1. Anasayfa
 2. Senin bebeğin

Bebeğiniz Makat ise Ne Yapmalı

Bebeğiniz Makat ise Ne Yapmalı
0

Bir makat bebeği, baş aşağı veya tepe sunumunda olmayan bir bebeğe atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Genelde bu, bebeğin rahim boynuna doğru dibe vurduğu anlamına gelir. 37. haftadaki bebeklerin yaklaşık% 3-4’ü makattır.

Makalede Neler Var?

Bir Makat Bebeğe Neden Olabilecek Faktörler

Bir makat bebeği olması daha yaygındır, eğer:

 • Daha önce birkaç bebeğin oldu
 • Aşırı miktarda amniyotik sıvı var (polihidramnios)
 • Rahmininde büyüme veya anormallikler var.
 • Bebeğinizin anomalileri var
 • Plasenta düşük yalan veya plasenta previa var

Bebeklerin çoğu, hamileliğe 32 hafta kadar düşüyorlar ve olmayanlar, büyük çoğunluğu emek başladığında baş aşağı olacak.

Bir Makat Çocuğunu Açmanın Tıbbi Olmayan Yöntemleri

Aşağıdakileri içeren, bebeğinizin evde deneyebileceğiniz bir baş aşağı pozisyonuna dönme şansını arttırmanın bazı yolları vardır:

 • Eğme pozisyonları. Bu muhtemelen bir bebek kızını döndürmeye çalışmanın en bilinen yöntemidir. Kolayca yapabilir ve kanepede yatan bir ütü masasını kullanabilirsiniz. Ayaklarını yukarı ve başını yere koy. Bunun arkasındaki teori, bebeğinizin başının, vücudunun en ağır kısmının pelvisten ayrılması ve bebeğin baş aşağı dönmesidir. Bebek dönene kadar bunu genellikle 20 dakika boyunca yapmanız önerilir. Bazı kadınlar baş dönmesinin bu pozisyonda olduğunu bildiriyorlar. Bunu veya başka bir egzersizi ebe veya doktorunuzla daima görüşün.
 • Hafif müzik. Işık veya müziğin doğrudan kasık kemiğinizde kullanılması, bebeğin ışığa veya sese doğru gelmesini teşvik edebilir. Birçok kadın bu konuda başarı bildirdi ve hiçbir yan etkisi yok. Hoş bir dokunuş için, eşinizi tekrar kasık kemiğinizle konuşarak bebeği sese doğru ilerlemeye teşvik edebilirsiniz. Bebek başını dönene kadar bunu istediğiniz sıklıkta yapın.
 • Su. Bazı iddialar, bir havuza dalmanın ya da sadece bir havuza girmenin bebeği dönmeye teşvik edeceğini belirtiyor. Yine, bir havuzda olmanın kaydettiği gerçek yan etkiler yoktur, ancak doktorunuzla ya da ebe ile dalış hakkında iki kez kontrol edin.

  Bir Makat Bebek Torna Tıbbi Yöntemleri

  Alternatif olarak, bebeği baş aşağı konuma çevirme konusunda dışarıdan yardım isteyebilirsiniz. Bu yöntemler şunları içerir:

  • Homeopati. Homeopatikler, özellikle pulsatilla adı verilen kurutulmuş bir bitki, bir makat bebeğinin döndürülmesinde asırlarca kullanılmaktadır. Ancak, bilgili bir uygulayıcıyla konuşmak, bebeği döndürmek için bunu kullanmaya çalışırken bir zorunluluktur.
  • Dış sefalik versiyon (ECV). Dış versiyon genellikle 37 hafta civarında yapılır. Aday olmak için bebeği yumuşatmak için yeterli miktarda amniyotik sıvı bulundurmanız gerekir. Bunun gerçekleştirilmesinin en yaygın yolu, uterusu gevşetmek için fetal izleme, ultrason ve sıklıkla IV ilaç kullanan bir hastanededir. 37 haftadan önce gerçekleştirilirse, erken doğum riskiyle karşı karşıya kalırsınız, ayrıca birçok bebek kendi kendine döndü. ECV için en büyük risk plasenta ayrılmasıdır. Bu nadiren çoğunlukla ultrason rehberliğinde gerçekleşir. Kordun tutulumu ile ilgili potansiyel komplikasyonlar da vardır. Son çalışmalar, epidural anestezinin, deneyimli bir pratisyen tarafından 65-70 arasında olduğu belirtilen dış versiyonun başarı oranlarını gerçekten artırabileceğini göstermektedir.
  • Akupunktur. Bu, makat bebeklerini döndürmede başarı için yakma denilen alternatif bir terapi ile birlikte kullanılmıştır. Buradaki en büyük zorluk, bu teknikleri uygulayan birini bulmak olabilir.
  • Kayropraktik bakım. Bazı tekniklerde ustalaşan chiropractors bebeği çevirmeye yardımcı olabilir. Webster tekniği olarak adlandırılan belirli bir ayarlama hakkında daha fazla bilgi için yerel uygulayıcınıza danışın.

  Vajinal Doğum Hala Mümkün mü?

  Bunların bir kısmını veya hepsini denediğinizi ve bebeğinizin hala makat olduğunu söyleyin. Ne anlama geliyor?

  Makat bebekler için doğum şekli hakkında birçok yanlış bilgi var. Birçok kişi size güvenli olan tek teslimat yönteminin seçmeli sezaryen olduğunu söyleyecektir. Bu kesinlikle doğru değil. Bir zamanlar vajinal makat doğumunun neden olduğu düşünülen sorunların çoğu aslında doğumdan değil doğumdan önceki bir şeyden kaynaklanıyordu. Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan makat bebeklerin çoğu şu anda vajinal olarak doğmuyor (bu istatistik uygulamadan pratiğe büyük ölçüde değişse de).

  Vajinal Doğum İçin Ortak Kriterler

  Bir makat bebeği için vajinal doğum düşünülmeden önce birçok kriter yerine getirilmelidir, ancak uzmanlar bile hepsinin ne olması gerektiğine katılmıyor Genel olarak konuşursak, sağlıklı bir bebek doğurma şansını vajinal olarak aşağıdakilerle artar:

  • Bebek frank makattır (ayağa kalk)
  • Bu doğumdan önce vajinal olarak bir bebeğiniz veya bebekleriniz oldu
  • Bebeğin aşırı büyük olduğu düşünülmez
  • Pelvik veya uterin anomaliniz yok

  Bazen Sezaryen En İyidir

  Bazı makat bebekleri genellikle sezaryen ile doğmaktan daha iyidir. Bebeğiniz onlardan biri olup olmadığını belirlemeniz için yalnızca uygulayıcınız yardımcı olabilir. Sezaryeniniz varsa, bu sonraki tüm bebeklerinizin makat olacağı veya mutlaka sezaryen ile doğduğu anlamına gelmez.

   İlginizi Çekebilir

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir