1. Anasayfa
  2. Senin bebeğin

Gecikme Süresi Tahmini İçin Ultrason Doğruluğu

Gecikme Süresi Tahmini İçin Ultrason Doğruluğu
0

Her hamile kadın son tarihini bilmek ister ve son adet döneminden son tarih hesaplayıcısına göre hesaplanan son tarih, ilk ultrasonu (sonogram olarak da bilinir) tarafından tahmin edilen son tarihle eşleşmez.

Makalede Neler Var?

Hamilelikte Ultrasonlar

Bir ultrason sırasında, bir teknisyen karnınızın alt kısmına ılık bir jel yayacak ve daha sonra fetüsünüzü ses dalgalarını kullanarak incelemek için, transdüktör adı verilen bir araca göbeğinize bastıracaktır. Fetüsünüzün görüntüsü eşlik eden bir bilgisayar ekranında görünecek ve bu görüntüye bakarken, teknisyen farklı açılardan bazı standart ölçümler alacak ve kalp atışı dinleyecektir.

Endişelenmeyin: Bu tür sınavlar ağrısız ve risksizdir ve bebeğinizi ilk kez görmek büyük olasılıkla eğlenceli bir deneyim olacaktır.

Son Tarih Doğruluk

Doğal olarak, ultrason doğruluğu hakkında en sık sorulan sorulardan biri şudur: Bir ultrason tarafından öngörülen son tarihler ne kadar doğrudur?

Kanıtlar, gebeliğin ilk 20 haftasında, ilk ultrasonun, bebeğinizin ne zaman doğacağını tahmin etmek için en doğru araç olabileceğini göstermektedir.

Erken ultrason vade tarihlerinde yaklaşık 1.2 hafta hata payı vardır, bu nedenle doktorlar vade tarihini bu hata payı içinde ise doktorlar genellikle orijinal vade tarihini (son adet döneminiz tarafından oluşturulan tarih) tutacaktır.

Son adet tarihinizi hatırlayamıyorsanız veya sürekli düzensiz döngüleriniz varsa, doktor size oldukça güvenilir bir son tarih vermek için erken bir ultrason kullanabilir.

Son Tarihleriniz Eşleşmediğinde

İlk ultrasonunuz size beklenenden 1.2 haftadan daha uzak bir son tarih verirse, her şeyin hala iyi olması için iyi bir şans var. Düşündüğünüzden daha erken veya daha önce gebe kalmış olabilirsiniz (bu, döngünüz tamamen düzensizse veya son adet döneminizi yanlış hatırlıyorsanız olabilir).

Doktorunuz, hamileliğinizin olması gerektiği gibi geliştiğinden emin olmak için ultrasonu tekrarlamak isteyebilir. Sonraki ultrasonun, taramalar arasındaki zaman diliminde beklenen fetal büyümeyi gösterdiğini varsayarsak, doktorunuz ilk ultrasonun tahminlerine uyacak şekilde son tarihinizi revize edebilir. Üstelik, ultrason tekrarı sürekli bir büyüme gösterdiği ve herhangi bir sorun belirtisi olmadığı sürece, doktorunuzun son tarihini değiştirmesi durumunda endişelenmenize gerek yoktur.

Daha Sonra Gebelikte Ultrasonlar

Hamilelik boyunca her ultrason farklı bir son tarih öngörmek yaygındır. Daha önce yapılan ultrasonlar, son tarihi tahmin etmek açısından daha doğrudur, bu nedenle doktorlar genellikle hamileliğin ilk ultrasonundaki tarihleri ve ölçümleri referans olarak kullanırlar.

Hamilelik ilerledikçe, bir ultrasonun vade tarihlerini öngörme doğruluğu azalır. Gebeliğin 18 ila 28 haftaları arasında, hata payı artı veya eksi iki haftaya çıkar. 28 hafta sonra ultrason, bir son tarih öngörmede üç hafta veya daha uzun süre kapalı olabilir. Bu nedenle, hamilelikte daha sonra, ultrason ölçümleri bebeğin zaman içindeki büyümesini değerlendirmek için (önceki ölçümlere kıyasla) vadesini tahmin etmek için olduğundan daha değerlidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir