırlık Destek Grupları
0

Bir kısırlık destek grubuna katılmak, kısırlıkla baş etmenin harika bir yolu olabilir. Kısırlık ile uğraşırken destek bulmak önemlidir, ancak her zaman kolay değildir. Arkadaşlarınız ve aileniz bir miktar destek sağlayabilir, ancak en iyi arkadaşlarımız bile, kişisel olarak kısırlık yaşamadan neler yaşadığınızı gerçekten anlayamaz.

Bir destek grubu, çiftlerin anlayan insanlarla tanışıp konuşabileceği bir yer sağlayabilir.

ÇÖZÜM: “Kısırlık yaşayan insanlara zamanında, şefkatli destek ve bilgi sağlama” görevi olan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ulusal İnfertilite Derneği, kısırlıkla başa çıkanlar için yerel destek sağlama amaçlı bölgesel bölümler ve bağlı kuruluşlar ağını sürdürmektedir.

Öncelikle gönüllüler tarafından yürütülen RESOLVE destek grupları ABD genelinde mevcuttur.

Makalede Neler Var?

RESOLVE Infertility Destek Grupları Nasıl Yardım Eder?

Kısırlık ve evlat edinme danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış bir evlilik ve aile terapisti olan Penny Joss Fletcher, kişisel deneyimlerden kısırlık desteğine olan ihtiyacı anlıyor.

Erken bir düşük gördükten sonra, Penny kısırlık hastaları ve duyguları hakkında profesyonel bir eğitim toplantısına katıldı. Toplantıda, bir meslektaşımdan RESOLVE’u duydu ve araştırmaya karar verdi.

Penny, “Destekleyici olmaya çalışan (ve nasıl empatik olunacağını bilen) birçok terapist arkadaşım olmasına rağmen, hiçbir zaman kısırlık yaşamamışlardı” diye açıklıyor Penny. “Terapist arkadaşlarımla aynı şeyleri söyleyebilecek , ancak tanıdığım bir grup kadınla birlikte oturmak tamamen farklıydı.”

Penny ilk olarak bir RESOLVE destek grubu bulduğunda, infertilite ve kısırlık tedavileriyle yolculuğuna yeni başlıyordu. Tecrübeli üyelerden infertilite dünyasındaki bilgilerden yararlandı, ancak duygusal destek çok önemliydi.

“Gelecekteki tedavi için seçeneklerimin ne olduğu hakkında çok şey öğrendim, bu da bana çok umut verdi. Ama çoğunlukla, her hafta gidip gebe kalarak ve henüz anne olamayarak ‘döngüden çıkmanın’ nasıl bir şey olduğunu konuşabileceğim bir yerdi. ”

Penny ayrıca evliliğindeki stresi azaltmaya yardımcı olduğunu da söylüyor. “Kocam kederliğimi ve hayal kırıklığımı duymaktan bıkmıştı, ama bu kadınlar değildi! Tek duygusal desteğim olması için kocamın baskısını aldı. ”

Destek Grupları Nasıl Çalışır?

ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ iki tür destek grubu sunar – terapist öncülüğünde, Penny’nin katıldığı tür (ve şimdi bir danışman olarak kendini yönlendirir) ve eş ağ grupları.

Akran ağ grupları genellikle ayda bir kez toplanır ve kısırlığa sahip ancak mutlaka profesyonel bir uzmanlığa sahip olmayan bir kişi tarafından yönetilir.

Terapist liderliğindeki toplantılar daha resmidir, genellikle haftada bir kez toplanır ve katılım ücretini içerir. Profesyonel bir danışman tarafından yönlendirilirler, ancak grup terapisi değildir. Danışman, konuşmayı kolaylaştırmak ve grupta sağlıklı sınırları sürdürmek için orada. Gruplar hem kadınlar hem de çiftler içindir ve herkesin konuşması için yeterli zaman sağlayacak şekilde, boyutları sınırlıdır.

Gruplar, her hafta için ayrı ayrı konu alan 12 hafta boyunca toplanır.

Penny, “Genel bir kısırlık konusu olan kadınların veya çiftlerin grubunun konuları, tipik olarak stres azaltma, öz bakım, öfke ve depresyon, aile ve arkadaşlar ile ilgilenmek, çiftin ilişkisi, tıbbi seçenekler, üçüncü tarafların çoğaltılması, evlat edinme ve çocuksuz yaşam. Bazen gruplar, evlat edinme veya üçüncü tarafların çoğaltılması gibi belirli konulara odaklanır ve odaklanır. ”

Gruplar haftada bir kez resmi olarak toplansalar da, gruptaki kadınlar ya da çiftler grup ortamının dışında bir araya gelmeye teşvik edilir.

Penny, “Katılımcıları hafta içi toplantılar arasında birbirleriyle bağlantı kurmaya teşvik ediyorum” diyor. “Gerçekten arkadaş olmalarını istiyorum!”

Yerel Destek Grubu Nasıl Bulunur?

Bölgenizde bir RESOLVE destek grubunun olup olmadığını öğrenmek için, hangi bölgeye ait olduğunuzu bulmak için RESOLVE web sitesini ziyaret edin. Her bölge, destek grupları hakkında bilgi bulunan bir web sitesine sahiptir.

Bazı kadınlar bir destek grubuna katılma fikriyle mücadele ediyor, ancak rezervasyonlarınızı aşabilirseniz, memnun olduğunuzdan memnun olacaksınız.

Penny, “Çoğu zaman, tedaviye yeni başlayan kadınlar bir“ kısırlık ”grubuna katılmak istemiyor çünkü gelecek ay hamile kalacaklarından eminler” dedi. “Ama katılmaya yeni başlayanları bile teşvik ediyorum, böylece 1. Günden itibaren ihtiyaç duydukları desteği ve bilgileri alıyorlar.

“Eğer hamile kalırlarsa, isterlerse gruba katılmayı durdurabilirler. Eğer yıllardır tedavi gören kadınları nihayet bir destek grubuna kattım ve çoğu zaman bunu daha önce yapmalarını diliyorlar! ”

Biri başarısız IVF döngüsünü de içeren beş yıl boyunca gebe kalmaya çalıştıktan sonra, Penny ve kocası bir bebeği evlat edindi. Yıllar sonra, destek grubu sırasında tanıştığı insanlarla iletişim halinde olmaya devam ediyor.

“Terapistle olan grubun 12 haftası bittikten sonra, hepimiz en az bir çocuğumuz olana kadar hepimiz önümüzdeki 3 yıl boyunca toplantıya devam ettik. Ve hala yılda bir kez (14 yıl sonra) bir araya geldik ve bazılarımız ve çocuklarımız en iyi arkadaşız! ”

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir