1. Anasayfa
  2. Hamile Vücudunuz

Chloasma Nedir?


0

Hamilelik, bazıları diğerlerinden daha fazla beklenen, vücudunuzda bir dizi değişiklik getirir. Büyüyen bir karın, halsizlik ve bulantı elbette aynı olsa da, yüzünüzdeki bölgelerde cildinizin karardığını fark ettiğinizde şaşıracaksınız. Emin olun, bu çoğu kadın için hamileliğin normal bir parçasıdır.

Ayrıca yaygın melazma veya denilen Chloasma, “gebelik maskesi” gebe kadınlarda sık görülen bir durumdur. Aslında, hamile kadınların yüzde 50 ila 70’ini etkileyebilir. Kloazma genellikle koyu renkli, kahverengimsi bir cilt yaması olarak alın, burun, üst dudak ve yanaklarda görülür – bu nedenle hamileliğin “maskesi” takma adı. Daha az yaygın olarak, bu yamalar vücudun boyun ya da kollar gibi güneşe maruz kalan diğer kısımlarında oluşabilir.

Kloazma ağrılı değildir ve hamilelik için herhangi bir risk taşımamaktadır – bu süre zarfında ortaya çıkabilecek yaygın bir durumdur.

Makalede Neler Var?

Nedenler

Kloazma yaşamın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir ve hamilelik dışında ortaya çıktığında melazma olarak adlandırılır. Hamilelik sırasında ortaya çıktığında, melanin üretimini uyaran östrojen artışıyla tetiklendiği düşünülmektedir. Östrojenin etkisi, hamileliğin tetiklediği progesteronun yüksek seviyeleri ile de artar.

Bu aynı zamanda linea nigraya veya hamilelik sırasında göbek göbeğindeki koyu çizgiye neden olan şeydir. Dışarıda çok zaman geçirirseniz, güneşten gelen ultraviyole (UV) ışığı melanositleri melanin üretmeye teşvik eder. Bu, kloazmanın başlaması için bir tetikleyici olabilir veya mevcut kloazmayı şiddetlendirebilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, renk bireylerinin kloazma geliştirmek için daha açık tenli olanlardan daha muhtemel olduğunu, çünkü melanositlerinin daha aktif olduğunu söylüyor. Kan akrabaları olanların kloazması olanların da bunu geliştirmediklerinden daha fazla gelişmeleri muhtemeldir. Bu faktörlerin mutlaka onu geliştireceğiniz anlamına gelmez, ancak daha yüksek bir risk altındasınızdır.

Tersine, açık tenli ve ailesinde kloazma öyküsü olmayan bir kişi de durumu geliştirebilir.

İpuçları

Emzirme işlemini tamamladığınızda, genellikle doğum yaptıktan sonra veya bazı kadınlar için kaybolduğundan kloazmayı tedavi etmeye gerek yoktur. Eğer onu gerçekten rahatsız ediyorsanız, kloazmayı en aza indirmeye çalışmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır.

  • Yeterince folik asit aldığınızdan emin olun. Folik asit doğum öncesi vitaminlerdedir ancak diyetinizde de tükettiğinizden emin olun. Yiyecek yiyecekler arasında ıspanak, narenciye, makarna, pirinç ve fasulye bulunur. Folik asit, hiperpigmentasyonun azaltılmasına ve kloazmanın en aza indirilmesine yardımcı olabilir.
  • Her gün yüksek SPF’li güneş kremi kullanın. Güneşli günlerde (en az 30 SPF) bulutlu günlerde bile giymek çok önemlidir. UV ışığı bulutlu veya kapalı görünse bile hala güçlü olabilir. Güneş ışığı ve UV ışığı melanin salınımını tetikleyebilir ve hamilelik sizi özellikle buna duyarlı hale getirebilir. Güneş gözlükleri ve geniş kenarlı bir şapka da yüzünüzü güneşten korumanıza yardımcı olabilir.
  • Görünüm sizi rahatsız ediyorsa, makyaj yardımcı olabilir . Kapatıcı ve fondöten kloazmanın ortaya çıkmasına yardımcı olabilir. Hamilelik sırasında cilt hassas olabilir, bu yüzden komedojenik olmayan, hipoalerjenik düzeltici fondöten ve kapatıcı almayı deneyin. Özellikle hiperpigmentasyon için tasarlanmış olanlar cilt renginizi düzeltmenize yardımcı olabilir.
  • Hassas ciltler için üretilmiş cilt bakım ürünlerini seçin. Cildi tahriş eden veya sokan ürünler (örneğin büzücü gibi) bazı insanlar için kloazmayı kötüleştirebilir.
  • Üst dudağınızı cilalarsanız, hamilelik sırasında atlamak isteyebilirsiniz. Ağda cildi alevlendirebilir ve bu da kloazmayı daha da kötüleştirebilir. Üst dudak kloazmanın bulunduğu ortak bir alan olduğundan, bu özellikle önemlidir.

Hamilelik ve emzirme döneminde herhangi bir kimyasal peeling veya ağartıcı kullanmayın ve cilt aydınlatma uygulamalarından uzak durun.

Ayrıca, kendinize iyileşmek için zaman verin. Vücudunuzun hormon dengesi, hamilelik ve emzirme sonrası bile zaman harcar ve cildiniz de normale dönmelidir. Bazen bu birkaç ay sürebilir, bu yüzden sabırlı olmak önemlidir.

Verywell’den Bir Kelime

Emzirmeyi bıraktıktan ve birkaç ay geçtikten sonra cildiniz normale dönmediyse, olası tedavi seçenekleri için dermatoloğunuza başvurun. Hormonlarınızın tipik seviyelerde olduğundan emin olmak için doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmak iyi bir fikirdir. Büyük olasılıkla, hormonlarınız hamilelik öncesi seviyelere döndüğünde, cildiniz düzleşecek ve koyu lekeler kaybolacaktır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir