1. Anasayfa
  2. İkizler veya Katları ile Hamile

İkiz veya Çoklu Gebeliğin Belirti ve Semptomları

İkiz veya Çoklu Gebeliğin Belirti ve Semptomları
0

İkiz hamile kalan bazı anneler, başından beri birden fazla bebek taşıdıklarından şüphelendiklerini söylüyor. Diğer anneler ikizleri olduğunu öğrendiklerinde şaşırırlar.

Gerçek şu ki, ikiz gebeliğin birkaç belirtisi ve belirtisi varken, aynı zamanda tekil gebeliklerin belirti ve bulguları ile de muazzam örtüşmeler var.

Evde hamilelik testinin ne gösterdiğini nasıl hissettiğinizi veya nasıl gittiğini ölçerek ikizleri mi (yoksa birden fazla bebek) taşıdığınızı kesin olarak bilmek imkansızdır. Aslında, sadece bir ultrason ikiz veya çoklu hamileliği onaylayabilir.

Bununla birlikte, belirli semptomların veya belirtilerin, sizin veya sevdiğiniz birinin birden fazla bebek taşıyabileceği konusunda ince ipuçları olup olmadığını merak etmek heyecan verici olabilir. Pek çok bebekte bu potansiyel ipuçlarına daha yakından bakalım.

Makalede Neler Var?

İdrar veya Kandaki Yüksek HcG Seviyeleri (Gebelik Testleri)

Pregnant woman holding baby booties
İkizleriniz olabileceğinin işaretleri nelerdir? Paul Bradbury / OJO Resimleri / Getty Images

Tek bir hamileliği, idrar hamilelik testinde ikizlerden kesin olarak ayırt edemezsiniz. Bununla birlikte, ikizler taşıyorsanız, çok erken bir pozitif hamilelik testi yapabileceğinizi söyledi. Düzenli bir hamilelik testi kullanıyorsanız (aşırı hassas olmayan çeşitlilik değil) ve süreniz dolmadan birkaç gün önce hemen pozitif (özellikle çok karanlık bir pozitif gösterge) alıyorsanız, ikiz taşıma ihtimaliniz artabilir.

Ancak, evde yapılan idrar gebelik testlerinin hCG miktarını öngördüğü zaman güvenilir olmadığını unutmayın; sadece minimum miktarda hCG olup olmadığını ölçerler. Başka bir deyişle, erken pozitif veya karanlık bir test sonucunun teste girerken içeceğiniz daha az su içtiğiniz anlamına gelir.

Ancak bir kan hamilelik testi (hCG düzeyi) size ikizleri taşıdığınızın daha iyi fakat yine de kesin bir ipucu vermeyebilir. HCG hamile kadınların kanında veya idrarında gebe kalmadan yaklaşık 10 gün sonra saptanabilen bir hormondur ve genellikle her iki ila üç günde bir ikiye katlar ve hamileliğin yaklaşık sekiz ila 11 haftasında zirveye çıkar.

Ne olursa olsun, erken hamilelikteki yüksek hCG seviyeleri ikizleri saptamanın uygun bir yolu değildir. Bunun bir nedeni, doğurganlık tedavisinden geçmediğiniz sürece bu seviyelerin sık sık kontrol edilmemesidir.

Diğer bir konu, normal hCG aralığının farklı kadınlar arasında geniş ölçüde değişebilmesidir. Örneğin, 18 mIU / ml ile 7.340 mIU / ml arasındaki seviyelerin beş haftalık gebelikte “normal” olduğu kabul edilir. Son olarak, katlara ek olarak, molar gebelik gibi yüksek hCG seviyesinin başka nedenleri de vardır.

Ve bunların tümü, tahmini son tarihinizin çok doğru olduğunu ve bunun da nadir olduğunu varsayar. Kaçırılan süreyi veya yumurtladığınızda yanlış hesaplamış olabilirsiniz.

Doppler Kalp Atışı Sayısı

Doppler fetal monitör ile kalp atışlarını dinleme
İki kalp atışı için dinleme. Oleksiy Maksymenko / Getty Images

Zararsız ses dalgaları kullanan bir Doppler sistemi, ilk trimesterde genellikle farkedilebilen fetal kalp seslerini yükseltir. Deneyimli bir doktor veya ebe, birden fazla hamileliği belirten birden fazla kalp atışını tespit edebilir.

Bununla birlikte, hamileliğin başlarında bebeğin kalp atışlarını dinlemek yanıltıcı olabilir. İkinci bir kalp atışı gibi görünen aslında aslında bebeğin kalp atışı başka bir açıdan (veya bir yankı olarak) duyulan aynı olabilir.

Bir annenin kalp atışı genellikle bebeğin kalp atış hızının sadece yarısı kadar olduğu için bebekle karıştırılmaz. Yine de, annenin kalp atışı, iki veya daha fazla bebeğin kalp atışlarını ayırt etmeyi zorlaştıracak arka plan gürültüsü yaratabilir.

Daha Sabah Hastalığı

Sabah rahatsızlığı
Vesna Andjic / Getty Images

İkizler hakkında bir söz var: “İki kat hasta, üç kat yorgun ve dört kat kilo alıyorlar.” Fakat bu, birçok yönden, eski bir eşin hikayesidir.

İstatistiksel olarak, katların anneleri daha fazla sabah bulantısı yaşayabilir, ancak sabah hastalığı derecesini ikiz taşıdığınızı tahmin etmek olarak kullanmak mutlaka çok faydalı değildir.

Genel olarak, kadınların yaklaşık yarısı, tek gebeliklerde bir miktar mide bulantısı ve kusma yaşar ve yüzde 1’e varan oranda ağır bir hastalık olan hiperemezis gravidarumu yaşar. Aynı zamanda, bazı ikiz ve üçlü anneler, sabahları hasta olmadıklarını söylüyor.

Ayrıca, ilk bebekte bir kadının bulantı derecesini karşılaştırmak için referans noktası yoktur. Ancak, ikinci bebeklerde ve sonrasında, kadınların yaklaşık yüzde 15’i, önceki bekar gebeliklere göre katları ile sabahları daha fazla hastalık olduğunu bildirdi.

Son olarak, bir başka potansiyel işaret, katları taşıyan kadınlarda, bir gebelik testi pozitif hale gelmeden önce bile, bulantının oldukça erken başlayabileceğidir. Yine de, bu bir gerçek değil, sadece bir gözlem.

Kilo almak

Ölçekler üzerinde duran hamile kadın
Görüntü Kaynağı / Getty Images

İkiz anneler, tekil annelerden yalnızca 10 kilo fazla kazanırken, bir kadının kazandığı kilo miktarı, boyuna, vücut tipine ve hamilelik öncesi rahim içindeki bebek sayısından ne kadar ağırlaştığına bağlıdır.

Ek olarak, kilo artışındaki artışın çoğu, hamilelikte, sıklıkla bir ultrason, ikizlerin veya diğer katların teşhisini doğruladıktan veya hariç tuttuktan sonra meydana gelir.

Son olarak, diyetiniz çok fazla kilo almanızın bir nedeni olabilir. İhtiyacınız olandan daha fazla kalori alıyor olabilirsiniz. Hamilelikteki kilonuz hakkında endişeleriniz varsa, lütfen doğum öncesi bir beslenme uzmanı görmek için doktorunuzla konuşun.

Anormal AFP Test Sonuçları

Hamile kadının kolundan kan örneği alan ebe Obstetrik muayene. Hamile bir kadının kolundan kan örneği alarak ebe. Hamilelikte düzenli kontroller gereklidir, böylece bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı izlenebilir. Kan, annenin beslenmesi, örneğin kan şekeri düzeyleri ve hormon ve antikor seviyeleri hakkında bilgi sağlamak için test edilebilir.
ADAM GAULT / SPL / Getty Images

AFP (Alfa-fetoprotein) taraması, hamile annelerde ikinci trimesterde yapılan bir kan testidir. Aynı zamanda maternal serum taraması veya çoklu marker taraması olarak da bilinir, bazı doğum kusurlarının risklerinin arttırılmasında kullanılır. İkiz gebelik, alışılmadık derecede yüksek veya “pozitif” bir sonuç verebilir. Genel olarak, doktorunuz daha ileri değerlendirme için bir ultrason programlayarak cevap verecektir.

Gebelik Yaşı için Büyük Ölçme

tıbbi muayene olan hamile kadın
Kahraman Resimleri / Getty Images

Hamileliğiniz boyunca doktorunuz veya ebeniz, uterin fundusunuzun yüksekliğini (pubik kemiğin tepesinden uterusun tepesine kadar ölçerek) bebeğinizin yaşının yanı sıra gebelik yaşını tahmin etmenin bir yolu olarak ölçecektir.

İkiz veya çoklu gebelik, annenin uterusunun, tek bir hamilelik aralığının ötesinde genişlemesine neden olabilir. Ancak, diğer faktörler de ölçümleri artırabilir. Bu ölçüm, hamilelikte, bir ultrasonun ikizlerin varlığını önceden tespit etmiş olabileceğinden daha geç olduğundan daha zordur.

Elbette, beklediğinizden daha büyük veya “daha büyük veya daha erken gösterilen” olmanızın başka nedenleri de olabilir. Geçmişte hamileyseniz, muhtemelen daha erken bir zamanda göstereceksiniz. Ek olarak, doğum tarihiniz yanlışsa veya bebeğiniz daha büyükse, büyük ölçümler yapabilirsiniz.

Fetal Hareket

Hamile kadın uyuyamıyor
Monkey Business Resimleri / Getty Images

Bir bebeğin (veya bebeklerin) rahim içinde hareket ettiğini hissetmek, hamileliğin en heyecan verici yönlerinden biridir.

“Hızlanma” veya bebeğinizi ilk hissettiğiniz zaman, 18 ila 25 hafta arasında herhangi bir zamanda olabilir, ancak genellikle daha sonraki gebeliklerde, 16 hafta gibi erken bir zamanda ortaya çıkar. Kadınlar erken hamilelikte hareket hissedince genellikle tutarsız ve aldatıcı olabilirler.

Birçok katları anneleri olmasına rağmen daha sık veya daha önceki cenin hareketini tecrübe edin, konuyla ilgili tıp uzmanları arasında bazı anlaşmazlıklar var. Bazı kadınlar için, tanınabilir hareket duyguları, bir bebek veya daha fazla olsun, sonraki gebeliklerde daha erken ortaya çıkar. Ayrıca, hamileliğin erken döneminde fetal hareket gibi görünebilecek şeylerin aslında gaz veya mide rahatsızlığı olabileceğini unutmayın.

Şiddetli yorgunluk

Kanepede uyuyan hamile Japon kadın
JGI / Tom Grill / Getty Images

Aşırı yorgunluk katlanma ile hamilelik sırasında en sık bildirilen şikayettir. Vücudun birden fazla bebeği beslemek için fazla mesai yaptığı için ilk trimesterde uykululuk, uyuşukluk ve halsizlik artabilir.

Bazı durumlarda, yorgunluk diğer faktörlere (iş, stres, kötü beslenme, diğer çocuklara sahip olma) bağlanabilir, fakat aynı zamanda katları da gösterebilir.

Bununla birlikte, yorgunluk derecesinin, en azından ikizlerle ilgili olduğu gibi değerlendirilmesi zor olabilir. Yorgunluğun gebelikte, hatta singletonlarda bile kaçınılmaz olduğunu biliyoruz.

Unutmayın, ilk kez annelerin “normal” bir yorgunluk derecesi için referans noktası yoktur. İkinci kez (ve daha fazla sayıda) anneler yorgunluğun arttığına dikkat edebilir, ancak bunu hamile iken küçük çocuklara bakmak zorunda olma taleplerine bağlayabilirler. Yine de, önceden gebelik geçirmiş olan anneler, çok daha yorgun olduklarına dikkat edebilir.

Yine, yorgunluk oldukça öznel bir semptomdur ve birçok potansiyel suçluya sahiptir.

Gut Duygular ve Hunlar

Hamile kadın yatakta yatan
PhotoAlto / Frederic Cirou / Getty Images

Bu listedeki diğer maddeler bir çeşit görünür kanıtı (abartılı semptomları, anormal test sonuçlarını, artmış sabah rahatsızlığını ve daha fazlasını) belirtirken, annenin sezgisinin gücünü göz ardı edemeyiz. Annelerin adayı ikizler hayalleri veya açıklayamadıkları bir önsezi olup olmadığına bakılmaksızın, hamile kadınları önemseyen kişiler hemen dinlemeyi öğrenir. Gebeliğin çoğaldığını belirten en iyi “ipuçlarından” bazıları tıbbi ders kitaplarında kolayca açıklanmamaktadır.

Sadece katları taşıyabileceğiniz konusunda bir “içgüdü” hissiniz varsa, vücudunuzu dinleyin ve bu duygularla ilgili olarak doktorunuzla konuşun.

Ultrason Onayı

Ultrason taraması
Andersen Ross / Dijital Vizyon / Getty Images

Görmek inanmaktır. İkiz veya çoklu hamileliği tartışmasız olarak onaylamanın tek yolu, onu ultrasonla görmektir. Bir ultrason görüntüsü, birden fazla fetüs olup olmadığını şüphesiz gösterebilir. Nihayetinde, başka hangi belirti veya semptomunuz olursa olsun, bilmeniz gereken tek yolun bir ultrason alması.

Birden fazla bebek olabileceğinden şüpheleniyorsanız endişelerinizi doktorunuzla görüşün. Ultrason görünümünün, özellikle ikinci veya üçüncü üç aylık dönemde ek bir bebeği özlemesi çok düşük bir ihtimal. Ancak, gizli ikiz vakaları olmuştur. Özellikle, bebekler aynı (monokoryonik) ikizler olduğunda, “ultrasonik bir ikiz” erken ultrasonda daha muhtemeldir.

Bazen, beşinci ya da cinsiyetli dişliler gibi aşırı yüksek dereceli çoğul gebeliklerin de erken ultrasonda doğru şekilde sayılması çok zordur.

EniyiAile’de Bir Kelime

Sonunda, ikizleriniz olduğunu öğrendiyseniz, heyecandan paniğe kadar çeşitli duygular yaşamak yaygındır. Belirtilerinizi sadece doktorunuzla değil, aynı zamanda endişelerinizi, sorularınızı ve ikiz (veya çoğul) hamileliğinizle ilgili risklerinizi de tartıştığınızdan emin olun.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir