1. Anasayfa
  2. Senin bebeğin

Bebeklerin Akciğerleri Rahim İçinde ve Dışında Nasıl Gelişir?

Bebeklerin Akciğerleri Rahim İçinde ve Dışında Nasıl Gelişir?
0

Hamilelik sırasında gerçekleşen en önemli şeylerden biri, bebekte akciğerlerin gelişmesidir. Tamamen gelişmiş akciğerler, rahim dışındaki yaşam için gerekli anahtar faktörlerden biridir. Bebeğin diğer bölümlerinin birçoğu fetal gelişim sırasında oldukça erken işlev görmektedir ancak akciğerler için gelişimin her günü önemlidir. Bir gün bile akciğer gelişimi için bir fark yaratabilir. Örneğin, erken doğma riski taşıyan bebekler için, örneğin, doktorlar öncelikle bebek doğmadan önce akciğerlerin mümkün olduğunca gelişmiş olmasını sağlamaya odaklanır, bu nedenle bebeğin hayatta kalma şansı en yüksektir.

İnsanların havayı solumak için akciğerlere ihtiyacı var, değil mi? Yani, akciğerlerin bir bebeğin büyümesi ve gelişimi için oldukça önemli olduğunu söyleyebilirsiniz. Fakat tam olarak ne zaman akciğerler tam olarak gelişir?

Makalede Neler Var?

Bebeklerin Akciğerleri Nasıl Gelişir?

İnsanlarda akciğer gelişimi beş farklı aşamada gerçekleşir. Embriyo evresinden sonra, psödoglandüler evre denilen şeyde bir bebeğin akciğerleri gelişir. Gebeliğin yaklaşık 5 hafta ila 17 hafta arasında süren bu aşamada bebeğin akciğerleri, dallarından filizlenen bir ağaç gövdesiyle karşılaştırılabilir. Bebek büyüdükçe “dallar” daha karmaşık ve karmaşık hale gelir.

Bir sonraki aşamalar, 26-36 hafta arasındaki evrelerde gerçekleşir ve son olarak, akciğer gelişiminin son aşaması, 36 haftaya kadar başlamaz. Bu son aşama, hamileliğin son ayında gerçekleşir ve bebeğin o zamana kadar “yapıldığı” görünse bile, aslında akciğer gelişiminin bu son aşamasında gerçekleşen muazzam miktarda bir büyüme vardır. Geçen ay boyunca, bebeğin ciğerleri, rahim dışında işlev görmeleri için gerekli olan gelişimin çoğunu yapar, bu nedenle, doğum için tıbbi olarak gerekli olmadıkça, bebeklerin kendi doğum tarihlerini geliştirmeleri ve seçmeleri için mümkün olan her şeyi yapmak çok önemlidir erken.

Akciğerler aslında bir bebekte gelişmeyi bitiren en son şeylerden biridir, bu yüzden henüz gelişmemiş olan bir akciğer seti bebek için çok erken doğarsa bir bebek için bu kadar tehlikeli olabilir. Akciğerler, vücutta birincil olarak doğana kadar hareketsiz kalan tek sistem oldukları için benzersizdir. Kardiyak sistem veya kas sistemi gibi diğer her sistem, bebek hala utero iken bile tamamen çalışır durumdadır. Ancak rahimdeki bir bebek aslında plasentadan oksijen kaynağını alır, böylece akciğerler doğum gününe kadar resmi “test çalıştırması” yaptırmazlar.

Bir bebek rahimde bir miktar “pratik” yapar, ancak bebek rahimden ayrılana kadar akciğerlerde gerçek bir hava değişimi olmaz. Akciğer gelişim sürecinin tamamı çok karmaşık ve birçok farklı işlevi içeriyor, bu yüzden onların harekete geçme zamanı geldiğinde çok önemli bir an. Ne yazık ki, doğru giden pek çok faktör içerdiğinden, işlerin yanlış gitmesi için de birçok fırsat var.

Bir bebek doğduğunda ve göbek kordonu kelepçelendiğinde, plasentanın kan beslemesi yoluyla “nefes almaktan” gerçek hava solumasına geçmek zorundadır. Bu sırada bebeğin ciğerleri hava ile genişler, kalpteki “kanat” akciğerlerden dolaşımı başlatmak için kapanır ve havadaki kandaki oksijeni almak için yeni sistem devreye girer. Bazen, bu işlem biraz zaman alabilir zaman ve özellikle bebek erken doğarsa, vücuda yeterince oksijen almada sorunlar olabilir.

Doğumda Akciğer Gelişimi

Bir bebeğin akciğer gelişiminin en önemli kısmı, akciğerlerde sürfaktan adı verilen bir şeydir. Sürfaktan, öncelikle yağ asidi bileşenlerinin, karbonhidratların ve akciğerleri “kaplayan” ve bunların düzgün çalışmasını sağlayan proteinlerin bir karışımıdır. Tüm oksijen değişiminin gerçekleştiği hava keseleri olan alveolleri açık ve şişirilmiş halde tutmaya yardımcı olur.

Sürfaktan, en son gelişen şeydir ve bir bebek çok erken doğarsa tam olarak bulunamaz. Akciğerlerde yeterli yüzey aktif madde olmadığında, bebek düzgün nefes alamaz. Çoğu zaman, düşük yüzey aktif madde seviyeleri, bebeklerde, özellikle prematüre bebeklerde, solunum sıkıntısı sendromu (RDS) olarak adlandırılan bir duruma yol açar. Bebek nefes almak için çok uğraşır, ancak akciğerler gerekli hava değişimini sağlamak için doğru şekilde çalışamazlar. Prematüre bebeklerde, RDS ölümün bir numaralı nedenidir.

Bebeğin Akciğerleri Ne Zaman Tamamen Gelişir?

Yıllık Fizyoloji Dergisi dergisinin ilginç bir gerçeği açıklıyor: Bebeklerin akciğerleri, tamamen işlevsel olsalar da, aslında teknik olarak hala tam doğumda bile “tam” olarak kabul edilmemişlerdir. Akciğer gelişiminin bu beş aşamasını hatırladın mı? Akciğer gelişiminin son aşamasının, çocuğun ilk birkaç yıl boyunca, 36. gebelik haftasından itibaren devam ettiğini duyduğuna şaşırmış olabilirsiniz.

Çocuğun yaşamının ilk üç yılında, akciğerler gelişmeye ve yetişkin bir akciğerin yapısında olgunlaşmaya devam eder. Daha spesifik olarak, alveoller (akciğerlerde hava değiştiren küçük “keseler”), yaşamın ilk üç yılında, akciğerlerdeki yüzey alanı miktarını arttıran formasyona devam eder. Daha fazla alveol = daha fazla hava değişimi.

İnvaziv test yapmadan bebeğin doğmadan önce akciğerlerin gelişip gelişmediğini bilmenin resmi bir yolu yoktur. Hamilelikle ilgili komplikasyonlar varsa ve doktorların bebeği erken doğum yapması gerektiği veya annenin erken doğum için aşırı risk altında olduğu gibi bazı durumlarda, bebeğin akciğer fonksiyonunu belirlemek için testler isteyebilirler.

Çoğu zaman, bir doktor, bebeğin erken doğma riski veya komplikasyonların ciddiyeti ile test ihtiyacını karşılar. Bebek 32 haftanın altındaysa, testin yapması için yeterince gelişmiş olmadığından, testler o kadar faydalı olmayacaktır. Test, sürfaktan seviyelerini ölçmek için rahimdeki amniyon sıvısının kontrol edilmesini içerir. Doktorlar, akciğerlerin ne kadar olgun olduklarını belirleyebilir, bu sıvıda ne kadar miktarda yüzey aktif madde bulabilirler.

Bebeğin akciğerlerinin tam olarak gelişmemiş olduğu tespit edilirse, doktor hala hamileyken anneye enjekte edilen steroidleri sipariş ederek akciğerlere yardım etmeye çalışabilir. Bu ilaçlar, akciğer gelişim sürecini “hızlandırmaya” yardımcı olabilir.

Genel olarak, 35 haftada doğan bebeklerin çoğu yeterli işleyen akciğerlere sahip olacak ve bebekler normalde 37 haftaya kadar normalde gelişmiş akciğerlerle “tam dönem” olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji şimdi, akciğerlerin tamamen gelişmiş olduğundan emin olmak için yapılan testler dışında, bebeklerin 39 haftalık hamilelikten önce uyarılmamasını veya verilmemesini önermektedir. Bebekler farklı zamanlarda gelişebilir ve sonuç olarak, bebeğin akciğerleri her zaman gelişir, bu nedenle her gün hamilelikte önemlidir.

Bebeklerin Akciğer Gelişimini Etkileyen Nedir?

Pek çok şey bir bebeğin akciğerlerini rahim içinde gelişimini etkiler. Örneğin, sigara içmenin, hamilelik sona ermeden önce bile cenin uzunlarına zarar verdiği bulunmuştur. Bu, duman ve nikotinin özellikle kan-plasenta bariyerini geçebileceği anlamına gelir.

Ayrıca, hiçbir ebeveynin fetüsün cinsiyeti ve etnik köken gibi akciğer gelişimini etkileyebilecek kontrol edemediği faktörler vardır. Örneğin, erkek bebeklerde akciğer problemleri, kız bebeklere kıyasla daha yaygındır ve siyah ve Güney Asya bebeklerinde diğer ırklardan daha fazladır.

Verywell’den Bir Kelime

Değişken olmasına rağmen, bir bebeğin ciğerleri, “tam dönem” olarak kabul edilen yaklaşık 37 haftalık gebeliğe kadar tam olarak işlev görmez. Bununla birlikte, anlayış ve gelişim farklı oranlarda olabileceğinden, bu zor ve hızlı bir rakam değildir. Daha erken doğan bazı bebekler tam olarak işleyen akciğerlere sahip olabilir ve daha sonra doğan bazı bebeklerin doğumda akciğerleri ile ilgili sorunları olabilir, çünkü akciğer gelişimi büyük ölçüde değişebilir.

Akciğer gelişimi, bebeğin büyümesinin en önemli bileşenlerinden biridir ve doktorların anneleri tıbbi nedenlerden dolayı gereksiz yere indüklemekten kaçınmaları için teşvik etmesinin temel nedenlerinden biridir. Erken doğum kaçınılmazsa, doktor bebeğin akciğerlerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için özel ilaç siparişi verebilir. İlaç ve destek müdahaleleri, bebeğin doğduktan sonra, eğer akciğerlerle ilgili bir sorun varsa da yardımcı olabilir.

Bir bebeğin akciğerleri tam doğumda tam olarak işlev görür olarak kabul edilir, ancak çocuğun ciğerleri de bir yetişkinin olgun yapısına benzeyene kadar yaşamın ilk üç yılında gelişmeye devam eder.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir