1. Anasayfa
 2. Senin bebeğin

Hamilelikte Gelişen Çocuğunuzun Ultrason Görüntüleri

Hamilelikte Gelişen Çocuğunuzun Ultrason Görüntüleri
0

Hamile kadınların çoğu için, fetüslerinin cinsiyetlerini ultrasonda bulmak bir zorunluluktan çok bir meraktır. Fakat bazı hamile kadınlar için fetüslerinin cinsiyetini öğrenmek çok önemlidir, özellikle de Duchenne kas distrofisi veya hemofili gibi erkek cinsiyete bağlı bir bozukluğun invazif testini yapmak istiyorlarsa.

Hamileliğiniz boyunca, muhtemelen en az bir veya iki rutin ultrason olacaktır. Doktorunuz belirtildiğini düşünüyorsa, daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Bazı talihsiz durumlar haricinde, doğum öncesi ultrasonları sadece fetal cinsiyeti kontrol etmek için özel olarak yapılmaz.

Unutmayın, sağlıklı bir bebek sizin nihai hedefinizdir ve doğum öncesi ultrasonun asıl sebebi, bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olmaktır. İşte bir çocuk taşırken ultrasonun farklı aşamalarda nasıl göründüğü.

Makalede Neler Var?

Erken Ultrason: Herşey Açı Hakkında

Male fetus at 14 weeks
Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

11 ila 14 hafta arasında bir ultrasona sahip olmak yaygındır. Bu gebelik yaşındaki bir ultrason vade tarihinizi doğrulamaya yardımcı olacaktır ve Down sendromu gibi bir kromozomal anormallik için erken risk değerlendirme testinin (ERA) bir parçasıdır. Ultrason teknisyeni fetal boynun arkasındaki katlamayı ölçecektir. Hem erkek hem de kız fetüsün içinde sıvı dolu yer var. Eğer ense saydamlığının kalınlığı 3.5 mm’den fazla ise, Down sendromu riskinde artış ile ilişkilidir.

Bu gebelik döneminde, ultrasondaki cinsiyetler arasında ayrım yapamazsınız. Fetüsün kız veya erkek bölümlerine dönüşen kısmına genital tüberkül adı verilir. Genital tüberkülün bir erkek fetüsün penisine şekil verme şeklinin, bir kız fetüsün klitorisine nasıl oluştuğundan farklı olduğu ortaya çıktı.

Erkek Çocuk Öneren 11-14 Haftalık Ultrason Bulguları

Genital tüberkülün açısına bakarak, bir erkek ile bir kız fetüs arasında ayrım yapmak mümkündür. Fakat unutmayın, bu genellikle bu gebelik yaşındaki rutin ultrasonun bir parçası değildir. Ultrason teknisyeni bu açıyı belirlemek için gelişmekte olan fetüsün bazı ek görüşlerine bakmalıdır. Tüm teknisyenler bu ölçümleri yapmakta ve bir erkek fetusu onaylamakta kendilerini rahat hissetmezler.

Sahneyi Ayarlamak: Çocuk Olmak İçin Neler Olmalı?

16 Haftalık Ultrason - Erkek
Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

Çocuğun fetüsü 16 haftaya ulaştığında çok şey oldu. Genital tüberkül, erkek parçalarına dönüşmeden önce bile, bu tanınabilir erkek parçalarının, yani penis, skrotum ve testislerin gelişimini ayarlamak için değişiklikler yapılır.

Açıkçası, çocuk olmanın ilk adımı, yumurtanızın bir Y kromozomu içeren bir sperm ile döllenmesi ile başlar. SRY geni veya Y kromozomundaki cinsiyet belirleyici bölge, testislerin gelişeceğini belirler. Altı haftaya kadar, erken testis hücreleri dişi genital gelişimini önleyen bir madde açığa çıkarır. Dokuz haftada, testosteron üretilir. Testosteron erkeklerde en büyük seks hormonudur ve bir çocuğun cinsiyet organlarının devam eden fetal gelişimi için gereklidir.

Testosteron etkisi altında, 14 ila 16 hafta, bir erkek fetüsün cinsel organları tanınmaya başlar.

Tarihlerinizi Onaylama

16 Haftalık Ultrason - Erkek
J. Askins. Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

Bu fotoğrafa rağmen 16 haftada ultrason yapılması rutin değil.

Bununla birlikte, bazen doğum öncesi bakıma geç kalıyorsunuz ya da randevularınız bitiyor olabilir ve düşündüğünüzden daha uzağa gidersiniz. Bu gibi durumlarda, ilk ultrasonunuz sırasında on altı hafta (veya daha fazla) olabilirsiniz. Bu noktada, erken risk değerlendirme testini yapmak için çok geç. Ancak teknisyen, vade tarihinizi belirlemenize veya onaylamanıza yardımcı olacak fetüsünüzü ölçecektir.

16 haftaya kadar, erkek fetüsünün tüm parçaları oluşuyor. Şimdi fetal gelişim büyümeye odaklanmıştır.

Preterm Emek Risk Değerlendirmesi: Serviks Uzunluğu

17 Hafta Ultrason Fotoğraf - Erkek
Jennifer Rauch. Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

16 haftada bir ultrason yaptırmanızın bir diğer nedeni de rahim ağzınızın uzunluğunu kontrol etmektir. Bu genellikle önceki bir hamilelikte erken doğmuş bir bebeği (37 haftadan önce) doğurduysa yapılır. Tipik doğum öncesi ultrasonun aksine, bu bir transvajinal ultrasondur ve sadece serviksinizi ölçmek için yapılır.

İyi anlaşılmamasına rağmen, araştırmalar erkek fetüsün erken doğum riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, erken doğum geçmişiniz varsa ve bir erkek bebeğe hamileyseniz, boyun uzunluğu kontrollerini doktorunuzla görüşün.

16 haftaya kadar daha iyi tanımlanmış bir penis ve skrotum görmeye başlayabilirsiniz.

Anatomi Taraması: Büyük Reveal

18 haftada erkek fetüs
A. Coupland. Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

18 ila 20 hafta arasında bir ultrason almanız önerilir. Bu ultrasonun amacı, fetüsünüzün normal şekilde geliştiğinden emin olmaktır. Bu ultrason genellikle anatomi taraması olarak adlandırılır.

Daha kapsamlı ve ayrıntılı bir ultrason için programlanmış olabilir. Bu özel ultrason genellikle seviye 2 ultrason olarak adlandırılır ve aşağıdakiler de dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) belirli kriterleri karşılarsanız muhtemelen önerilecektir:

 • Yaş> 35
 • Şeker hastalığı
 • Bazı ilaçlara veya ilaçlara erken maruz kalma
 • İkiz var mı
 • Ailenin kalp bozukluğu gibi doğuştan malformasyon öyküsü olması

Ve evet, bu bir ultrasonun bir çocuğunuz olduğunu daha güvenilir bir şekilde doğrulayabildiği zamandır.

Tüm Fetal Anatomiyi Kontrol Etme

18 Haftalık Ultrason
K. Harrell. Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

Anatomi taraması penis bulmaktan çok daha fazlası.

Ultrasonografi, her şeyin normal şekilde geliştiğinden emin olmak için fetüsünüze sistematik olarak bakacaktır. Konjenital malformasyonların tespit edildiği zamandır. Rutin ultrasonda bulunan konjenital malformasyonların bazıları şunlardır:

 • Konjenital kalp defektleri
 • Yumru ayak
 • Yarık dudak / damak

Anatomi taraması, ayrıca, eğer anatomi taramasında bu bulgulardan daha fazlası not edilmişse, Down sendromuyla ilişkili olabilecek yapısal olmayan değişiklikleri de tespit edebilir. Down sendromunun bu yumuşak belirteçleri şunları içerir:

 • Ekojenik bağırsak
 • Ekojenik intrakardiyak odak
 • Kısa femur
 • Pylectasis

Kameradan utanan?

Yakın penis, çocuk ultrasonu
Lauren Garber. Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

Fetüsünüzün normal gelişim gösterdiğini duymanın yanı sıra, fetüsünüzün cinsiyetini öğrenmek anatomi taramasının en çok beklenen kısmıdır.

18 haftaya kadar penis ve skrotum iyi gelişmiştir ve genellikle kolayca tanımlanır. Bir çocuğunuz olup olmadığını görmenin önündeki engel, rahiminizdeki fetüsün konumu. Bazen ultrasonografi, penis ve skrotumdan, “Bu bir çocuk!” Demek için yeterince iyi bir atış alamıyor.

“Para Çekimi” Almak

20 Haftalık Ultrason, Çocuk
E. Pelechowicz. Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

Ultrasonografi dik açıyı aldığında, bu çocuk parçalarını bulmak çok açık.

Bu, fetüsünüzün erkek veya kız bölümleri olup olmadığını belirlemek için en iyi açıyı gösteren iyi bir görüntüdür. İdeal olarak, fetüsün bir sandalyede oturuyormuş gibi açıyı aşağıdan almak en iyi ve en net görüşü verir. Çocuğunuz varsa, küçük çocuğunuzun bacaklarının arasında penis ve skrotumu göreceksiniz.

Hamileliğiniz komplike değilse, bu sizin son ultrasonunuz olabilir.

Vize-Sonrası Takip

21 Hafta Ultrason, Çocuk
Sarah. Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

21 haftada ultrason yaptırmak rutin doğum öncesi bakımın bir parçası değildir.

Bununla birlikte, bu gebelik yaşlarında kendiniz için bir ultrason olduğunu görebileceğiniz bazı durumlar vardır. 21 haftada bir ultrason yaptırmanızın yaygın nedenleri şunlardır:

 • Takip servikal uzunluk kontrolleri
 • Tüm yapılar 18 ila 20 haftada yeterince görülmediyse anatomi taramanızı takip edin
 • Doğum öncesi bakıma gerçekten geç kalıyorsanız, bu ilk randevunuzdaki ultrason olabilir.

Bu planlanmamış çeki yaşıyorsanız, size yine bu oğlan kısımlarında gözetleme olanağı veriyor. Ve eğer şanslıysanız, bir profil resmini yakalamak için yeterince açıklar.

Karmaşık Bir Gebeliği İzleme

28 Hafta Erkek Ultrasonu
Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

Tamamlanmış bir anatomi taramasından sonra herhangi bir ultrason rutin doğum öncesi bakımın bir parçası değildir.

Genellikle, hamileliğinizi takip etmesi gereken karmaşık bir şey olduğu anlamına gelir. Belki diyabetiniz veya yüksek tansiyonunuz olabilir veya belki de anatomi taramanızda yeniden değerlendirilmesi gereken bir şey belirtilmiştir. Üçüncü üç aylık döneminiz boyunca ultrasonlara ihtiyaç duymanızın en önemli üç nedeni, aşağıdakileri kontrol etmenizi gerektirir:

 • Fetal büyüme
 • Plasenta konumu
 • Amniyotik sıvı hacmi

Tüm ekstra testler ve randevular ile karmaşık bir hamilelikte yolunuzu yönetmek stresli olabilir. Ama umarım bebeğinize bir kez daha göz gezdirmek gününüzü aydınlatacaktır.

Testislerin İnişi

32 Hafta Erkek Ultrason
T. Gipson. Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

Testislerin skrotuma inişi, erkek fetüsün normal gelişiminin çok önemli bir parçasıdır.

Çocuğunuzun fetüsü sadece 10 haftalıkken başlayan bu karmaşık bir işlemdir. 10 ila 15 hafta arasında, testisler cenin karnından ve erkek cinsiyet organlarının oluştuğu alana hareket etmeye başlar. Fetal pelvis içinde yaklaşık 26 ila 35 hafta kadar kalırlar. Daha sonra testosteronun etkisi altında testisler fetal skrotuma doğru aşağı inmeye başlar.

32 haftaya kadar, her iki testis de erkek fetüslerin yüzde 95’inden fazlasına indi.

Yine, testis inişi kesinlikle bir erkek fetüsün uygun testosteron üretimine bağlıdır. Testosteron üretimi yetersiz veya herhangi bir şekilde rahatsız edilirse, kriptorşidizm (inmemiş testis) denilen bir durum ortaya çıkabilir.

Dönemde doğan yenidoğan erkeklerin yaklaşık yüzde 3,4’ü kriptorşidizmi olacaktır. Bununla birlikte, endokrin bozucu kimyasallara utero maruz kalması nedeniyle bu anomalinin artmakta olduğuna dair ciddi ve rahatsız edici kanıtlar vardır.

Teslim Etme: Üçüncü Trimesterde Doğum Öncesi Testleri

37 Hafta Boy Ultrason
Robin Elise Weiss, PhD Kaynaklı Resimler

Yine, rutin doğum öncesi bakımın bir parçası olmasa da, son randevunuzdan birkaç hafta önce ultrason yapmak nadir değildir. Gebelikte bu noktada sipariş edilen bir ultrason genellikle, fetal refahı kontrol etmek için kullanılan özel bir test olan biyofiziksel profilin bir parçasıdır.

Bu tip ultrason sırasında günümüzde çok belirgin olan çocuk parçaları hakkında bir fikir edinme ihtimaliniz çok yüksektir. Bu görüntü açıkça bir penis ve skrotum gösterir, yorum gerektirmez.

EniyiAile’de Bir Kelime

28 Hafta Erkek Ultrasonu
C. Bendickson

Umarım, küçük çocuğunuzun gelişiminin hamileliğiniz boyunca farklı haftalarda nasıl göründüğünü görmekten keyif almışsınızdır. Komplike olmayan bir hamilelikle, sadece bir ya da iki kez göz atabilirsiniz, bu yüzden bu ekstra görüntüler size gelişiminde size daha fazla göz atmanızı sağlar.

Unutmayın: Ekstra test yaptırmak, çünkü yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa, dokuz aylık yolculuğunuzun iyi geçmesini sağlamak için. Kuşkusuz bu stresli olsa da, ultrasondaki bebeğinizde bu sinsi zirveler, bu çeklerin neden değerli olduğunu hatırlatıyor olabilir (muhtemelen gereksiz olmasına rağmen).

Görüntüler Robin Elise Weiss, PhD.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir