1. Anasayfa
  2. İkizler veya Katları ile Hamile

Bir Katlı Hamilelikte Neden Dinlenmeye İhtiyacınız Olabilir?

Bir Katlı Hamilelikte Neden Dinlenmeye İhtiyacınız Olabilir?
0

Birden fazla doğumla ilişkili komplikasyon riskinin artması nedeniyle, birçok anne hamileliği sırasında bir miktar yatak istirahatı gerektirir. Anneye (preeklampsi gibi) veya bebeklere (erken doğum gibi) potansiyel sağlık riskini hafifletmek için yatak istirahatı verilebilir. Bazı doktorlar rutin olarak 24 hafta sonra istirahat ederken, diğerleri ise “bekle ve gör” yaklaşımı uygulamaktadır.

Bazı şanslı anneler hamileliklerini normal rutinlerine çok fazla uymadan yaşayacaklar. Bununla birlikte, diğerleri hastanede yatmayı veya evde bir tür değiştirilmiş yatak istirahati gerektirebilir. Sonucu tahmin etmenin gerçekten bir yolu olmadığından, en iyi şansınız her olasılığa karşı hazırlıklı olmaktır.

Makalede Neler Var?

Yatak istirahati ne başarır?

Hamilelik Yağı Dinlenme Kitabının yazarı Amy E. Tracy’e göre, yerçekimi temel nedenidir. “Birçok kadın doğum uzmanı, yerçekimini yatar pozisyonda kullanmanın bazı tıbbi durumları stabilize etmeye ya da iyileştirmeye yardımcı olduğuna inanıyor.”

Fiziksel aktivitenin sınırlandırılması, annenin kalp, böbrek veya dolaşım sistemi gibi hayati organlarındaki stresi azaltmaya veya önlemeye yardımcı olur. Rahim kan akışını arttırır ve bebeklere yönelik besinleri artırarak enerji tasarrufu sağlar. Aynı derecede önemli olarak, serviksten baskı uygular ve uterusun büzülmesini önleyerek preterm doğum riskini azaltır.

Yatak istirahati ne demektir

Yatak istirahati, hastaneye yatmayı tamamlamak için zaman zaman dinlenmeye kadar değişen çeşitli biçimlerde olabilir. Sınırlamalarınızı anlamak ve onlara uymak için hayati önem taşır. Doktorlarınızla açık iletişim en iyi sonucu sağlayacaktır, bu nedenle tüm sorularınızı ve endişelerinizi doktorunuzla görüşün.

Nasıl başa çıkılır

Hamilelik sırasında yatak istirahati yapmayı gerekli bulursanız, her zamanki sorumluluklarınızı karşılamak için kesinlikle bazı düzenlemeler yapmanız gerekecektir. Bunalmış hissedebilir ve nasıl idare edeceğinizi merak edebilirsiniz. Sidelines Ulusal Destek Ağı veya yerel çok uluslu kulüp gibi bu zor zamanlarda size yardımcı olacak harika kaynaklar var. Hamilelik Yatağı Dinlenme Kitabı mükemmel bir referans rehberidir ve yatak istirahati için aday olabilecek herhangi bir kadın için okunması önerilir. Çalışma, oda temizliği ve çocuk bakımı gibi birçok yatak istirahati ile ilgili seçenekler sunar.

Yatak istirahati hakkındaki zihinsel ve duygusal bakış açınız fiziksel durumunuz üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olacaktır. Muhtemelen sinirli, endişeli, bunalmış veya yukarıdakilerin tümünü hissedeceksiniz. Unutma, yatak istirahati sonsuza dek sürmez. Aktivitenizi sınırlandırarak ve tüm enerjinizi gelişimine vererek bebekleriniz için en iyisini yapıyorsunuz. Onları utero’da beslediğiniz her dakika (saat, gün veya hafta), hastanede geçirebilecekleri potansiyelden daha az bir dakikadır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir