1. Anasayfa
  2. İkizler veya Katları ile Hamile

Ultrasonda Gizli Bir İkiz Olabilir mi?

Ultrasonda Gizli Bir İkiz Olabilir mi?
0

Ultrason bize hamilelik hakkında çok şey söyleyebilir, ancak her zaman mükemmel değildir. Bu özellikle ilk aylarda doğrudur ve nadir olmasına rağmen, görünmeyen bir “gizli ikiz” olması mümkündür.

Makalede Neler Var?

Gizli Bir İkiziniz Var mı?

Neredeyse her hamile kadın, birden fazla bebek taşıma ihtimalini göz önünde bulundurur. İster şüpheli belirtilerden, ister belirtilerden, ister sadece bir atış sonucu olsun, düşünce muhtemelen herkesin aklını bir seferde geçer.

İkiz veya çoklu hamileliği onaylamanın tek yolu, çoklu fetüslerin ultrasonla görsel olarak tanımlanmasıdır. Doktorunuz veya bakıcınız yalnızca bir bebek görebiliyorsa, ikizleriniz veya katlarınızın olması muhtemel değildir.

Ultrason teknolojisindeki gelişmeler de ikinci fetusa bakma ihtimalini azaltmıştır. On yıl veya daha uzun bir süre önce gizli ikizleri görmemek daha kolay olmuş olsa da, bugünün görüntüleme çok daha iyidir ve doktorların ve teknisyenlerin rahim hakkında daha net bir fikir edinmelerini sağlar.

20 hafta sonra, ikinci bir fetüsün ultrasonda açıkça görülmesi gerekir. Karnında saklanmış başka bir bebek olma olasılığı son derece küçüktür.

Gizli Bir İkizin Nadir Durumları

Hamilelik endişelerinin çoğunda olduğu gibi, çok nadir istisnalar da vardır. Ultrason, rahmin bir resmini sağlar, ancak bazen resim yanıltıcı olabilir veya yanlış yorumlanabilir.

Muhtemelen, ultrasonda katları gösteren hiçbir kanıt yoksa ikizleriniz olmaz. Bununla birlikte, özellikle ultrasonun, hamileliğin ilk iki ayında gerçekleştirildiği durumlarında duyulmamış değildir.

Örneğin, ilk ultrasonunuz sekiz haftadan önce alınırsa, farklı bir embriyoyu açıkça ortaya çıkarabilir. Yine de, ikinci trimesterde daha sonra ilk trimesterde veya hatta ikinci trimesterde ikinci bir ultrason uygulanmış kadınlar şaşırmıştır. Ultrasonları iki kafa, dört kol ve dört bacağı açıkça ortaya koydu. Başka bir bebek yol boyunca gerçekleşmedi.

Bunun yerine, ilk taramanın iki boyutlu perspektifi yalnızca bir embriyoya bir bakış attı. Diğeri gölgelendi – doğrudan diğerinin arkasına yerleştirildi – ve ultrason aletinin görünümünden görünmüyordu. Tutulma sırasında gördüklerimize benzer bir etkidir.

Çoğu durumda, gizli ikiz için iyi bir neden var. Bebekler monokoryonik veya tek bir koryonda (kesede) bulunduğundan daha sık görülür. Bu, iki fetusu birbirine yakın bir şekilde konumlandırmaya zorlar ve gölgeli konumları hızlı bir taramada tespit edilemez.

Peki ya kalp atışı?

İkinci fetüsü bir ultrasonda görmeden önce ikinci kalp atışını tespit eden doktor ve teknisyenlerin hesapları var. Bunlar son derece nadir görülen olaylardır ve her zaman gizli bir ikiz olduğu anlamına gelmez. Sadece ultrason üzerinden başka bir görünüm garanti edebilir.

İşitilebilir bir kalp atışının bir dizi değişkene bağlı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bazen ilk üç ayın sonuna kadar kalp atışları bulunmaz. İki kalp atışını ayırt etmek de çok zordur. Bu özellikle, kalp atışları senkronizasyonda veya yakınındaysa veya kendi kalp atışınız karışık sonuçlar gönderiyorsa geçerlidir.

Endişeliyseniz

Hamilelikte sonradan yapılan bir ultrasonun, ikinci bir fetusa veya gizli bir ikize bakma olasılığı yoktur. Tespit edilmemiş katları yaptığınız konusunda endişeleriniz varsa, sorunu doktorunuzla veya tıbbi sağlayıcınızla daha ayrıntılı olarak tartışın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir