1. Anasayfa
 2. Hamile Vücudunuz

Hamilelikte Ağrılı Gaz

Hamilelikte Ağrılı Gaz
0

Gaz ve şişkinlik, hamileliğin sık görülen rahatsızlıklarıdır. Hormonlar ve diyet dahil çeşitli faktörlerin neden olduğu rahatsız edici ve hatta acı verici olabilirler.

İşte hamilelik sırasında ve doğumdan sonra ağrılı gaz ve şişkinliğin belirtileri ve nedenleri hakkında bilmeniz gerekenler, rahatlamanın nasıl sağlanacağı ve ne zaman doktora başvurmanız gerektiği ile ilgili ipuçları.

Painful gas during pregnancy
Brianna Gilmartin, Verywell tarafından İllüstrasyon

Makalede Neler Var?

Ne olduğunu

Herkes gaz alır ve geçer. Vücudunuz sindirim sırasında midenizdeki doğal bakteriler ve bağırsaklar yediğiniz yiyecekleri parçaladığı için gaz yapar. Ama ayrıca yerken, içerken, gülerken, nefes alırken ve konuşurken yutularak vücudunuza hava getirirsiniz.

Bazen gaz şişkinliğe neden olabilir. Şişkinlik, midenizin yemekten sonra veya gaz birikmesinden sonra şişmesi ve tam olarak hissetmesidir.

Nedenler

Hamileyken, gazın normalden daha fazla geçtiğini fark edebilirsiniz ve bu çok acı verici. Hamilelik sırasında gazdaki bir artış çeşitli nedenlerden olabilir.

progesteron

Hamilelikte, vücudunuzda progesteron hormonunun daha fazlası vardır. Progesteron, gastrointestinal sisteminizdeki düz kasları gevşetir. Yemeğin sisteminizde daha yavaş hareket etmesine neden olur. Sindirim yavaşlar ve bağırsaklarınızda gaz birikir.

Biraz rahatsız edici olabilir, ancak gıdanın bağırsaklarınızdan yavaş hareket etmesi vücudunuzun sizin ve büyüyen bebeğiniz için daha fazla besin emmesini sağlar.

Ne yersin

Düşük oranda lif içeren, yüksek oranda şeker ve karbonhidrat içeren bir diyet daha fazla gaza neden olabilir. Diyetinizi çok hızlı bir şekilde değiştirmek de gaza neden olabilir.

Geceleri zayıf bir diyetten lifli ve sağlıklı meyve ve sebze dolu bir geceye giderseniz, vücudunuzda uyum sağlamak için zamanınız olmaz. Tabii ki sağlıklı bir diyete geçmek harika. Sadece yavaş yavaş yapmak isteyebilirsiniz.

Nasıl yersin

Büyük öğünler yiyorsanız, çok fazla gassy yemeği yiyorsanız, çok çabuk yiyorsanız veya gıdayı çiğnemeyince gaz oluşabilir.

Genişleyen Bir Midsection

Rahminiz büyüdükçe, bağırsaklarınıza baskı uygular. Beklenmedik şekilde veya daha sık gerçekleşmesine neden olarak gaz salınımını kontrol etmek zorlaşabilir.

Kabızlık

Bağırsaklarınızı hareket ettirmekte zorlanırsanız, şişkinliğe ve ağrıya neden olabilir. Bağırsaklarınızda bulunan dışkı, gazın vücuda geçmesini ve vücuttan çıkmasını zorlaştırır.

Doğum Öncesi Vitamininiz

Prenatal vitaminler önemlidir. Sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğunuz tüm vitaminleri ve mineralleri aldığından emin olmak için boşlukları doldururlar. Ancak bazı vitamin ve mineraller, özellikle demir, kabızlığa katkıda bulunabilir. Ve yukarıda belirtildiği gibi, kabızlık daha fazla gaza neden olabilir.

Stres ve Kaygı

Gergin olduğunuzda, daha hızlı nefes alabilir ve daha fazla hava alabilir.

Laktoz intoleransı

Yıllardır kendinize bir bardak süt dökmediyseniz, ancak hamile olduğunuza göre artık çok fazla süt içmeye başlamanın zamanı olduğuna karar verirseniz, çocukken yaptığınız gibi tahammül edemeyeceğinizi fark edebilirsiniz. Aynı dondurma ve diğer süt ürünleri için de geçerli. Laktoz intoleransı ve süt alerjileri gaz, şişkinlik, ağrı ve ishale neden olabilir.

belirtiler

Vücudunuzda gaz birikirse, aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilir:

 • Karın ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Basınç
 • Şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • kramp

Vücudunuzdaki gazı vücudunuzdan serbest bırakır:

 • Düzgünsüzlük (osurma veya geçen rüzgar)
 • Geğirme (geğirme)

Tedavi ve Önleme

Gaz, insan vücudunun normal bir fonksiyonudur. Bir çocuk beklemiyor olsanız bile, tamamen önleyemezsiniz. Ancak, onu tedavi etmek ve daha az gaz geçirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Bol miktarda su için: Su ve diğer sağlıklı sıvılar vücudunuzu nemli tutar ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Ancak, soda pop gibi karbonatlı ve şekerli içecekleri azaltmak isteyebilirsiniz.

Bir bardak veya bardak kullanın: Bir şişeden veya pipetten içtiğinizde midenize daha fazla hava çekebilirsiniz.

Daha yavaş iç: Zamanınızı ayırmaya çalışın ve içeceğinizin tadını daha yavaş bir şekilde çıkarın. Yudumlarken her kırlangıçta fazladan hava alırsın.

Gaz üreten yiyecekleri azaltın: Bazı yiyecekler daha fazla gaz yapma eğilimindedir. Bu yiyecekler arasında brokoli, Brüksel lahanası, lahana, fasulye, şekerli yiyecekler ve kızartılmış veya yağlı yiyecekler bulunur.

Sağlıklı bir diyetin sürdürülmesi: Çok sayıda sağlıklı gıda gaza neden olabilir. Bazılarından kaçınmayı denemek isteyebilirsiniz, ancak diyetinizde tüm sağlıklı yiyecekleri yemeyi bırakmayın. Gazı önlemeye çalışmak istersiniz, ancak sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu önemli besinleri ortadan kaldırmak istemezsiniz. İhtiyacınız olan beslenmeyi alamamak, hamileliğinizi ve bebeğinizi komplikasyon riski altında bırakabilir.

Gazı tetikleyen şeylerden daha az yemeye çalışın, ancak burada ve orada biraz şişkinlikle uğraşmak zorunda olsanız bile, hala dengeli yemeklere odaklandığınızdan emin olun.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin: Sindirime yardımcı olmak için, üç büyük öğün yerine gün içinde daha sık öğünler daha sık yemeye çalışın. Çabucak yemek ve yemek yerken konuşmak daha fazla hava almanıza neden olabilir. Bu yüzden zaman ayırın, yavaş yiyin ve annenin tavsiyelerine uyun: Ağzınızla dolu konuşmayın. Ayrıca, yemeğinizi çiğnemeye dikkat edin, bu yüzden mideye geldiğinde daha az parçalanır.

Biraz egzersiz yapın: Hamilelik sırasında fiziksel aktivite sağlıklıdır. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve yapılan araştırmalar gazı geçtiğini göstermektedir.

CDC ve ACOG, hamile annelerin her gün 30 dakika egzersiz yapmaya çalışmasını (haftada 150 dakika) önerir.

Yavaş yavaş lif ekleyin: Lif, kakanın hareket etmesini kolaylaştırmak için bağırsakların içine su çeker. Düzenli barsak hareketleri kabızlık, şişkinlik, ağrı ve gazın önlenmesine yardımcı olur. Ancak, diyetinize hızla lif eklerseniz, gaza neden olabilir. Yani, yavaş yavaş yapın.

Lifli gıdalar meyveler, sebzeler, fasulye ve kepekli tahıllardır. Kabızlık ile uğraşıyorsanız ve yeterli miktarda lif almakta sorun yaşıyorsanız, bir ek hakkında doktorunuzla konuşun.

Sağlıklı bir kilonuzu koruyun: Hamilelikte sağlıklı kilo alımı için kurallar dahilinde kalmaya çalışın. Çok fazla ağırlık kazanmak, sindirim sisteminize daha fazla baskı uygulayarak gazın birikmesine ve sıkışmasına neden olabilir.

Rahat giyin : Karınlarına baskı yapmayan rahat giysiler giy. Belinizin etrafındaki dar pantolon veya kemerler bağırsaklarınıza baskı yapabilir.

Sakız atlayın: Sakız çiğneme havayı yutmanıza neden olabilir. Ayrıca, sakızdaki yapay tatlandırıcıların bir kısmı sizi daha da gazlı yapabilir.

Stresle başa çıkma: Meditasyonu öğrenin ve uygulayın. Derin nefesler ve diğer rahatlama teknikleri kaygı ve stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Hayatınızdaki stres ile başa çıkmakta zorlanıyorsanız, doktorunuzla konuşmayı düşünün. Doktorunuz sizi atlamanıza yardımcı olmak için sizi bir terapiste veya danışmana yönlendirebilir.

Sigara içmeyin: Sigara dumanını soluduğunuzda, havada da çekersiniz. Gaz için iyi değildir ve sağlığınız veya bebeğinizin sağlığı için iyi değildir. Kolay değil, ama bırakmayı dene. Yardıma ihtiyacınız olursa, doktorunuzla konuşabilirsiniz.

tıp

Gazı işleyen birkaç tezgah üstü (OTC) ürün var. Bazıları hamilelik sırasında güvenlidir.

Kendi başınıza yeni bir ilaca başlamadan önce doktorunuzla konuşmak her zaman en iyisidir. Doktorunuz size neler olup bittiğini bilmek isteyecek, ayrıca belirtileriniz için en iyi seçeneği ve dozu önerebilir.

Gazı tedavi eden OTC ilaçları:

Anti-gaz ilacı: Etken maddesi olarak simetikona sahip gaz ilacının genellikle hamilelikte güvenli olduğu kabul edilir. Bunlar şunları içerir:

 • Gaz-X
 • Maalox Anti-Gaz
 • Mylanta Gaz Minisi
 • Phazyme

Beano: Beano (Alpha Galactosidase), sindirime yardımcı olmak ve başlamadan önce gazı önlemeye yardımcı olmak için yemeden önce aldığınız bir enzimdir. Beano’nun hamilelik sırasında zararlı olduğu gösterilmemiştir, ancak kullanmadan önce doktorunuza sormalısınız.

Laktaz: Laktaz, süt ve diğer süt ürünlerinin sindirilmesine yardımcı olan bir enzimdir. Laktoz intoleransı varsa veya süt içtikten veya süt ürünleri yedikten sonra gaz ve şişkinlik çekiyorsanız, Lactaid gibi bir ürünün sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Antasitler: Tums ve Rolaids gibi bazı antasitler, hamilelik sırasında güvenlidir. Bu markalar aynı zamanda, antasitlerinin bir versiyonunu, gaz için ek simetikon yaparlar. Bununla birlikte, bazı antasitlerin yan etkileri kabızlık, ishal veya şişme gibi diğer gebelik rahatsızlıklarına neden olabilir.

Hamileyken bazı antasitler kullanmak güvenli değildir. İhtiyaçlarınıza göre bir öneri için doktorunuza danışmalısınız.

Kaçınılması gerekenler

Beklediğiniz sırada herhangi bir OTC ilacı, şifalı bitki veya ev ilaçları almadan önce, doğru ürüne sahip olduğunuzdan emin olmak için doktorla konuşmalı ve etiketleri dikkatlice okumanız gerekir. Hamileyken güvenli olabilecek reçetesiz satılan ürünler, hamileyken almanız her zaman güvenli değildir. Hamilelik sırasında gaz ve şişkinlik tedavisinde kullanmamanız gereken ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Alka-Seltzer
 • Pepto-Bismol (Bizmut subsalisilat)
 • Kaopektat (Bizmut subsalisilat)
 • Soda bikarbonat
 • Aspirin içeren ürünler
 • Hintyağı
 • Lavmanların
 • Müshiller
 • Aktifleştirilmiş odun kömürü

Sindirim sisteminin aşırı uyarılması kasılmalara ve erken doğum eylemine neden olabilir. Bu nedenle, yukarıdaki tedavilerden herhangi birini kullanmadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın. Doktorunuz sizinle birlikte çalışabilir ve güvenli bir şekilde rahatlama bulmanıza yardımcı olabilir.

Bebeğe Etkileri

Bebek yaptığınız gaz ağrısını veya baskısını hissetmez. Küçük çocuğunuz amniyon kese koruyucu sıvısında güvenli ve rahat yüzer. Bağırsaklarınızdan geçerken gazın hareketi ve sesleri bebeğiniz için bile hoş ve rahatlatıcı olabilir.

İyi beslenmeye devam ettiğiniz ve sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri aldığınız sürece, gazınız ve mide ekşimesi ve kabızlık gibi diğer gastrik rahatsızlıklar bebeğinize zarar vermez

Doktor Ne Zaman Aramalı?

Gaz ağrılı olabilir, ancak hamilelik sırasında karın ağrısına neden olabilecek tek şey bu değildir. Gazla karıştırılabilecek diğer konular ve komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Yuvarlak bağ ağrısı
 • Braxton Hicks kasılmaları
 • İYE
 • Emek
 • Ektopik Gebelik
 • Düşük
 • Safra taşları
 • Apandisit
 • IBS
 • Diğer sağlık koşulları

Gazın ağrınıza yol açıp açmadığından emin değilseniz doktorunuzu arayın. Çıkışını yapmak ve sadece gazını bulmak, gitmesine izin vermek ve daha sonra kontrol etmenizi diliyorum.

Bu aramayı yapın veya aşağıdaki durumlarda acil servise gidin:

 • Acı kötüleşiyor ya da gitmiyor
 • Ciddi mide bulantınız ve kusmanız var
 • Korkunç bir kabızlığın var
 • Bağırsaklarınızı hareket ettirirken kakanızdaki kanı fark edersiniz
 • Kasılmalar olabileceğini düşünüyorsun

Doğum Sonrası Gaz

Doğum kesinlikle GI yolunu etkiler. Çocuğunuz doğduktan sonra ağrılı gaz da yaşayabilirsiniz.

İster vajinal doğum yaptırıyor olun, isterse kesit olsun, bu işlemler bebeğinizin doğumundan sonra gaz ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Kalk ve en kısa zamanda dolaş.
 • Sık sık konumları değiştirin.
 • Bol miktarda sıvı için.
 • Doktor sizin için sipariş dışkı yumuşatıcı alın.
 • Ağrıyı hafifletmek için Motrin veya Tylenol kullanmak konusunda doktorunuzla konuşun.
 • Perineal bölgede şişliği azaltmak için buz kullanın ve perineal ağrının giderilmesi için lokal bir uyuşturma spreyi.
 • Endişelenme.

Vajinal Doğum

Doğum süreci kasları gerer ve perineal bölgede şişlik ve ağrıya neden olur. Hemoroit ve epizyotomi ekleyin ve kadınların doğumdan sonra bağırsaklarını hareket ettirmek istememeleri şaşırtıcı değil.

İşlerin tekrar başlaması birkaç gün sürerse sorun olmaz, ancak bundan daha uzun sürebilir ve sorunlara neden olabilir.

Bağırsaklar durgun olduğunda kabızlık ve gaz oluşabilir veya dışkıyı korkudan tutarsanız. Korkutucu – ve biraz acı verici olabilir – ama bağırsakları hareket ettirmeye çalışmalısınız. Dikişlerinizi kırmayacaksınız ve kakanın geçmesi muhtemelen düşündüğünüz kadar kötü olmayacak. Eğer gitmezsen aslında çok daha kötü olacak.

Sezaryen

Sezaryen ameliyatı cerrahidir ve ameliyat bağırsakları yavaşlatır. Cerrahi işlemlerden sonra kabızlık ve sıkışan gaz çok acı verici olabilir. Gaz birkaç gün sürebilir ve bir bağırsak hareketi yoksa daha uzun sürebilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla gaz alsa da, gaz herkes için normal bir yaşamdır. Hamilelik sırasında, vücudunuzdaki değişiklikler nedeniyle gaz ve şişkinlikte bir artış görebilirsiniz. İçinizde büyüyen yeni bir insan olduğunda bu tamamen normaldir.

Gaz ağrılı ve biraz utanç verici olabilir, ancak hamileliğinize veya bebeğinize zarar vermez. Bunu önlemek için elinizden geleni yapabilirsiniz, ancak hamileliğinizin tamamını en azından biraz fazla gazla uğraşmadan geçiremezsiniz. Rahatlamanıza yardımcı olması için yukarıdaki ipuçlarını deneyin. Ve orada takılın – tıpkı hamileliğin diğer rahatsızlıkları gibi, bu da geçer.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir