1. Ana Sayfa
  2. Senin bebeğin

Gebelikte Normal Fetal Kalp Hızı


0

Bebeğinizin kalp atış hızının normal olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bu, muhtemelen bebeğinizin kalp atışı ilk duyduğunuzda sahip olduğunuz bir soru. Duydukların seni gerçekten şaşırtabilir. Çoğu insan, bebeğin kalbinin hamilelikte ne kadar hızlı attığına hazır değildir.

Bebeğinizin kalp atışlarını ilk duyduğunuz anı anlatan birçok kelime olsa da, çoğu insan kalp atış hızının nasıl göründüğünü açıklamak için dörtnala benzer kelimeler kullanır. Hamilelikteki kalp atış hızı bir yetişkinin kalp atış hızından daha hızlı olsa da, gerçek şu ki hamilelik dönemlerinde normal bir fetal kalp atış hızı değişir.

Makalede Neler Var?

Bebeğinizin Kalp Hızı Nasıl Değişiyor?

Gebeliğin yaklaşık beş haftasında bebeğinizin kalbi atmaya başlar. Bu noktada normal bir fetal kalp hızı, anneninkiyle aynı kalp atış hızıdır: dakikada 80 ila 85 atış (bpm). Bu noktadan itibaren, ilk ay boyunca günde yaklaşık üç atım hızını artıracak. Bu, doktorunuzun veya ebenizin, bebeğinizin gebelik yaşını ultrason yoluyla tam olarak belirlemek için kalp atış hızını kullanabileceği kadar kesindir.

Bir annenin bir kalp atışı duyduğunu veya gördüğünü gösteren hamileliklerde düşük oranı; Ancak, doktorunuz bebeğinizin kalp atışlarının bir hafta veya daha uzun süre kapalı kaldığını fark ederse, düşük yapmanın daha muhtemel olduğunu gösterebilir.

Dokuzuncu hamileliğin başlangıcında, normal fetal kalp hızı 175 bpm’dir. Bu noktada, hamileliğin ortası için normal fetal kalp atış hızında yaklaşık 120 ila 180 bpm arasında hızlı bir yavaşlama başlar. Gebeliğin son 10 haftasında normal fetal kalp hızının yavaşlaması da vardır, ancak normal fetal kalp hızı normal erişkinlerin dinlenme kalp atış hızının yaklaşık iki katıdır.

Doğal Nabız Dalgalanmaları

Bebeğinizin normal fetal kalp atış hızı, aynı kalp atış hızınız gibi doğal olarak da değişecektir. Hareket, uyku ve diğer aktiviteler normal değişkenliğe neden olabilir. Bebeğinizin nabzı ile ilgili endişeleriniz hakkında ebe veya doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Hamileliğin sonunda stressiz bir test yaptırıyorsanız, kalp atış hızı dalgalanmalarını duyabilirsiniz. Kalp atış hızı, normal bir çerçeve içinde artar ve azalır. Egzersiz yapmaya başlarken ve ardından soğurken, kalp atış hızınızın sürekli bir sesini duyuyor olsaydınız, sesin nasıl olacağını hayal edin. Kalp atış hızınız da artacaktır. Bebeğiniz hareket yoluyla egzersiz yapmak için aynı tepkiyi veriyor.

Bebeğinizin Kalp Atış Hızını Evde İzleyin

Bazı anneler, bebeğin kalp atışlarını evden izleyebildiklerinde kendilerini daha iyi hissederler. Evde bir doppler kullanımı bu annelerin çoğu için önerilmez. Kaygılar çok yönlüdür ve doppler dinleme cihazının aşırı kullanımı ve / veya olumlu veya olumsuz olarak yanlış yorumlanmasını içerir.

Bebeğinizin kalp atışlarını dinlemenin başka yolları da var. Endişeniz durumunda bebeğinizi en iyi nasıl izleyeceğiniz konusunda doktorunuzla veya ebenizle konuşmalısınız.

Çalışanlarda Fetal İzleme

Doğumda fetal izleme, aralıklı oskültasyon kullanılarak yapılabilir; bu, doğum eyleminin çeşitli noktalarında bir stetoskop, fetoskop, el tipi doppler ile dinleme anlamına gelir. Aralıklı elektronik fetal izlemeyi harici izleme kayışları ile kullanabilirsiniz. Veya harici fetal izleme veya dahili fetal izleme ile sürekli fetal izlemeye sahip olabilirsiniz.

Bunların her birinin, emeğinize ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak, sizin ve bebeğiniz için yararları ve haksızlıkları vardır. Sizin için en iyi olan tavsiye için doktorunuzla veya ebenizle konuşun. Genel olarak, düşük riskli kadınların işgücünde daha az izlemeye ihtiyaçları olacaktır. Bununla birlikte, doğum sürecinde bebeğiniz daha yoğun izlemeye ihtiyaç duyduğuna dair işaretler gösterebilir veya işçilik ya da müdahaleleriniz işlemlerin güvenliğini artırmak için daha fazla izlemeye ihtiyaç duyabilir. Örneğin, düşük riskli olsanız bile, Pitocin iş indüksiyonuna sahipseniz, muhtemelen sürekli harici izlemeye sahip olursunuz.

EniyiAile’de Bir Kelime

Kalp atışını ilk duyduğunuzda, bir şeylerin yanlış olduğunu duyduğunuzda endişelenebilirsiniz, çünkü duymaya alışkın olduğunuzdan çok farklı sesler çıkarır. Emin olun, muhtemelen normaldir. Eğer endişeniz varsa, sadece pratisyeninizden tavsiye isteyin.

    İlginizi Çekebilir

    Yazar Hakkında

    Yorum Yap