1. Anasayfa
  2. Senin bebeğin

Bebeğinizin Kalp Atışı Nasıl Dinlenir

Bebeğinizin Kalp Atışı Nasıl Dinlenir
0

Bebeğinizin kalp atışlarını dinlemek, hamileliğinizin özel bir parçasıdır. Birçok kadın bunu doğum öncesi bakım randevularının en güzel anı olarak görür. Bebeğinizin kalp atışlarını doğum öncesi ziyaretinizde duyabilirsiniz, ancak bunu evde de yapabilirsiniz. Bebek ve anne için güvenli olan bazı hızlı ve basit çözümlerin yanı sıra doktorların kaçınmanızı önerdiği bazı çözümler var.

Bazı aileler için evde bebeğin kalp atışlarını dinlemek doğum öncesi randevular arasında güvence sağlayacaktır. Diğerleri için, sadece bebeğe bağlanmanın bir yolu. Çocuklar ve ortaklar sıklıkla bunu sever ve onu dört gözle beklerler. Ayrıca, küçük bir çocuğun bile yapması kolay.

Makalede Neler Var?

genel bakış

İşte hamileliğiniz sırasında bebeğinizin kalp atışlarını dinlemeye çalışmak için kullanabileceğiniz en yaygın cihazlara hızlı bir bakış.

Ürün Kullanım kolaylığı Çalıştığında Maliyet
Stetoskop Ortalama 18 – 22 Hafta 10 ila 80 ABD Doları
Fetoscope Ortalama 18 – 22 Hafta 25 – 90 ABD Doları
Pinard Horn Karmaşık 18 – 22 Hafta 25 – 300 ABD Doları
Amplifikatörler Karmaşık bağlı 20 – 30 ABD Doları
Doppler bağlı 8+ Hafta 150 $ +
Fetal Mönitör Sadece profesyonel kullanım 20+ Hafta Sadece profesyonel kullanım

En kolay ve en ucuz rota stetoskop veya fetoskoptır. Steteskop daha yaygın olarak bulunur, ancak fetoskop, kalp atışlarını duymayı biraz daha kolaylaştırarak bebekleri dinlemek için özel olarak tasarlanmıştır.

Stetoskop

Steteskop, özellikle kalp ve akciğerlerde, iç sesleri yükseltmek için kullanılan yaygın bir tıbbi araçtır. Bu güvenilir cihaz aynı zamanda utero’daki bebekleri dinlemek için de iyidir.

Bebeğin kalp atışlarını, annenin ağırlığı, bebeğin konumu ve plasentanın yeri gibi faktörlere bağlı olarak yaklaşık 18 ila 20 haftada duyabilirsiniz.

Steteskopu çoğu eczaneden, tıbbi personele hitap eden birçok tek tip mağazadan veya herhangi bir tıbbi malzeme deposundan satın alabilirsiniz. Ne kadar iyi duyabildiğiniz, ürünün kalitesine göre büyük ölçüde değişir.

İlginçtir ki, birçok uygulayıcı, doktor ve ebe, teknoloji ilerledikçe normal bir stetoskop kullanma becerisini kaybetti.

Pinard Horn

Tahtadan yapılmış olan Pinard boynuzu eski bir cenin dinleme cihazıdır. Boynuz kısmı hamile annenin karnında dolaşmak için kullanılırken, düz ucu uygulayıcının kulağına yerleştirilir. Bu, bebeği doğrudan annenin vücudundan elektrik veya güç kullanmadan dinlemek için kullanılır.

Pinard kornası, 18 ila 20 haftalık hamilelikten kullanılabilir. Ayrıca doğum öncesi bakım randevularında yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir.

Fetoscope

Fetoskop, stetoskop ve Pinard kornasının modern birleşimidir. Hamile kadınlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve ses uygulamak için pratisyenin alnını kullanır, bu genellikle daha iyi sonuçlar verir.

Ultrason kullanmaz. Uygulayıcı için kullanım kolaylığı için kafaya takılan bazıları da dahil olmak üzere, birkaç farklı fetoskop çeşidi vardır. Metal ve plastikten yapılmış, daha modern bir görünüme sahiptir.

Bazı uygulayıcılar bunu 12 haftadan başlayarak her ziyarette kullanmaktan hoşlanırlar, ancak çoğu kişi o kadar erken kalp atışını duymaz. Bu cihazı kullanmak beceri gerektirir, ancak deneyimli uygulayıcılar dinlediklerini ayırt edebilirler. Bebeğin kalp atışı sesi bir yastığın altındaki bir saat gibi ses çıkarırken, plasenta daha çok boğucu bir ses çıkarır.

Fetal Doppler Stetoskop

Fetal Doppler, bebeğin ses dalgalarını zıplatmak ve fetal kalp atışı gösterimini döndürmek için ultrason teknolojisini kullanır. Bazı özel cihazlar sekiz hafta gibi erken bir sürede kullanılabilir, ancak hamileliğe 12 hafta geçmesi daha normal bir zaman dilimidir. Ses genellikle dört nala koşan atların sesidir.

Çoğu doğum öncesi bakım randevusu Doppler’i kullanacaktır. Bu cihaz doktorlar veya ebeler tarafından kullanılabilir.

Hamilelik sırasında ev kullanımı için fetal Dopplers satan veya kiralayan şirketler vardır. Ancak, ev kullanımı ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmamıştır.

Fetal Mönitör

Fetal monitör bazen doğum öncesi bakımda kullanılır, ancak uygulayıcılar tarafından hamileliğin sonlarında fetal sürveyans için, stressiz testler sırasında veya doğum sırasında kullanılır. Ayrıca kasılmaları izleme yeteneğine de sahiptir.

Monitör harici bir monitörle veya dahili bir fetal monitörle kullanılabilir. Ultrason teknolojisini kullanır ve çalışırken birisinin makinede kalmasını gerektirir. Doktorunuz veya ebeniz ofisinde sadece bu testleri yapmak için eski bir elektronik fetal izleme cihazı olabilir.

Fetal Kalp Hızı İzleme Güvenli mi?

Bu karmaşık bir soru. Stetoskop, fetoskop veya Pinard boynuzu kullanmak fiziksel bir risk oluşturmaz. Evde fetal Doppler aşırı kullanıldığında potansiyel olarak zarar verebilir ve FDA tarafından önerilmez. Fetal monitörün kullanımı tipik olarak hastane veya tıbbi uygulama ortamına sınırlıdır.

Bu araçlardan herhangi birinde, duygusal ya da psikolojik zarar riski vardır. Bebeğin kalp atışlarını duymadığınızda veya bulmanız zor olduğunda bu devreye girer. Bu zararsız görünebilir, ancak hamilelikte sizin için iyi olmayan aşırı strese neden olabilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Bebeğinizin kalp atışlarını dinlemek birçok bekleyen ebeveyn için rahatlatıcı olabilir. Bazen doğum öncesi bakım ziyaretleri arasında bebeğinizi dinlemeyi denemek isteyebilirsiniz. Uygulamanıza, mevcut yöntemlerin güvenliği ve doğruluğu hakkında konuşun, böylece kendinize gereğinden fazla endişe duymazsınız.

Bu sayfa faydalı oldu mu?
Makale Kaynakları

  • Çalışma Sırasında Fetal Kalp Hızı İzleme. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji. SSS015, Şubat 2018. https://www.acog.org/Patients/FAQs/Fetal-Heart-Rate-Monitoring-During-Labor

  • Gıda ve İlaç İdaresi. Fetal “Keepsake” Görüntüler, Kalp Atışı Monitörler kaçının. Aralık 2014. https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm095508.htm

  • Gabbe SG. Obstetrik: Normal ve Problemli Gebelikler . Philadelphia, PA: Elsevier; 2017.
  • Obican SG, Khodak-Gelman S, Elmi A, Larsen JW, Friedman AM. Fetal kalp hızı değerlendirmesi ile tarihlenen ilk trimester: Kron-sağlam uzunluk ölçümü ile bir karşılaştırma. J Matern Fetal Neonatal Med . 2015 Jan; 28 (1): 68-70. doi: 10.3109 / 14767058.2014.905531. Epub 2014 9 Nisan.
    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir