1. Anasayfa
  2. Kısırlık tedavisi

40 Yaş Üzeri Anne Yumurta Bağışı IVF Hikayesini Paylaşıyor

40 Yaş Üzeri Anne Yumurta Bağışı IVF Hikayesini Paylaşıyor
0

Yumurta bağışı IVF, 40 yaş üstü kadınlara hamilelik başarısı için en iyi şansı sunar. Bir yumurta bağışçısı kullanmayı düşünüyorsanız, sürecin nasıl bir şey olduğunu ve belki de 40 yaşından sonra hamile olmanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsunuz.

Pediatrik bir meslek terapisti olan Nancy Konigsberg, yumurta bağışı IVF hikayesini Verywell ile paylaşıyor.

Yumurta bağışçı IVF hakkında başarı oranları, maliyetler ve prosedürler dahil olmak üzere bu makalede daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Yumurta Bağışı IVF Temelleri.

Makalede Neler Var?

Kısırlık Hikayen Nedir?

44 yaşında ilk kez evlendim. Pediatrik bir mesleki terapistim ve sonuç olarak bebekler ve küçük çocuklarla (0-3 yaş) çalışmak için çok zaman geçirdim. Evlenmeden önce, kocamla bebek sahibi olma konusundaki ilgimi tartıştım ve kabul etti. Gebe kalmaya çalıştığımız ilk ay boyunca hamile kaldım. Ancak ilk 7 haftada düşük yaptım.

Doktorum hormonlarımı test etti ve hamileliğin “kısmi hamilelik” dediği şey olduğunu söyledi – fetüsün asla gelişmeyeceğini düşünerek.

Ondan sonra tekrar denedik ve yaklaşık altı başarısız aydan sonra doktorum bana fertilite ilaçları verdi. Yine denedik. Bir yıl kadar inanıyorum. Hiçbir şey olmadı. Doktorum daha sonra yumurta vericiyi denemem gerektiğini söyledi. Beni New Jersey’deki doğurganlık kliniğine yönlendirdi.

Yumurta Bağışını Nasıl Seçtiniz?

İlk randevunuz için göründüğünüzde gerçekleşen ilk şey, ehliyetinizi görmek istemeleridir. (Kimsenin yaşları hakkında yalan söylememesini sağlamak istiyorlar.) Yaşımı temel alarak seçeneklerin sınırlı olduğunu belirten bir doktorla tanıştık. Bana hormonları test ettirmem gerektiğini söyledi.

Dediği gibi, ne kadar genç göründüğümün veya ne kadar formda olduğumun önemi yok – yumurtalarım 46 yaşındaydı.

Test sonuçları, hormon seviyelerimin fertilite tedavisini tercih edemeyecek kadar düşük olduğunu gösterdi. Bir yumurta bağışçısı tek seçeneğimdi. Düşünmem gerekiyordu.

Bu fikre uyum sağlamak biraz zaman aldı, ancak değerlendirmeden sonra ısındım. Kocam ve ben neye girdiğimizi anladığımızdan ve katların oranlarını anladığımızı doğrulamak için bir psikologla görüşmemiz gerektiği söylendi. Birden fazla döllenmiş yumurtayı transfer ettikleri için, ikizlerin yüksek ihtimalleri vardır.

Topladığımızda, isimlerimiz bir bağış bekleme listesine alındı. Bekleyiş yaklaşık bir yıldı. Bağışçılar bu klinikte anonimdir. Elimizdeki tek şey boy, kilo, göz rengi, saç rengi ve üniversite öğrencisiydi.

Kullandığım klinik çok başarılı, ama hoşuma gitmedi. Bir fabrika gibi çalıştırıldı ve çok umursamaz ve kişiliksiz görünüyordu.

Yumurta Bağışı IVF Tedavisi Sırasında Ne Olur?

Bağışçıya sahip olduğunuzda olan şey, sizi birlikte döngülendirmeleri gerektiğidir. Yani, donörün periyodu ve kendi zamanınız senkronize edilir, böylece implantasyon optimum olur. Uterin astarı kalınlaştıran bir ilaç almam gerekiyordu. Kendim enjekte ettim. Sıklığı unutuyorum ama her gün en az düzeyde idi.

Astarın kalınlığı embriyo implantasyonu için önemlidir. Verici, yumurta üretimini arttırmak için fertilite ilaçları aldı. Bağışçım maalesef çok yumurta üretemedi. Sonuçta, sadece 4 kullanılabilir yumurta olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bir şansımız vardı. Aksi takdirde, listeye geri dönüp tekrar denemek zorunda kalırız. Neyse ki, işe yaradı ve ben hamile kaldım.

Klinik süreç sıkıcı ve zaman alıcıdır. “İleri yaşım” nedeniyle çok fazla test yaptırmak zorunda kaldım: EKG, kan testleri ve histerosalpinogram. İlaçlar ve enjeksiyonlar var.

Tedavi Maliyeti Ne Kadar mı?

Ücret, bağışçı için 7.500 dolar ve klinik için yaklaşık 15.000 dolardı (in vitro, doktor ücreti, ziyaret vb.).

Ve unutma, hala yüksek riskli bir doktordan obstetrik bakım için para ödemek zorunda kaldım. Gebe kaldığımda 47 yaşındaydım. Düzenli bir doktor beni görmezdi, ancak yüksek riskli doktor sürekli olarak sadece benim yaşım nedeniyle onun bakımında olduğumu hatırlattı.

Gebeliğiniz nasıldı?

Hamilelikten sonra hamilelik kaybını önlemek için kıçımda kas içi enjeksiyon yapmak zorunda kaldım. Bu çok büyük bir iğne! Kendi başıma yaptım çünkü kocam çok gergindi. Bazı kadınlar bunu yapmak için bir hemşire işe alacak.

Ultrason için haftalık olarak görülmem gerekiyordu. Klinik bunları sabah 8’den önce yaptım, evimi 5: 30’da bırakıp 30 dakikayı en yakın kliniğe götürmek için ilk sıradayım. İlklerden biri olmasaydın, çok uzun bir bekleyişti. Sonra zamanında çalışmak için bir saatten fazla sürmek zorunda kaldım.

İşimi yapamayacak kadar büyüyene kadar çalıştım. Evde bakım terapisi yaptım ve birçok çekimlerde çalıştım. Ayrıca tedavi için yanımda ekipman taşıdım. 50 lbs kazandım, bu yüzden sonuna kadar merdivenlerden yukarı ve aşağı yürümek çok fazla oldu. Sarılıyordum. Üstelik hastalarımla terapi topunu devirmek zorlaştı. Dokuzuncu ayın başında çalışmayı bıraktım. Diyetle kolayca kontrol ettiğim gestasyonel diyabeti aldım.

Başka sorun yok. Tansiyonum bile yükselmedi. Sabah rahatsızlığı yok.

Oğlumu vajinal yolla getirdim. Yaşım nedeniyle bir kesit almayı planlamıştım, ama son dakikada doktor zorlamama izin verdi. Teslimat biraz komikti – filmlerdeki gibi değil.

Yumurta Bağışı ile Gebe Kalmaktan Nasıl Hissedersiniz?

Bağışçı kullanmak hamilelik deneyimine sahip olmak ve bebek sahibi olmak için tek şansımdı. Benim için önemli olan buydu.

Oğlum benim için dünya. Kendi yumurtamı kullanmanın beni farklı hissettireceğini hayal edemiyorum. O benim oğlum ve onu gördüğümde hissettiğim duygu derin.

Kimseye söyleyeyim, eğer bu senin seçeneğinse, o zaman al.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir