1. Anasayfa
  2. İkizler veya Katları ile Hamile

İkiz Gebelikte Kilo Alma

İkiz Gebelikte Kilo Alma
0

Birçok kadın hamilelik sırasında kazanacakları ağırlıkla ilgilenmektedir. Şüphelendiğiniz gibi, katları olan bir kadın, ölçeğinde yalnızca bir bebeği olmasından daha fazla bir artış görecektir. Sadece daha fazla yediği için değil. Ekstra ağırlık sadece bebeklerin birleşik ağırlıkları ile değil aynı zamanda ekstra sıvı, doku, uterus büyümesi ve plasenta (lara) iki ya da daha fazla bebek için besin sağlaması için gereken artan kan hacmine bağlanabilir.

Makalede Neler Var?

İkiz Gebelik Kilo Alma Rehberi

2009 yılında, Dr. Barbara Luke ikizler ile hamilelikte kilo almak için yeni kurallar getirdi. Dr. Luke, 2.000’den fazla ikiz gebelik araştırma çalışmasına dayanarak Tıp Enstitüsü için kılavuzlar oluşturan bir Michigan Eyalet Üniversitesi profesörüdür. Bir kadının hamilelik öncesi VKİ’sine (Beden Kitle İndeksi) dayanarak optimal kilo alma modelleri geliştirmek için maternal kilo alımı ve fetal büyümeyi değerlendirdi.

Yeni kurallar şunları tavsiye eder:

  • Sağlıklı, normal kilolu anneler: 37-54 pound
  • Aşırı kilolu anneler: 31-50 pound
  • Obez anneler: 25-42 pound

Önceki kılavuzlar yaklaşık yirmi yıl önce geliştirilmiştir ve hamilelik öncesinde annenin durumunu dikkate almamıştır. Yeni önerileri, Luke diyor ki, “… BMI’ye özgü olan ilk kişi – tam vadede 5 pound 8 ons veya daha yüksek ikiz doğum ağırlıklarıyla ilişkili BMI’ye özgü ağırlık artışının yüzde 25 ila 75’i. “Yeni tavsiyelerin optimal doğum ağırlığına sahip bebekler üretmesi ve neonatal morbiditeyi azaltması umulmaktadır.

Kilo Alma Neden Önemli?

Genellikle sağlıklı bir hamilelik, bir kadının dokuz aylık gebelik döneminde 25 ila 35 kilo almasını gerektirir. Ama bu sadece bir bebek için. Katlara sahip olmakla ilgili her şey gibi, daha fazlası gerekir. Doktor tavsiyeleri değişiklik gösterir, ancak çoğu kadın ikiz gebelikte yaklaşık 35 ila 50 pound kazanır, daha yüksek dereceli çoğul gebeliklerde her ilave bebek için yaklaşık 10 lira eklenir. Çoğu durumda, ağırlığın yaklaşık üçte biri bebeklere aittir.

Kilo alma düşüncesi göz korkutucu olabilse de, bebeklerin sağlığı ve anne için de hayati öneme sahip. İkiz veya çoklu hamileliği sürdürmek için inanılmaz miktarda enerji gerekir. Anne yağ depoları bu enerjinin bir kısmını, özellikle de bebeklerin annenin alabileceği her türlü beslenmeyi aldığı son üç aylık dönemde sağlarlar. Bu nedenle hamilelik boyunca sağlıklı bir diyet yemek ve sonraki aylarda sağlığınızı sürdürmek için yağ depoları inşa etmek önemlidir.

Beslenme gereksinimlerinizi doktorunuzla veya bakıcınızla görüşün ve yükselen ölçek hakkında endişelenmeyin. Bebeğinizin en iyi çıkarları kalbinizde.

Bu sitedeki ebeveynlerin resmi olmayan bir anketi, katılan annelerin% 75’inin hamileliklerinde 20 ile 60 pound arasında bir kazanç elde ettiğini göstermiştir.

Hamilelik kilo hakkında endişeli? Bebekleriniz doğduktan sonra nasıl kilo vereceğinizi öğrenin.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir