1. Anasayfa
 2. Senin bebeğin

Fetal Gelişime Genel Bir Bakış

Fetal Gelişime Genel Bir Bakış
0

Fetal gelişim, sperm ve yumurtanın bir araya gelmesi ve düzenli bir şekilde bir bebek oluşturmak için ortaya çıkmasıyla başlayan olayların alayı hakkında konuşurken kullanılan terimdir. Bir kadın hamile kaldıktan sonra “basitçe gerçekleşen” bir şey için inanılmaz derecede karmaşıktır ve düşünmesi çok eğlenceli.

Makalede Neler Var?

Gebelik sayımı

Hamileliğin, son sürenizin ilk gününden hamilelik, doğum ve doğumun tamamlanmasına kadar yaklaşık 40 hafta sürdüğünü bilmek önemlidir. Uygulayıcınız haftaları hamileliğin neresinde olduğunuzu ve hangi noktada ne olması gerektiğini öğrenmenize yardımcı olacak. Bu haftalar ayrıca trimesterlere ayrılır:

 • Birinci Trimester (1-13 Hafta)
 • İkinci Trimester (14 – 27 Hafta)
 • Üçüncü Trimester (28+ Hafta)

Bu sayma yöntemleri daha resmi ve pratiktir. Tüm tıbbi çizelgelerinizde ve kararlarınızda kullanılacaklar. İnsanların size hamileliğiniz boyunca kaç ay geçtiğini sormalarını sağlayabilirsiniz. Bu saymak eğlenceli, ama hamilelik tam olarak dokuz aya kadar çıkmıyor.

Fetal Gelişimin Aşamaları

Genetik ve fetal gelişimi inceleyen insanlarla konuştuğunuzda, hamileliği çok farklı bir şekilde ele alıyorlar. Baktıkları üç aşama:

 • Germinal Evre (2 ila 4 Hafta)
 • Embriyonik Aşama (5-9 Hafta)
 • Fetal Evre (10+ Hafta)

Germinal Evre (2 ila 4 Hafta)

Gelişimin bu en erken aşaması çoğu insan için en az bilinenlerden biridir. Bu, yumurta ve spermin fallop tüplerinden birinin üçte birinde toplanmasıyla başlar. İkisi bir olduğunda, bir zigot ortaya çıkar ve rahme doğru yoluna devam eder. Bu noktada vücudun hamileliğin oluştuğunu tanımıyor. Tüpün uzunluğunu dolaşmak ve döllenmiş yumurtayı bekleyen uterusa koymak yedi veya daha fazla gün sürebilir.

Rahim döllenmiş bir yumurta beklentisiyle bir astar yaptı. Tüm bu yolculuk hücre bölünmesinin tek bir hücreden geçtiğini gördü. Başlangıçta, hücrelerin tümü aynıdır. Hücreler, sekiz hücre aşamasına gelinceye kadar, olacakları hücre tipini ayırt etmeye başlayacaklardır. İç hücreler embriyo olacak olanı oluşturmaya başlar. Üç katman var:

 • Ektoderm (cilt ve sinir sistemi)
 • Endoderm (solunum ve sindirim sistemi)
 • Mesoderm (kas ve iskelet sistemi)

Plasentada dış hücreler (trofektoderm) gelişir. Blastosist uterusa girmeye başladığında, annenin vücudunun hamileliği tespit etmesini sağlayan insan koryonik gonadotropini (hCG) salınır. Sonunda, bu hCG, bir gebelik testinin pozitif hale gelmesi için yeterli miktarda tespit edilebilir. İmplantasyon gerçekleştiğinde, adet döngüsünün hamileliğin sona ermesine kadar tekrar gelmesini önlemek için vücudun kimyasını değiştirmesi için sinyal gönderilir.

Eksik adet döngüsü tipik olarak çoğu kadının hamilelik testi yaptırmasına neden olur.

Embriyonik Aşama (5-9 Hafta)

Hücreler şimdi bir embriyo olarak kabul edilir. Şimdi çok belirgin bir şekilde kökeni olan insan olmasına rağmen, embriyo hala bir bebek düşündüğümüzde çoğumuzun düşündüğü gibi görünmüyor. Embriyonik dönem çok önemlidir, çünkü her organ sistemi oluşur.

Bu kritik zaman diliminde çok fazla tartışılan bir sistem nöral tüptür (sonunda omurilik, sinir sistemi ve beyin olur). Bu, doğumdan 22 gün sonra, son dönemin ilk gününden yaklaşık 36 gün sonra oluşmaya başlar. Spina bifida ve anensefali, özellikle vücutta yeterince folik asit olmadığında ortaya çıkabilecek iki tip nöral tüp defekti. Bu, üreme çağındaki tüm kadınların doğum öncesi vitaminleri veya en azından folik asidi almasının zorluğunun en büyük nedenlerinden biridir. Gebeliği bu kadar erken tespit etmek çok zor olabilir, özellikle tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 50’si planlanmamış olduğundan.

Bebeğin kalbi de hızla şekilleniyor. Gebeliğin beşinci haftasında nabzı atmaya başlayan tek bir kan damarı olarak başlar. Doppler teknolojisini kullanırken bile bunu duymak için henüz çok erken. Bu, 10 haftaya kadar gerçekleşmeyecek olmasına rağmen, bir transvajinal ultrason kan damarı altı ila yedi hafta civarında başlayan bir aktivite ile çırpınan küçük pikselleri toplayabilir. Bir bebeğin kalp atışı bir yetişkininkinden çok daha hızlıdır, ancak yavaş başlar, hızlı bir şekilde toplanır (dakikada 180 atışa doğru ilerler) ve sonra fetal aşamada gebeliğin geri kalanı için 120 ila 160 aralığına yerleşir.

Vücut da şekilleniyor. Burun delikleri, gözler, ağız ve kulaklara dönüşen delikleri veya koyu lekeleri olan görüntüleri göreceksiniz. Ayrıca eklem ve eklemleri içerecek şekilde hızla değişen kol ve bacak tomurcuklarını göreceksiniz. Bu süreçte biraz sonra parmak ve ayak parmaklarını göreceksiniz.

Bebeğin dişi ya da erkek olup olmadığına dair karar gebe kalırken genetik olarak kararlaştırılmış olsa da, her bebek dışarıda bu noktada aynı gözükür (dış cinsiyet organları mevcut olsa da, bir klitorise penisten anlatamazsınız).

Bu embriyonik evre sadece beş haftadır. Bu sürenin sonunda, embriyo bir ataşla aynı ağırlıkta olacak ve yaklaşık bir inç uzunluğunda olacaktır, ancak dış yaşam için gereken hemen hemen her organ sistemine ve yapısına sahip olacaktır.

Fetal Evre (10+ Hafta)

Fetus terimi, birçok insanın duyduğu terimdir. Bu, bebeğin cenin aşamasındaki teknik adıdır ve “yavru” veya “yeni teslim edilen meyve” için Latince’dir. Fetal evre görünüşte daha az heyecan verici. Her şey mevcut olsa da, cenin rahim dışındaki yaşam için hazırlanmak için pek çok nüans ve ince ayar vardır.

12 ila 14 hafta arasında, erkekleri kızlardan dış cinsiyet organları aracılığıyla ayırt etmeye başlayabilirsiniz, ancak ultrason kullanarak bile bu aşamada cinsiyet belirleme konusunda kesin olmak zordur. En iyi fetal anatomi taraması sırasında 18. ve 22. haftalar arasında yapılır. Bir erkek çocuğu yumurtalıklarının içinde hayatında sahip olacağı her yumurta ile doğacak, bir erkek çocuğu ise testislerinde sperm yok.

Parmak izleri, kirpikler, saçlar ve dişler gibi büyümek hakkında düşünmediğiniz şeyler olabilir. Kalıcı dişler bile hamileliğin bu bölümünde oluşmaya başladı. Vücut lanugo adı verilen ince bir saçla kaplıdır ve cilt üzerinde verniks caseosa adı verilen bir kaplama vardır.

Üçüncü üç aylık dönemde ya da son periyottan 28 hafta sonra, sinir sistemi yeni doğmuş bir bebeğe benzer şekilde yanıt vermeye başlar. Bebeğinizin yeni doğmuş bebek gibi düzenli dinlenme ve aktivite dönemleri olduğunu fark edebilirsiniz. Bebeğiniz, kısmen fetal idrardan oluşan amniyon sıvısını solumayı bile uygular.

Kuşkusuz, fetüs bir gram olmaktan, bir inç olmak üzere kabaca yedi kilo ağırlığında ve yaklaşık yirmi inç uzunluğunda olmak zorunda kalacak, ancak fetal aşama ağırlık ve boyda büyümekten daha fazlası. Organ sistemleri birçok farklı değişiklik gerektirir. Örneğin, bebeğin beyninin büyüklüğü ve şekli artacaktır, ancak beynin kıvrımlarının derinleşmesi ve beyindeki kilo artışı önemli değil. (Bu, hamileliğin sona ermesinin bebeğinizin sağlığı ve sağlığı için çok önemli olmasının sebeplerinden biridir.)

Fetal Gelişim ile Komplikasyonlar

Genetik düzeyde sağlıklı fetal gelişim sürecini değiştirebilecek şeyler olduğu gibi, müdahale edebilecek fiziksel konular da vardır. Bazen bu sorunlar süreci bir arada durdurabilir ve bebek büyümeyi durduracak ve hamilelik sona erecektir. Bu, germinal aşamada, annenin hamile olduğunu bile bilmediği veya embriyonik evrede, hamile olduğunu bildiği veya bilmediği durumlarda daha olasıdır.

Genetik veya fiziksel bir problem de bebeğin canlılığını etkilemeyen bir anomaliye neden olabilir, ancak yine de açıktır. Bu Down sendromu (genetik) veya kulüp ayağı (fiziksel) gibi bir şey olabilir.

Yanlış gidebilecek birçok şey var, ama neyse ki çok sık yapmıyorlar. Bebeklerin büyük çoğunluğu, gelişimlerinin doğuma engellenmediğini görüyor.

Genetik tarama

Bir ailenin genetik sorunları öyküsü varsa veya anne otuz beş yaşın üzerindeyse, hamilelikten önce veya hamilelik sırasında genetik tarama yapılması önerilebilir. Hamilelikten önce, bir aile Tay-Sachs hastalığı, orak hücre hastalığı ve diğerleri gibi genetik hastalıklar için taranabilir. Hamile kaldıktan sonra, testin odağı, hamileliği ve bebeği anomaliler için taramaya başlar.

Bebeğinizin taranması ile gerçek genetik test arasındaki farkı anlamak önemlidir. Tarama, sizin veya bebeğinizin özellikle bir hastalığa yakalanma riskini gösterir. Bu genellikle geçmişiniz ve yaşınızdaki biri için ortalama riskle karşılaştırılır. Bu nedenle pozitif bir ekran testlerinizin sizin veya bebeğinizin yaşınız ve geçmişiniz için ortalamanın üzerinde bir risk olduğunu gösterdiğini gösterir.

Olumlu bir ekrana sahip olduğunuzda, kan çalışmasıyla veya ultrasonla, size genetik test önerilmelidir. Bu testler küçük ancak gerçek bir gebelik kaybı riski içerdiğinden, herkesin bu testleri kullanması önerilmez. En yaygın iki tanesi koryonik villus örneklemesi (CVS) ve amniyosentezdir. İşlemi keşfetmek için uygulayıcınız, genetik danışmanınız ve diğerleriyle birlikte çalışacaksınız.

Hamileliğin Sağlığı

Hamileliğin sağlığı, annenin ve eşinin bir dereceye kadar sağlığına bağlı olacaktır. Bu, hamileliğe giden ayların ikisinde de sağlığı içerir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından önerildiği gibi gebelik öncesi sağlık ziyaretleri ve üreme yaşamı planlamasının önemli olmasının nedenlerinden biri de budur.

Gebelik onaylandıktan sonra doğum öncesi bakım başlar ve gebeliğin tamamlanmasıyla devam eder. Bu, önleyici bakımı, taramayı ve ortaya çıkan komplikasyonların ve olası komplikasyonların tedavisini içerir.

Oyunda üzerinde hiçbir kontrol sahibi olamayabileceğiniz çevresel faktörlerin olduğunu bilmek de önemlidir. Bazıları hayatınıza özgü. Örneğin, 1930’lardan 1970’lere kadar kadınlara reçete edilen sentetik bir östrojen şekli olan dietilstilbestrol’e (DES) maruz kalmışsanız, bir fetüs olarak, bazı uterus anomalileri veya düşük olması riskiniz daha yüksektir. DES maruziyetinizin risklerini hafifletmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bununla birlikte, işteki potansiyel kimyasal ve çevresel riskleri kontrol edebilirsiniz; Doktorunuz veya ebeniz, sorulacak sorular konusunda size rehberlik edebilir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir