1. Anasayfa
 2. İkizler veya Katları ile Hamile

İkiz veya Katları Bulma, Taşıma ve Verme

İkiz veya Katları Bulma, Taşıma ve Verme
0

İkizler ve diğer katlarla insanlar çok etkilenir. Bir gebeliğin birden fazla bebeğe neden olabileceği gizemli görünüyor.

Çok sayıda gebelik, giderek artan sayıda ikiz ve diğer katların doğmasıyla artmaktadır. Bu artışın sebebinin çoğunluğu fertilite ilaçlarının kullanımının artmasıdır.

Makalede Neler Var?

İkizler Nasıl Gidilir?

Katların tasarlanmasının birkaç yolu vardır:

 • Birden fazla yumurta serbest bırakıldı veya birden fazla yumurtlama var. Her iki (veya daha fazla) yumurta döllenir ve yumurta ikizi böyle yapılır. Bu fertilite ilaçları olsun ya da olmasın olabilir.
 • Bir yumurta serbest bırakılır, ancak ikiye ayrılır. Tek yumurta ikizleri böyle yapılır. Bu fertilite ilaçları olsun ya da olmasın olabilir.
 • Tüp bebek vakalarında uterusa geri dökülen birden fazla döllenmiş yumurta olabilir. Bunun sebebi, bazen yaptıkları halde bütün bunların implante edilmeyeceğidir.

Bir kez gebe kaldığınızda, plazmalar, implantasyon yerleri, monozigotik amniyotik kese sayısı (özdeş ikizler) için birçok imkanınız vardır. Örneğin, iki bebeğiniz, iki plazmanın ve iki kesenin olabilir. İki bebeğin biri plasenta, iki kesesi olabilir. Tam olarak neyle uğraştığınızı bilmek, özellikle de amniyotik keseler söz konusu olduğunda, önemli olacaktır.

Katları Nasıl Onaylanır?

Birçok insan erken ultrasonunda katlarını öğrenir. Her ne kadar bazı eleştirmenler on iki haftadan önce gebeliğin halen yüksek olduğunu, ancak bir bebeğin büyümeyi bıraktığını ve ya annenin vücuduna geri emildiğini ya da diğer ikiz doğduğunda doğduğunu kaybetme riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Bazı insanlar uteruslarında hızlı bir büyüme bulur ve bu da bazılarının ikizlerden şüphelenmesine neden olur. Dışardaki tüm ikinci zamanlayıcılarınız için, karınlarınızın ilk hamileliğinizden daha hızlı büyüyeceğini, bu yüzden otomatik olarak ikizleri varsaymadığını söyleyeceğim.

Bazen çok sayıda kalp atışı duyulur ve uygulayıcınız rahminizde birden fazla neşe olduğuna inanmaya yönlendirir.

Bazı kadınlar, AFP testinde anormal derecede yüksek seviyelere sahip olduklarını, katların yolda olduğunu, çünkü çoklu bebeklerin bu hormonların seviyelerini arttıracağını öğrendi. Erken gebelikte seri hCG seviyeli katları tespit etmek bazen mümkündür. Bebek sayısı arttıkça, her 48 saatte bir singleton ile iki katına çıkması gereken hCG yükselme hızı artar.

Tüm ikiz gebeliklerin küçük bir yüzdesi doğana kadar tespit edilememektedir. Nadir de olsa, ultrason yaptırmak ve diğer bebeği görmemek mümkündür.

Birden Çok Doğumda Tecrübeli Bir Uygulayıcı Bulmak

Çok katlara hamile olmak, yüksek kat katları veya özel problemlerle uğraşmak dışında mutlaka yüksek riskli bir durum değildir. Bazı ebeveynler buna “yüksek ihtiyaç” diyor. Bu teknik taraftan uzak olumlu bir kaymadır.

Kat doğumları ile deneyimli bir uygulayıcı bulun ama her köşesinde panik yapmayacak bir kişi bulun. Bir uygulayıcı ne kadar tecrübe ederse, hamileliğinizdeki her şey hakkında endişelenme ihtimalleri o kadar düşüktür.

İkiz veya Katlı Gebelikte Doğum Öncesi Bakım Ziyaretleri

Muhtemelen pratisyeninizi hamileliğin sonuna doğru daha sık göreceksiniz. Hamilelik sırasında çoğu kadından daha fazla test yaptırabilirsiniz, ancak her zaman değil. Bunlardan bazıları stressiz testler, daha fazla ultrason vb. İçerebilir.

Ultrason her ay gebeliğin ikinci yarısında yapılabilir. Bu, bebeklerin iyi büyüdüğünü ve birbirine benzer şekilde büyüdüğünü kontrol etmek içindir. Bu aynı zamanda ikiz ila ikiz transfüzyon sendromu (TTTS) dahil potansiyel komplikasyonları da tarayabilir.

Çoklu Gebelikte Yeme ve Kilo Alma İpuçları

Genel olarak, yediğiniz protein miktarını arttırmanız gerekir. Protein, vücudunuzdaki her hücrenin ve bebek bedeninizin yapı taşıdır. İyi bir plasenta ve güçlü bir amniyotik kese oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir diyet aynı zamanda enfeksiyona karşı mücadeleye yardımcı olacaktır.

Hamilelik sırasında biraz daha kilo almanız önerilir. Ne kadar kazanacağınız hamilelik öncesi kilonuza bağlı olacaktır. Mevcut kurallar kazanmayı önermektedir:

 • Sağlıklı, normal kilolu anneler: 37-54 pound
 • Aşırı kilolu anneler: 31-50 pound
 • Obez anneler: 25-42 pound

Daha da önemlisi, hamilelikte tekil hamilelik meslektaşlarına göre daha erken kilo almanız gerekir. Bunun nedeni, bebeğinize ne kadar erken sahip olacağınız, ne kadar kilo aldıkça, NICU’de o kadar iyi durumda olmalarıdır. Bir öneri, yirminci hamilelik haftasında en az yirmi kilo almanızdır.

İkiz ve Katlı Komplikasyonlar

Komplikasyon riski daha yüksek olabilir. Yüksek tansiyon ve fetal büyüme gibi gebeliğin normal komplikasyonları için izlenecektir.

Bununla birlikte, ikizler ve diğer katlar, intrauterin büyüme kısıtlaması (IUGR), ikiz ila ikiz transfüzyon (TTTS), preeklampsi , gebelik diyabeti, erken doğum ve doğum, konjenital malformasyonlar gibi olaylarda daha yüksek olabilir. ve diğerleri. Randevularınızı saklamayı, diyetinizi izlemeyi ve cenin tekme sayınızı yapmayı unutmayın.

Doğum Katları

Geçtiğimiz yıllarda sezaryen çoklu doğumlarda popüler hale geldi. Şimdi Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji (ACOG), ilk bebek Twin A, baş aşağı olduğu sürece vajinal doğum yapılmaya çalışılmasını önermektedir. Vajinal doğumun, emekle ilgili hormon düzeylerinde sıklıkla stimülasyona ve yükselmeye ihtiyaç duyan, katlar için genellikle çok güvenli olduğunu bulduk.

Vajinal bir doğum yapıp yapmamanız bebeklerin konumu ve bebeklerin doğum eylemine nasıl tolerans göstereceği gibi birçok faktöre bağlı olacaktır.

Bebekleriniz hareket edemeyecek bir konumda ise, kilitli oldukları söylenir. Bu bebeklerin sezaryenle doğması gerekecek.

Makat bebekler gerçekten bebeğin büyüklüğüne ve uygulayıcının becerisine bağlıdır. Genellikle, eğer Bebek A (leğen kemiği içindeki ilk bebek) baş aşağı ise vajinal doğum denenir. B bebeği makat ya da enine ise, doğumu kolaylaştırmak için iç ya da dış bir versiyon denenebilir ya da bebeğin doğmuş bir doğurganlık yapmasına izin verilebilir.

Her iki bebeğin bir kesede olduğu Monoamniyotik ikizler, ayrıca kordon dolanması riskinden dolayı sezaryen ile doğacaklar.

İkizlerinizin nasıl gebe kaldığı ya da nasıl doğdukları önemli değil, bebekler çok hoş. Ebeveynlik katlarının özel zorlukları vardır, ancak özel ödüller de verir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir