1. Anasayfa
 2. Başa Çıkma ve İlerleme

Doğurganlık Testi Kaygısı ile Başa Çıkma

Doğurganlık Testi Kaygısı ile Başa Çıkma
0

Doğurganlık testi kaygısı, rahatsız edici olsa da kısırlığın bir parçasıdır. Doğurganlık testinden önce, testin nasıl olacağı konusunda endişeli olabilirsiniz ve testten sonra sonuçlar hakkında takıntılı olabilirsiniz.

Ne yazık ki, doğurganlık testi kaygısından tamamen kurtulmak için sihirli bir yolum yok. Paylaşabileceğim bazı kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilecek ve size başa çıkmanın pratik yollarını sunan bazı ipuçları.

Makalede Neler Var?

Doğurganlık Testinden Önce Endişeyle Başa Çıkmak

Doktorunuzdan beklentileriniz hakkında sorular sorun. Büyük olasılıkla kan çalışmasına aşina olsanız da, ultrason, HSG veya tanısal laparoskopi gibi diğer testler yeni deneyimler olabilir. Test hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, kaygınız o kadar düşük olacaktır.

Sormak isteyebileceğiniz sorular şunlardır:

 • Neden bu doğurganlık testini öneriyorsun?
 • Test sırasında neler bekleyebilirim?
 • riskleri nelerdir?
 • Test zarar verecek mi?
 • Test sırasında eşim / arkadaşım / eşim bana eşlik edebilir mi?
 • Testten ne kadar süre sonra sonuçları alacağım?
 • Sigortam testi kapsayacak mı? Olmazsa, doğurganlık testi ne kadar tutacaktır?

Sorular sorarken, sınava hazırlık ve sonradan nasıl hissetmeyi bekleyebileceğinizle ilgili sorular sormayı unutmayın. Örneğin, bazı doktorlar bir HSG’den önce krampa yardımcı olmak için bir miktar ibuprofen almayı önerecektir. Tanısal bir laparoskopiden sonra sizi eve götürecek birine ihtiyacınız olacak ve ameliyattan sonra iyileşmek için işten birkaç gün ayırmanız gerekebilir.

Doktorunuza sorular sormanın yanı sıra, arkadaşlarınıza çevrimiçi ya da “gerçek hayattan” yaşadıklarını da sorabilirsiniz. Doğurganlık forumları, daha önce testlerden geçmiş, yardımcı tavsiye ve teşvik edici sözleri olan insanları bulabileceğiniz bir yer.

Doğurganlık testi kaygısı konusunda bana çok yardımcı olan bir şey, Belleruth Naparstek’in Doğurganlığa Yardım adlı rehberli bir görüntü ses programıydı. Sınav yolunda araba da dahil olmak üzere histeroskopi yapmadan önce gevşeme izini defalarca dinledim!

Doğurganlık Testi Sırasında Kaygı

Kan testi sadece birkaç dakika sürebilir, ancak iğneler sizi endişelendirirse, birkaç dakika saat gibi gelebilir. Diğer doğurganlık testleri yarım saat veya daha fazla sürebilir ve gergin olduğunuzda yarım saat sonsuzdur.

Doğurganlık testi sırasında endişe ile başa çıkmak için yapabileceğiniz bazı şeyler:

 • İzin verilirse, bir arkadaşınızı veya eşinizi yanınıza alın. Önceden kontrol ettiğinizden emin olun, yanınızda birisinin olmasına izin verin, bu yüzden son dakikada sınavda kendiniz olmanız gerekecek diye şaşırmadınız. Eşiniz sizinle birlikte muayene odasına giremezse bile, kapının diğer tarafında olduklarını bilmek size yardımcı olabilir.
 • Nefes almayı unutma. İnsanların, nefeslerini tutma veya gergin olduklarında çok sığ nefes alma gibi doğal bir eğilimi vardır ve bu endişe duyunuzu artırabilir. Mümkün olduğunda yavaş, derin nefes almak için bilinçli bir çaba gösterin. (Tabii ki, doktor size röntgen çekerken nefesini tutmanızı söylerse, o zaman nefesini tut! Ama o anlar arasında yavaş ve derin nefesler alabilirsiniz.)
 • Sınav görevlisine gergin olduğunuzu bildirin. İnan bana, rahatsız edici bir doğurganlık testi sırasında ilk endişelenen sen değilsin, ve sınav görevlisine gergin olduğunu bilmelerine, sempati duymalarına ve muhtemelen rahatlatıcı kelimeler teklif etmelerine izin ver. Artı, endişeli olduğumu saklamaya çalışmanın sadece bir başka endişe katmanı eklediğini – gerginliğinizin açığa çıkmasını sağladığını gördüm.
 • Sperma analizi konusunda gergin misiniz? Sonra semen analizi sırasında performans kaygısı ile ilgili işlem hakkında okumalısınız.

Doğurganlık Testi Sonuçlarına İlişkin Anksiyete

Bazen doğurganlık testi sonuçlarını hemen alırsınız. Diğer zamanlarda, beklemeniz gerekir, bu asla kolay değildir. Meşgul kalmak, telefonla yaşamak istemesine rağmen hayatı yaşamaya çalışmak ve beklerken endişeleriniz hakkında konuşmak veya blog yazmak yardımcı olabilir.

Çok cazip olmasına rağmen, muhtemelen internette aradığınız bir sınavda yanlış bulunabilecek tüm korkunç şeyleri aramamak en iyisidir. En kötüsünü tahmin etmeye çalışmak yerine, orada durun ve test sonuçlarınızın gerçekte ne gösterdiğini duymak için bekleyin.

İdeal olarak, doktorunuza test sonuçlarını ne zaman duymayı bekleyeceğinizi sordunuz. Bu süre geçerse, doktorunuzun ofisini aramak ve sonuçların olup olmadığını sormaktan çekinmeyin.

Test sonuçlarını aldığınızda, doktorunuza ne anlama geldiklerini, seçeneklerin ne olduğunu ve bir sonraki adımın ne olduğunu sorduğunuzdan emin olun. Test sonuçları her şeyin yolunda olduğunu gösteriyorsa, daha fazla test yapmanız gerekip gerekmediğini sorun.

Akılda tutulması gereken bir şey, kısırlık vakalarının çoğunluğunun bir nedene bağlanabilirken, çiftlerin% 10’una kadarının kısırlıklarının arkasında ne olduğunu asla öğrenemediği ( açıklanamayan kısırlık olarak bilinir).

Doktorunuzun neden hamile kalamayacağınızı bilmediğini duymak sinir bozucu olabilir. Bununla birlikte, resmi bir teşhis veya sebep olmamak tedavi edilmeyeceğiniz anlamına gelmez. Açıklanamayan kısırlık, yaşam tarzı değişiklikleri, doğurganlık ilaçları, IUI veya IVF ile tedavi edilebilir. Doktor, neden hamile kalamayacağınızı tam olarak bilmediğinden tedavi biraz düşebilir veya kaçırılabilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir