1. Anasayfa
  2. Hamile Vücudunuz

Gebelikte Çatlakların Bulunacağı Beklenmeyen 6 Nokta

Gebelikte Çatlakların Bulunacağı Beklenmeyen 6 Nokta
0

Çatlakların düşüncesi birçok hamile kadın için görülür. Aslında, çoğu kadın gebeliğin çatlaklar getirmesini bekler. Karın boyunca dolaşan kırmızı vadiler pek çok şiirin ve gözyaşının kaynağı.

Çatlak izi alıp almamanız büyük ölçüde aile geçmişinize bağlıdır. Annen ve / veya kız kardeşlerin çatlakları varsa, onları da almış olmalısın. Diğer faktörler de rol oynar, örneğin:

  • cilt elastikiyeti
  • kilo alma oranı
  • kilo alma miktarı
  • beslenme
  • hidrasyon
  • ürünlerin bazı kullanımları (cilt sağlığı için daha fazlası)

Meselenin diğer tarafı, bazen çatlak izleri normlara meydan okumaktır. Bazen beklenmedik yerlerde çatlak izi alabilirsiniz. Çarpma izlerinin kaymasına neden olabilecek yerlerden bazılarını gezin.

1

Makalede Neler Var?

Kalçalarındaki Çatlaklar

Midsection Of Woman With Stretch Marks On Abdomen
Michael Heim / EyeEm / Getty Images

Sürtünme işaretleri için uygun olduğunuz bir yerde genişlerseniz, hiç şaşırtıcı değil. Bu, kalçalarınızı hamilelikte ana hedef haline getirir. Pelvisiniz bebeği doldururken ve biraz kilo aldığınızda, kalçalarınızda başlayan hafif bir çatlak izi görebilirsiniz. Bazen bunların kalçalarınızda başladığını ve büyük bir çizgide kalçalarınıza doğru hareket ettiğini fark edebilirsiniz. Diğer zamanlarda, bunların iki belirgin çatlama alanı olduğunu göreceksiniz. Yanlarda gerilme izleri olması, çok fazla endişe edilecek bir şey değildir, bunlar daha hafif olma eğilimindedir. Kaşındırırlarsa, kendi barlarınızı yapın!

2

Göğüsleriniz Çatlak İzleri Olabilir

Çatlak işaretleri çeşitli yerlerde ortaya çıkar. Göğüsleriniz hamilelikte çarpıcı bir büyüme görmeye meyilli olduğundan, göğsünüzün tabanında bazı soluk gümüşi çizgiler olduğunu fark edebilirsiniz. Bazen etrafta dolanıyorlar ve bazen sadece altta ya da yanlarda. Unutma, herkes her yerde çatlak izleri almaz. Göğüs büyütme ve gerilme izleri alamayabilir veya ergenlikte meme gerilme izleri almış olabilirsiniz.

3

Gebelikte Bacaklarda Çatlaklar

Hamilelik sırasında bacaklarda gerilme izleri almak mümkündür. Uyluğunuzun içi, birkaç çatlak izi alabileceğiniz bir yer. Bu, bazı kadınların oldukça kolay kilo aldıkları bir alandır. Orada ağırlık ekleme eğiliminde olan bir kişi iseniz, o zaman çatlak işaretleri de bir olasılıktır.

Bacaklarınızda da bir miktar fark edebilirsiniz. Diz yakınında bir ortak yer. Onları bacağın arka tarafında daha sık bulabilirsiniz.

4

Üst Kollarınızdaki Çatlaklar

Üst kolunuzun içi, göğüslerinize en yakın kısım, içinde çatlak izleri bulabileceğiniz bir konumdur. Bunları ergenlikte fark etmiş olabilirsiniz veya hamilelikte ortaya çıkabilirler. Büyük çoğunluğu görmek zor, ancak yepyeni olduklarında en dikkat çekici olabilirler. Hafif kollu bile bu çatlakların alanını kaplar.

5

Sırtınızdaki Çatlaklar

O kadar sık sırtını görmüyorsun. Ve ilk bebeğimi aldığımda, orada asla çatlak izleri alacağım hiç aklıma gelmedi. Aslında oturmuş ve bana çatlak bulduğu tüm yerleri anlatan bir anneyle konuşuyordum ve ona kesinlikle sırtımda bir şey olmadığını söylerken, elimde gerilmiş cildin masal izlerini kırdım.

Sırttaki çatlaklar, belinizin hemen altında, altınızın üst kısmında, düşük olma eğilimindedir. Bazen onları sadece alt kısmındaki küçük şişenin üzerinde farkedersin.

6

Kasık Saçınızın Altındaki Çatlaklar

Kasık kıllarının altında mons pubis denir. Hamileyken, bu küçük et parçasını bile göremezsiniz. Aslında, çoğu anneler sadece bir bölüm için traş olduklarını fark eder. Gerilme izleri, hamile karnından kasık kıllarına kadar ve tüm yol boyunca gerilebilir. Ayrıca buradan başlamaları ve iç uyluklarına gitmeleri de mümkündür. Söylemeye gerek yok, bunlar örtbas etmek kolaydır!

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir