1. Anasayfa
  2. Hamile Vücudunuz

Gebelikte Siyatik Genel Bir Bakış

Gebelikte Siyatik Genel Bir Bakış
0

Siyatik yaşamak için hamile kalmak zorunda değilsiniz, ama gebe kaldığınızda, siyatik istenmeyen bir rahatsızlıktır – popodaki gerçek bir acı! Neyse ki, hamilelik sırasında siyatik ağrılarını veya rahatsızlıklarını hafifletmek için yapabileceğiniz şeyler var.

İnsanlar siyatik hakkında konuştuğunda, siyatik siniri boyunca hissedilen ağrıdan bahsediyorlar. Bu sinir alt sırttan, kalça ve kalçalardan geçip her bir bacağın altından geçer. Sinirin her iki bacağında olmasına rağmen, siyatik ağrısı aldığınızda, genellikle sadece bir tarafı etkiler.

Ağrı keskin veya yanık olabilir veya kalıcı bir ağrı olabilir. Ayrıca bazı kas zayıflıkları veya uyuşukluklarınız olabilir.

Makalede Neler Var?

Gebelikte Nedenleri

Siyatik genellikle siyatik sinir fıtıklaşmış bir disk veya vertebral kemik mahmuzu tarafından sıkıldığında meydana gelir. Obezite veya kilo alımı omurgadaki stresi artırabilir, riski artırabilir ve uzun süreli oturma riski de artırabilir.

Hamilelik sırasında, kilo alımı ve sıvı tutması, uterusunuzun ve değiştirilmiş ağırlık merkezinizin büyüklüğünün artması gibi siyatik neden olabilir. Özellikle üçüncü trimesterde bebeğiniz düşmeye ve doğum için gerekli pozisyona girmeye başladığında başları siyatik sinire girerek klasik siyatik semptomlarına neden olabilir.

Ek olarak, gevşeme hormonu hamilelik sırasında daha yüksek miktarlarda üretilir. Bağları rahatlatarak pelvisin doğum için hazır olmasına yardımcı olur. Bağlar gevşettikçe, siyatik sinir kayabilir ve sıkışabilir.

Teşhis

Siyatik semptomları yaşıyorsanız, doğum uzmanınızı arayın. Sizi muayene etmek isteyebilir veya pratisyen hekime gitmenizi önerebilir.

Bir pratisyen hekim, siyatikten kaynaklandığını düşündüğünüz rahatsızlığın olup olmadığını ayırt etmenize yardımcı olacak bir fiziksel muayene yapabilir.

Başa Çıkma İpuçları

Relieving sciatica during pregnancy
Brianna Gilmartin, Verywell tarafından İllüstrasyon

Siyatik herhangi bir zamanda ortaya çıkabilse de, hamileliğinizde daha fazla kilo alırken ve bebeğiniz doğum için pozisyon alırken ortaya çıkması daha olasıdır.

Herhangi bir siyatik ağrısı hakkında, özellikle etkilenen tarafta herhangi bir his kaybı veya kas zayıflığı yaşarsanız veya bağırsak veya mesane işlevini kaybederseniz, doğum uzmanınızla konuşun. Başlangıçta dinlenmenin ve hareketsiz kalmanın daha iyi olabileceğini unutmayın, ancak siyatik hareketsizlikle daha kötüleşmeye meyillidir.

İyi haber şu ki, siyatik ev ilaçlarına cevap verme eğiliminde ve biraz zaman alabilir, ancak genellikle kendi kendine gidiyor. İşte hamilelik sırasında siyatik veya siyatik ağrısını aktif olarak yönetmek için atabileceğiniz bazı adımlar:

  • Vücudunuzun etkilenmeyen tarafında, sağ tarafınız olsa bile uyuyun (soldaki hamile kadınlar için genellikle “daha iyi” taraftır)
  • Sıcak (sıcak değil) duş alın
  • Etkilenen bölgede ılık (sıcak değil) bir ısıtma yastığı kullanın
  • Uyurken daha fazla rahatlık için hamilelik yastığı kullanın ve pelvisi daha iyi hizalamak ve siyatik sinir üzerindeki baskıyı azaltmak için bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirin.
  • Ağrıyı hafifletmek için doğum öncesi masajı veya akupunktur yaptırmayı düşünün; Bunlardan herhangi birini yapmadan önce doğum uzmanınıza danışın, sadece emin olmak için
  • Yüzmek, suyun yüzdürücü özellikleri nedeniyle sinirdeki baskıyı önlemeye yardımcı olarak bazı ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir.
  • Kilo alımınızı uygun şekilde yönetin ve sinirleriniz ve kemikleriniz üzerindeki ani basıncı en aza indirmek için yavaşça kilo almaya çalışın; Bu konuda zorluk yaşıyorsanız, doğum uzmanınızla konuşun

Ağrı şiddetliyse, doğum sırasında almanız için güvenli olabilecek herhangi bir ilaç olup olmadığını doğum uzmanınıza sorun.

Hamilelikle ilgili olduğunda, siyatik doğum yaptıktan sonra bile devam edebilir, hamileliğinizin kilo alımının bir kısmı kaybedilir ve siyatik sinir artık herhangi bir kilo veya aşırı sıvı tarafından sıkıştırılmaz. Siyatik yaşadıysanız, doğum sonrası bakımınız sırasında kalan belirtiler hakkında konuştuğunuzdan emin olun. Uzmanlık başvurusu yapmanız gerekiyorsa doktorunuz işaretleyecektir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir