İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kısırlık tedavisi
  3. Tüp Bebek Tedavisi İçin Daha Az Ödemek (ve Nakit Almak) Yolları

Tüp Bebek Tedavisi İçin Daha Az Ödemek (ve Nakit Almak) Yolları

Kalp parası Tıbbi masraflar

IVF maliyetleri hızla artmaktadır. Hangi bir IVF teknolojisine ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak yalnızca bir döngü, 10.000 ila 25.000 ABD Doları arasında bir maliyete mal olabilir. Bir çalışma, ortalama bir çiftin, cepten yapılan harcamalarda IVF için 19.000 dolar harcadığını buldu. Her ek döngü için, cepten harcamaları ortalama 7.000 $ ‘a yükseldi.

Bazı çiftlerin gebe kalmak için üç IVF döngüsüne ihtiyaç duyabileceğini ve yüksek teknolojiye sahip IVF’nin bile garanti olmadığı talihsiz bir gerçeğini göz önünde bulundurarak – başınızı döndürmek için yeterli.

Bu gibi masrafları nasıl karşılayabilirsin?

Tüp Bebek’ten uzaklaşmadan önce, maliyetleri biraz daha uygun hale getirmek için bu yedi ipucunu düşünün.

Sigorta Planınızı Çok Dikkatlice Okuyun

Kısırlık tedavileri için maliyetin en azından kısmi kapsamı için uygun olabilirsiniz. Çoğu sigorta şirketi bu bilgiyi netleştirmekle ilgilenmez.

Sigortanın seni kapsamayacağını varsayma. Doğurganlık doktorlarının ve kliniklerinin çoğu sigorta yaptırmazken, bu geri ödeme başvurusunda bulunmamanızı engellememelidir. IVF’nin kendisi kapsanmasa bile, tedavinizin belirli yönleri olabilir. Örneğin, ultrason veya kan tahlillerinin bir kısmını kapsayabilir.

Politikanızı dikkatlice okuyun – evet, hiç kimsenin okumayı zorlamadığı o küçük baskılar bile. Kapsama gereksinimlerinin sınırlarına çok dikkat edin, böylece kurallarına uymak için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Politikanızı tamamen okuduktan sonra, daha fazla soru sormak için doğrudan şirketi arayın. Kısırlık tedavilerinin kapsandığını inkar ediyorlar, ancak politikanızda olduklarını okudunuz – yani, artık tartışmaya hazırsınız.

Ayrıca, iş yerinizde İK departmanına başvurmayı da düşünebilirsiniz. İşvereninize hamile kalmaya çalıştığınızı bildirmenin dezavantajları ve avantajları vardır, bu nedenle dikkatle yapılması gereken bir yoldur. Ancak İK departmanınız, IVF harcamalarınızın bir kısmını karşılamaya yardımcı olabilecek faydalarınız hakkında bilgi sahibi olabilir.

Esnek Harcama Hesabınızı veya Sağlık Tasarruf Planınızı kullanın

Diğer bir seçenek, eğer varsa, esnek bir harcama hesabına (FSA) veya sağlık tasarruf planına (HSA) dokunmaktır. Esnek harcama hesapları, özel şirketler için önceden vergilendirilmiş gelirlerinizin bir kısmını belirlemenizi sağlayan, bazı şirketler tarafından sunulan çalışanlara sağlanan faydadır. (Genellikle, sigorta kapsamında bulunmayan sağlık giderleri.)

Sağlık tasarruf planları veya HSA’lar, tıbbi harcamalar için önceden vergilendirilmiş gelirleri ayırmanın başka bir yoludur. Kesinti yapılabilir bir sigorta planına kaydolduysanız bir tanesine sahip olabilirsiniz.

Bir FSA ile HSA arasındaki büyük farklardan biri, bir FSA’ya yatırılan fonların yıldan yıla taşınamayacağıdır. Fonları kullanmazsan, kaybedersin. Bir HSA ile fonlar taşınır. Bir süredir fon taşıyorsanız, IVF’ye koymak için yeterli miktarda paranız olabilir.

FSA veya HSA ile ne tür tıbbi tedavilerin ödenebileceği konusunda sınırlamalar olabilir, ancak doğurganlık tedavileri genellikle dahil edilir. Daha fazla bilgi için işvereninizle konuşun.

Fiyat Mağazası ve Anlaşma

Evet, doğurganlık kliniğini seçerken başarı oranlarından daha fazlasına bakmalısınız. İdeal olarak, ihtiyacınız olan tedaviyi, karşılayabileceğiniz bir maliyetle verebilecek bir doğurganlık kliniği istiyorsunuz. Başka klinikler çağırmaktan ve size neler sunabileceklerini bulmaktan korkmayın. Şimdiye kadar gördüğünüz doktora sadık hissetmek doğaldır, ancak ailenizin finansal sağlığını ilk sıraya koymanız gerekir.

Fiyatları karşılaştırırken, kliniklere neyin dahil olduğunu ve neyin dahil olmadığını sorduğunuzdan emin olun. Bir kliniğin IVF için daha yüksek bir ücreti var gibi görünebilir, ancak ultrason ve kan çalışmalarının maliyetini içeriyorsa, diğeri ise, elmaları portakallarla karşılaştırıyorsanız.

Ayrıca bir klinik ile pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz. Başka bir klinikten daha iyi bir fiyat alıyorsanız, ancak daha pahalı olanı tercih ederseniz, fiyattan aşağı inip düşmeyeceklerini istediğiniz kliniğe sorabilirsiniz. Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir maliyet faktörü seyahat giderleridir. Bir klinik iyi fiyatlara sahip olabilir, ancak oraya geri dönme ve işte zaman kaybetme maliyeti avantajları kolayca ihmal edebilir.

Tüp Bebek için Medikal Turizm

Düşük IVF tedavisi için bir başka seçenek medikal turizme bakmaktır. Doğurganlık tedavisi için başka bir ülkeye seyahat ederken. Bunun daha pahalı olacağını düşünebilirsiniz, ancak çok şaşıracaksınız. IVF için yurtdışına gitmek için uçak bileti ve otel ekledikten sonra bile, caddeden aşağı gitmek yerine daha az ödeme yapmak mümkündür. Ayrıca, konaklamanız boyunca küçük bir tatil geçirirsiniz.

Yurtdışında bir klinik araştırması daha zor olacak. Ayrıca, dikkatli olmazsanız, aldatılmış olabilirsiniz. Sırf bir web sitesi olduğu için arkasında gerçek bir klinik olduğu anlamına gelmez. Telefon görüşmeleri yapmak, referanslar almak ve konumu (ve klinikleri) dikkatlice değerlendirmek isteyeceksiniz.

Doğurganlık İlaçları Alırken Tasarruf Sağlayın

Doğurganlık ilaçları, genel IVF maliyetlerinin büyük bir yüzdesini oluşturur. Bu nedenle, önce biraz araştırma yaparsanız indirim veya daha iyi fiyatlar alabileceğinizi bilmek iyidir. Doğurganlık ilaçlarınızı özel bir eczaneden satın almak bir seçenektir. DesignRx®, eğer bir üyeyseniz, sizin için en iyi fiyatı pazarlık etmeye yardımcı olacaktır. Üyelik ücretsizdir.

  • DesignRx Özel Verimlilik Eczaneleri

Verimlilik ilaçlarında tasarruf etmenin bir başka yolu, bazı ilaç şirketleri tarafından sunulan indirim programlarına ve geri ödeme posta programlarına bakmaktır. Gonal-F üreticisi olan EMD Serono, doğurganlık ilaç maliyetlerinden tasarruf etmenize yardımcı olacak birkaç program sunar. Bazı programlar ücretli hastalar içindir, bazıları ise sigorta ile birlikte kullanılabilir. İlaçları satın almadan önce programa başvurduğunuzdan emin olun.

  • Merck Serono ile Verimlilik Uygulamalarında Tasarruf

Bravelle, Menopur, Endometrin ve Novarel yapımcısı Ferring Üreme Sağlığı da bir indirim programına sahiptir.

Paylaşılan Risk veya IVF İade Programları düşünün

Paylaşılan riskli veya iade IVF programını seçmek, tedaviler başarılı olmazsa maliyetlerinizi telafi etmenize yardımcı olabilir. Temelde bu nasıl çalışır: çoklu IVF tedavileri için ön ödeme yaparsınız, ortalama üç döngüdür, ancak bundan daha fazla veya daha az olabilirler. Ardından, klinik veya ortak risk programı, peşin ödediğiniz devir sayısı dahilinde başarılı bir IVF döngüsünüz yoksa, paranın tamamını veya bir kısmını iade etme sözü verir.

Bu programlar, çoğu kez, geri ödeme garantisi olmadan ödeyeceğinizden daha pahalıya mal olur, ancak eğer işe yaramadığı takdirde parayı geri alacağınızı bilmek, rahatlatıcı olabilir. Ayrıca, eğer tedaviler başarısız olursa, istersen, evlat edinmeye ya da daha ileri tedavilere yönlendirmek için bu fonlardan bazılarını alabileceksiniz.

Doğurganlık Hibeleri ve Burslar

Doğurganlık ödeneği veya burs başvurusu yapmak isteyebilirsiniz. Tüm masrafları nadiren karşılamaktadırlar ve başvuru ücretleri pahalı olabilir, ancak bu dikkate alınması gereken bir seçenek.

Doğurganlık hibeleri ve burslar “serbest para” dan uzaktır. Hibe için yeterlilikler oldukça katı olabilir ve başvuru ücretleri yüksek olabileceğinden, başvurmadan önce dikkatlice düşünün. Bazıları IVF hikayenize açık olmanızı isteyebilir ve sizin ve tedaviniz hakkında yazılmış fotoğraf, video veya gazetecilik hikayelerine izin vermenizi isteyebilir.

Tam bir hibe veya burs değil, bazı kliniklerde, bilgilendirme oturumuna gelirseniz, “ücretsiz IVF döngüsü” için bir çekiliş düzenleyecektir. Bu ücretsiz döngüler ayrıca, dizilerinizi halka açık olarak paylaşmaya istekli olmak gibi, ekli dizelerle birlikte gelir, bu nedenle kazanacak kadar şanslıysanız, neyi kabul ettiğinizi bildiğinizden emin olun.

IVF için kitle fonlaması

Kimse para istemekten hoşlanmaz. Ancak mideyi sıkarsanız, crowdfunding’i düşünebilirsiniz. Temelde “kalabalıktan” fon almak – kitle fonlaması, IVF için ihtiyacınız olan paranın bir kısmını veya tamamını toplamanıza yardımcı olabilir. Arkadaşlarınızdan, ailenizden ve iş arkadaşlarınızdan destek istemenizi gerektirir. Muhtemelen, arkadaşlardan veya en azından sosyal medyada paylaşılan crowdfunding kampanyalarından crowdfunding talepleri aldınız.

Kitle fonlaması herkes için değildir ve zaten geniş bir sosyal ağa sahip olmanızı gerektirir. İyi pazarlama becerileri de yardımcı olur. Bazı insanlar bunun kolay olduğunu varsayıyor – sadece bir GoFund bana sayfası oluşturun ve para sihirli bir şekilde size doğru akar. Bunun dışında hiç de öyle değil.

Eğer IVF için kitlesel fonlamada başarılı olacaksanız, bu çok çalışmak, büyük bir etki çemberi ve iyi hikaye anlatımı becerileri anlamına gelecektir.

İhtiyacınız Olan Parayı Ödünç Alın

Hemen hemen her IVF hastasının tedaviler için para ödünç alması gerekir. Borçlanma seçenekleriniz kredi kartlarının ötesine geçiyor. Emeklilik fonlarına dalmayı, bir ev kredisi borcunu almayı, tıbbi bir borç almayı, hatta annemden veya babamdan nakit para almayı düşünebilirsiniz.

Her seçeneğin avantajları ve dezavantajları vardır, bu yüzden dikkatlice düşünün. Ayrıca ödünç aldığınız paralar için geri ödeme planınız olduğundan emin olun. İstediğiniz son şey, bebeğinizin hemen ardından arabanızı veya evinizi kaybetmektir.

Yorum Yap

    Yorum Yap