1. Anasayfa
  2. Şişmanlık

Obezite Yaşam Beklentisini Nasıl Etkiler

Obezite Yaşam Beklentisini Nasıl Etkiler
0

Obezite, Tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanser de dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalıkla bağlantılıdır. Obezite oranları 1960’larda ve 1970’lerde nispeten sabit kalsa da, 1980’lerden bu yana ABD’li yetişkinlerin üçte ikisinin artık aşırı kilolu veya obez olduğu noktalarına kadar fırladılar.

Bazı uzmanlar obezite salgını 21. yüzyılda ABD’de yaşam beklentisi düşüşe neden olabileceğini varsaydık.

Makalede Neler Var?

Obezite ve Yaşam Beklentisi Arasındaki Bağlantı

ABD’de bir milyondan fazla yetişkinin yaptığı bir araştırmada ölüm oranlarının vücut kitle indeksi (VKİ) ile bağlantılı olduğu bulundu. Bu çalışmada, yüksek VKİ’li bireylerde kardiyovasküler hastalıktan ölüm oranları belirgin şekilde yükselmiştir. En düşük ölüm oranları, BMI değeri 22.0 ila 23.4 olan kadınlar ve BMI’si 23.5 ila 24.9 olan erkekler arasındadır.

Diğer araştırmacılar, obezitenin yılda yaklaşık 300.000 ölüme neden olduğunu tahmin ediyorlar. Çocuklukta aşırı kilolu ve obezite özellikle uğursuzdur. Erkeklerde özellikle çocukluk çağında aşırı kilolu olmak, herhangi bir nedene bağlı ölüm riskini artırdığı tespit edilmiştir.

Bazı araştırmacılar, aşırı obez olanlarda yaşam beklentisinin tahmini beş ila 20 yıl arasında azaltılabileceğini belirlediler.

Küresel Bir Sorun Olarak Obezite

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de dahil olmak üzere çok sayıda kuruluş, obezite salgını hakkında bir eylem çağrısı yayınlayarak büyük bir küresel sağlık sorunu olduğunu belirtmiştir. DSÖ, dünya çapında her yıl en az 2,8 milyon kişinin aşırı kilolu veya obez olması nedeniyle öldüğünü tahmin ediyor.

DSÖ ayrıca, obezite prevalansının 1980 ve 2008 arasında küresel olarak neredeyse iki katına çıktığını ve obezitenin bir zamanlar yüksek gelirli ülkelerle ilişkili olduğu, şimdi düşük ve orta gelirli ülkelerle de ilişkili olduğunu belirtmektedir.

Çocukluk çağı obezitesi de küresel bir sağlık sorunu haline gelmiştir; DSÖ’ye göre, 2008 yılında 40 milyondan fazla okul öncesi çocuğun aşırı kilolu olduğu ve aşırı kilolu çocukların yetişkin olarak obez olma olasılığı daha yüksektir.

Dünya genelinde, WHO istatistiklerine göre, diyabetin yüzde 44’ü, iskemik kalp hastalığının yüzde 23’ü ve bazı kanserlerin yüzde 41’i aşırı kilo ve obeziteye atfedilebilir.

Dünya tarihinde belki de ilk defa, aşırı kilo ve obezite artık dünya çapında yetersiz beslenme veya zayıflık nedeniyle ölümlerden daha fazla ölümden sorumludur.

Obezite Tedavisi ve Önlenmesi

Bu istatistikler, obezitenin tedavisini ve önlenmesini daha acil hale getirir. Bireyler kilo yönetimi doğru uzun bir yol gidebilir ilave şeker ve boş kalori kaynakları ortadan kaldırmak. Günlük olarak daha fazla fiziksel aktivite alma ve diyete dikkat ederek obezite ve muharebe hareketsiz bir yaşam tarzına önlemek için basit adımlar atması ve büyüyen olabilir yerel, ulusal ve küresel düzeylerde farkındalık nihayetinde toplum ve politika önlemlerine dönüşmeye başlıyor.

Obezite veya aşırı kiloluysanız, hangi yaklaşımın sizin için doğru olacağı konusunda kendi birinci basamak hekiminizle bir tartışmadan başlayarak kilo vermenize yardımcı olabilecek birçok kaynak olduğunu bilerek kalbi alın. Aşırı kilo kaybetme sadece yüzde 5 ila 10 oranında önemli sağlık yararları neden olabilir unutmayın, ve çok geç başlamak asla.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir