1. Anasayfa
  2. İkizler veya Katları ile Hamile

İkiz Gebelik Hakkında Farklı Olan Nedir?

İkiz Gebelik Hakkında Farklı Olan Nedir?
0

Açıkçası, ikiz gebelik ile normal hamilelik arasındaki temel fark, iki fetüsün varlığıdır. İkiz hamileliğin sonunda bir anne sadece bir bebek yerine iki bebeği doğurur.

İkiz hamilelik deneyimi, bazı kadınlar için çok farklı olabilir. Bazı durumlarda, ikiz hamile olan kadınlar, mide bulantısı, yorgunluk veya ödem (şişlik) gibi artmış veya artan gebelik semptomları yaşarlar. İkiz gebelikte bu semptomların iki katına çıktığını söylemek pek doğru olmamakla birlikte, artan hormon seviyeleri bazı kadınlar için onları daha da kötüleştirir.

İkizleri olan hamile bir kadının vücudu, iki bebeği barındıracak şekilde adapte olacaktır. Bu, ikizleri hamile bir kadının, singleton hamile bir kadına göre daha fazla büyümesini ve daha fazla kilo almasını bekleyebileceği anlamına gelir. Ayrıca daha fazla kalori ve besin gerektirecektir.

Ayrıca, ikizleri hamile olan bir kadın, erken doğum, preeklampsi, gebeliğe bağlı hipertansiyon (PIH) ve gebelik diyabeti gibi bazı tıbbi komplikasyonlar için daha büyük risk altındadır. Bu riskler nedeniyle ikiz olan kadınların sağlık uzmanlarına danışmaları gerekir. Daha sık ofis ziyaretleri veya ek testler dahil olmak üzere daha yakın tıbbi bakıma ihtiyaç duyabilirler. Uygun tıbbi yardım almaları, sağlıklı bir diyet izlemeleri, bol miktarda sıvı almaları ve hamileliği tehlikeye sokan her türlü aktiviteyi en aza indirmeleri teşvik edilir.

Araştırmacılar, çoğul gebeliklerin tek bir hamilelikten farklı olmasının özel yollarını araştırıyor. Örneğin, Edinburgh Üniversitesi tarafından yapılan bir 2009 araştırması, erken doğumun biyolojik sürecinin singletondan çoklu doğuma kadar değiştiğini buldu. Çalışma, singletonların erken doğumlarını azaltmada etkili olduğu, ancak katlarla aynı etkiye sahip olmadığı progesteron jel tedavisine odaklandı. Farklılıkları anlamak için yapılacak daha fazla araştırmanın erken doğumun önlenmesinin bir yolu olacağı ümit edilmektedir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir